Niemcy zakwaterowali uchodźców w byłych obozach Dachau i Buchenwald?


Problem przekraczających masowo granice uchodźców budzi ostatnio kontrowersje na całym świecie. Opinie na ten temat są podzielone, a rządy poszczególnych krajów szukają rozwiązania dla zjawiska zbiorowych migracji ludności. Nic zatem dziwnego, że szeroko komentowana jest decyzja niemieckich władz, które postanowiły zakwaterować grupę uchodźców na terenie byłych obozów koncentracyjnych Dachau i Buchenwald.

Prisoners_liberation_dachau

Uwolnieni więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau

Władze Augsburga w Bawarii podjęły decyzję o umieszczeniu uchodźców w jednym z budynków, który dawniej był częścią obozu koncentracyjnego Dachau. W czasie II wojny światowej przetrzymywano tam robotników przymusowych, natomiast w ostatnich latach obiekt ten służył wojskom amerykańskim, które urządziły tam bibliotekę. Choć lokalni politycy zdają sobie sprawę z kontrowersji, jakie budzi ten pomysł, to mimo wszystko podtrzymują, że jest to dobra decyzja. Argumentem w tej sprawie ma być twierdzenie, że w owym budynku uchodźcy będą mieli zdecydowanie lepsze warunki, niż w innych, dostępnych gmachach. Dodać należy, iż według augsburskich rządzących tego typu przedsięwzięcie, tj. przekształcenie wspomnianego terenu w obóz dla migrantów, ma być lepszym pomnikiem pamięci, niż jakiekolwiek muzeum. Nie wszyscy jednak są tego zdania. Guntram Schneider, minister pracy i spraw socjalnych Nadrenii Północnej-Westfalii, krytycznie wypowiada się na ten temat jednocześnie ostrzegając, że ów pomysł z pewnością nie zostanie pozytywnie przyjęty poza granicami Niemiec.

Jak się okazuje Augsburg to nie jedyne miasto w Niemczech, w którym podjęto tego typu kroki. W Schwerte, na zachodzie Niemiec, uchodźcy zostaną umieszczeni w budynku, który znajduje się na terenie byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Grupa 21 osób, które uciekły do Niemiec z Erytrei i Algierii skierowano do hangarów, w których podczas II wojny światowej przetrzymywano więźniów obozów koncentracyjnych. Według ustaleń brytyjskiego dziennika „Daily Mail” niemieckie władze już w styczniu podjęły działania, aby zakwaterować uchodźców na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, co miało stanowić doraźne rozwiązanie problemu imigrantów w Europie. Christian Hanke, burmistrz berlińskiej dzielnicy Mitte, tłumaczy, że „jest to rozwiązanie awaryjne, ale jest ono nieuniknione”.

Buchenwald_Survivors_Medical_Care_13149

Ofiary eksperymentów pseudonaukowych w Buchenwaldzie

Sami mieszkańcy hangarów z kolei mówią, że mają dobre warunki. Jak wynika z ustaleń, budynek przeznaczony na uchodźców został wyposażony w podstawowe urządzenia i sanitariaty, a także w kuchnie, pralki i łóżka. Należy nadmienić, iż każdy z imigrantów dostaje także zasiłek w wysokości 135 euro.

Przypomnijmy, że Konzentrationslager Dachau został założony wiosną 1933 roku z rozkazu Heinricha Himmlera, celem odizolowania przeciwników politycznych reżimu hitlerowskiego. Bardzo szybko stał się „wzorem” dla kolejnych obozów. W trakcie II wojny światowej w obozie w Dachau znaleźli się więźniowie z krajów okupowanych, przede wszystkim z Polski. Dziś to miejsce kojarzone jest zwłaszcza z eksperymentami pseudomedycznymi, jakimi w trakcie wojny poddawani byli tam osadzeni ludzie. Obóz w Dachau został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku przez armię amerykańską. Na jego terenie znajdowało się wówczas ponad 31 tysięcy skazańców.

Z kolei Konzentrationslager Buchenwald został założony w lipcu 1937 roku w Ettersberg w pobliżu Weimaru (Turyngia). Choć początkowo, podobnie jak w Dachau, umieszczano tam głównie członków niemieckiego ruchu oporu, to z czasem znaleźli się tam także Polacy, Żydzi, Romowie, czy zakładnicy holenderscy i jeńcy sowieccy. Do 1945 roku przez KL Buchenwald przeszło ponad 250 tysięcy więźniów. Liczbę ofiar szacuje się na ponad 56 tysięcy.

Źródło: http://niezalezna.pl/70829-niemcy-nie-mieli-miejsca-dla-uchodzcow-znalezli-je-w-bylym-obozie-koncentracyjnym; http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1367738,Niemcy-chca-umiescic-uchodzcow-w-dawnym-obozie-Dachau

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

23 komentarze

  • gregson pisze:

   No i wyjaśnilo się po co wcześniej robili testy gazowania w VW

  • taa pisze:

   no moze lepiej poczyć zródla nie skazone propagandą pisowską, tam mozna znależć wyjasnienie, ze np w buchenwaldzie umiescili w budynku, który powstał juz w latach 50-ych zamiast obużać się, to lepiej właczyć myslenie

   • taki pisze:

    Obrzydzenie mnie bierze po Waszych, w większości wpisach.
    Są sprawy o których z grzeczności sie milczy... a co dopiero mówić o niemieckich obozach i tam przebytych cierpieniach.
    Nie obrażąjąc niczyich uczuć, czytajac wszystko: chciałaby Pani, chciałby Pan, by myto się mydłem wyprodukowanym z waszych ciał?
    Więc o czym mowa...

 1. Łukasz pisze:

  W takim razie nie widzę problemu by umieszczać, tych napływający do Polski, w Auschwitz. Obóz to obóz, do czego służył dawniej nie musi służyć dziś.

 2. Mania pisze:

  nie moge otworzyc http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1367738,Niemcy-chca-umiescic-uchodzcow-w-dawnym-obozie-Dachau

  wiadomosc z niezaleznej.pl dotyczy przekazu ze stycznia 2015 - ten artykul jest raczej spozniony. Wartoby zaznaczyc, kiedy temat zostal poruszony.

 3. Zosia pisze:

  To chyba jakiś żart.

 4. Zenon pisze:

  I to jest właśnie niemiecki pragmatyzm.

 5. Lis pisze:

  To naprawdę nie FAKE? Może to tylko plany, macie jakieś zdjęcia?

 6. Bilbo pisze:

  Z tego, co czytałem, Niemcy zakwaterowali ich w jakiś barakach, które znajdują się w granicach byłego KL Buchenwald. A nie konkretnie w byłych barakach obozowych, gdzie mieszkali więźniowie.

 7. Rysiek pisze:

  Niemcy to niezwykle pragmatyczny naród. Teraz wiem dlaczego z nauki historii usunęli obozy ale fizycznie je pozostawili. Dzisiaj mają jak znalazł. Nawet wyposażyli je w pralki :)).
  Ale niestety tych mózgów nie da się wyprać.

 8. ludwik pisze:

  Na tych zdjęciach to ten obóz jest w lepszym stanie niż w oświęcimiu jak widać Niemcy dbają o takie [przybytki bo jak widać teraz im się przydały nie popieram tego typu pomysłów ale zważywszy na zaistniała sytuację to tych najgorszych powinni tam umieszczać i byli by pod kontrolą dziwie się także że ci Niemcy dają im kieszonkowe 50 euro na tydzień skoro śpią żrą srają i wyzywają wolontariuszy od faszystów, taki powinno się od razu deportować a nie gdzieś ich przechowywać na co oni liczą że się poprawią jak widać to ci rządzący w Niemczech nie mają nic w głowach oprócz siana i pieniędzy na swoje wypłaty oraz chore pomysły

 9. IZA pisze:

  MOJ DZIADEK KSIAZEK STANISLAW BYL TAM I SZUKAM JAKICH WIESCI O NIM JAK KTOS WIE COS O NIM PROSZE NAPISZCIE BEDE BARDZO WDZIECZNA

 10. IZA pisze:

  CZYTAM KOMENTRZE I DZIWIE SIE ZE TAK PISZA LUDZIE MOJA MAMA STRACILA TAM OJCA I 4 WUJKOW A bUCHENWALD TO OBOZ KTORY BYL DLA POLAKOW OBOZEM SMIERCI I CO DZIALO SIE W NIM TO TYLKO WIEDZA CI CO BYLI W NIM

  • Werek pisze:

   Trenują nadal by nie zapomnieć. My tez im tego nie zapomnimy. Ojciec wrócił z obozu, ale dwóch Jego braci NIE wróciło.

 11. Feliks pisze:

  Moi Rodzice byli w obozach, a dziś młode helmuty „trenują” na „zajęciach praktycznych”?

  • krystyna pisze:

   pokazywac iuczyc historii na okraglo!!!!!!nagrywac programy zludzmi ktorych zostalo juz niewielu.co oni przeszli iprzezyli!!!!!!!!!!!!!ja ichyba inni niechceliby 1 min.przezyc to co ci ludzie.za klamstwa karac ‚karac i karac!! jako narod polski nie pozwalac na szyderstwa iklamstwa od innych narodow itd.

 12. Kasia pisze:

  Bierzmy przykład przecież oni tacy praworządni, moralni i wciąż stawiani są jako wzór

 13. Jaś pisze:

  A POlactwo „13GRUDNIA” czystej wody i demokracji w TVP ”, chce ukarać pana Jana Pietrzaka za żart o uchodźcach.

 14. pamiętam pisze:

  bodnar ty trzymaj sie faktów,a tu masz fakty. niemcy to faktycznie robili o czym pietrzak z ironia tylko mówil.

Zostaw własny komentarz