Eksponaty Crime Museum dostępne dla wszystkich


Museum of  London/ fot. Ewan Munro, CC BY-SA 2.0

Museum of London/ fot. Ewan Munro, CC BY-SA 2.0

Już w październiku przedmioty zgromadzone w Metropolitan Police’s Crime Museum po raz pierwszy zostaną przedstawione szerszej publiczności na wystawie w Museum of London.

Od założenia w latach siedemdziesiątych XIX w. do dzisiaj Crime Museum było otwarte jedynie dla policji i zaproszonych gości. Teraz każdy będzie mógł zobaczyć dowody rzeczowe z tej niepowtarzalnej kolekcji. Organizatorzy zabiorą gości w niełatwą podróż począwszy od zbrodni doktora Crippena poprzez braci Kray, napad stulecia aż do skoku na Millennium Dome.

We wczesnych latach muzeum było znane jako Black Museum. Swój początek zawdzięcza inspektorowi Neame, który gromadził przedmioty należące  m.in. do więźniów. Jego głównym zamiarem było udzielanie funkcjonariuszom policji praktycznych wskazówek, które mogłyby stać się przydatne przy wykrywaniu i zapobieganiu włamaniom.

Obecnie w muzeum znajduje się sala, gdzie prezentowana jest broń użyta do popełnienia niejednego morderstwa przez przestępców takich jak Kuba Rozpruwacz oraz zamachów na terenie całego Londynu. Wystawy są podzielone na kategorie takie jak: sławni mordercy, napady na bank, szpiegostwo czy porwania. Jak już zostało wspomniane, muzeum nie jest dostępne dla wszystkich, a jego głównym celem, również w dzisiejszych czasach, jest poszerzanie wiedzy funkcjonariuszy policji.

Głównymi tematami wystawy Crime Museum Uncovered będą nieregularność charakteru zbrodni oraz postępy policji w ciągu ostatnich 140 lat, a także wyzwania, jakim muszą sprostać mundurowi, w tym terroryzm, narkotyki i zamieszki.

Za każdym z eksponatów muzealnych stoi jakaś osoba, ofiara, przestępca lub funkcjonariusze policji. Goście będą mieli okazję odkryć każdą ze zbrodni oraz zastanowić się nad tym, jak społeczeństwo reaguje na sytuacje, w których normy nie są respektowane, a życie wielu ludzi zostaje zniszczone. Co więcej, odwiedzający będą mogli zaspokoić odwieczną fascynację tym, co do tej pory utrzymywano w tajemnicy, a także poznać historie kryjące się za makabrycznymi wydarzeniami wcześniej znanymi tylko z telewizji.

Wystawa Crime Museum Uncovered powstała dzięki wsparciu policji z Metropolitan Police Service oraz biura Mayor’s Office for Policing and Crime (MOPAC). Zostanie otwarta 9 października i zakończy się w kwietniu 2016 r.

Źródła: Museum of London, Metropolitan Police Service

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz