Granitowa głowa Lenina znaleziona w lesie pod Berlinem


W miniony czwartek w lesie pod Berlinem odkopano granitową głowę Włodzimierza Lenina. Jak informują niemieckie media – jest to fragment pomnika, który został usunięty po upadku Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Teraz głowa lidera partii bolszewickiej powędruje na wystawę zaplanowaną na przyszły rok.

Alexej_Konstantinovich_Nesterenko_-_Lenin

Włodzimierz Lenin

Granitowa głowa przywódcy rewolucji październikowej stanowiła dawniej część pomnika, liczącego aż 19 metrów. Do 1991 roku monument, którego autorem jest Nikołaj Tomski, znajdował się we Friedrichshain - wschodniej dzielnicy Berlina. Po upadku muru berlińskiego pomnik został obalony i pocięty na wiele kawałków, które zakopano właśnie w lesie pod stolicą Niemiec. Choć pracujący tam w tym tygodniu robotnicy znaleźli wszystkie jego elementy, to dźwig wydobył jedynie liczącą ok. 4 tony głowę rosyjskiego dyktatora. Pozostałe części monumentu mają zostać zakopane.

Co teraz stanie się z tym znaleziskiem? Jak się okazuje, głowa bolszewickiego przywódcy będzie jednym ze stałych eksponatów na wystawie w Muzeum Historii Miasta, znajdującego się w zachodniej części Berlina – Spandau. Otwarcie wystawy, której celem ma być ukazanie przełomowych momentów w historii stolicy Niemiec, zaplanowane zostało na początek przyszłego roku.

Przypomnijmy, że ów pomnik stał się sławny po premierze filmu „Good Bye, Lenin!”. Jedna ze scen tej produkcji przedstawia unoszącą się nad Berlinem replikę monumentu Włodzimierza Lenina. Transportowany ze swojego dotychczasowego miejsca przez śmigłowiec fragment pomnika miał symbolicznie ukazywać upadek Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Źródło: http://dzieje.pl/rozmaitosci/granitowa-glowe-lenina-odkopano-w-berlinskim-lesie-po-24-latach. 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Najpierw zakopali (i prawidłowo), teraz odkopali i na wystawę. A fe.

Zostaw własny komentarz