Wystawa poświęcona historii podróżnictwa i turystyki w Krakowie


Muzeum Narodowe w Krakowie (oddział Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego) 1 września br. otworzyło wystawę „Pątnik, podróżnik, turysta – poznawanie świata. Z kolekcji starodruków i kartografii MNK”. 60 dzieł i 19 zabytkowych map oraz atlasów prezentowanych w czasie ekspozycji można będzie oglądać do 10 stycznia 2016 roku.

800px-Carta_Marina

Carta Marina

Wystawa w krakowskim muzeum dotyczy głównie problemów związanych z wewnętrzną potrzebą podróżowania, odległych wędrówek i pragnienia poznawania świata. Tematyka ta znalazła się w treści dzieł, woluminów i starych druków oraz map, które zaprezentowali w Krakowie organizatorzy wystawy. Na dzieła te składa się literatura podróżnicza, pamiętnikarska, geograficzna oraz przewodniki turystyczne i historiografia (kroniki). Mapy i atlasy pochodzą z czasu od XVI do XX w. Dalekie podróże, podejmowane w przeszłości, stały się domeną kupców i studentów. Z literatury na temat pielgrzymek możemy zobaczyć dzieło dotyczące historii świata (Fasciculus Temporum) – Wernera Rolewnicka z 1490 r. Pielgrzymów spotkać możemy chociażby w ilustrowanym dziele z 1587 r. dotyczącym wędrówek do Jerozolimy. Wśród tej literatury znajduje się również „Peregrynacja do Ziemi Świętej„ z 1601 i 16011 r. autorstwa Krzysztofa Radziwiłła. Istotnym rezultatem odbywanych podróży były bogato ilustrowane wspomnienia, pamiętniki, listy i traktaty naukowe – je także możemy obejrzeć na rzeczonej wystawie. Natomiast w dwuczęściowej mapie Ameryki Północnej i Południowej widz może zobaczyć portrety wielkich odkrywców: Kolumba, Ameriego Vespucciego, Ferdynanda Magellana. Na ekspozycji podziwiać też można wielką mapę świata wydaną w Paryżu w 1884 r.  Spośród literatury o tematyce geograficznej możemy oglądać w Krakowie mapę Krymu Marcina Broniowskiego („Tartariae Descriptio„ z 1595 r.) lub ”Historię ludów północnych” Olausa Magnusa z 1567 r. Ta ostatnia stanowi pomniejszoną wersję Carta Marina – mapy z 1539 roku.

Źródło: http://mnk.pl/wystawy/patnik-podroznik-turysta-poznawanie-swiata

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz