„Królowie przeklęci Tom II” - M. Druon - recenzja


Zdobycie i utrzymanie tronu nie jest łatwym zadaniem. Władza kusi i przyciąga, jednak jej posiadanie wcale nie zapewnia bezpieczeństwa - zawsze bowiem znajdzie się ktoś, kto będzie chciał ją nam odebrać bez względu na wszystko. Taką właśnie lekcję można wyciągnąć z drugiego tomu „Królów przeklętych”, który niedawno ukazał się na rynku.

krolowie_przekleci_TOM_II_500pxDrugi tom powieści Marice’a Druon’a zawiera dwa kolejne opowiadania, które przybliżają nam losy dynastii Kapetyngów.  W „Prawie mężczyzn” autor skupia się na historii kolejnych władców Francji, braci, którzy kolejno sięgają po kruchą władzę, która wcale nie zapewnia im szczęścia czy miłości poddanych. Po śmierci króla Ludwika X Kłótliwego, który był monarchą słabym i niekompetentnym, tron zostaje nieobsadzony. Kto na nim zasiądzie? Czy kolejnym królem z wielkiej dynastii Kapetyngów będzie jego jeszcze nienarodzony syn, który przez wiele lat będzie musiał żyć w cieniu swoich doradców, czy może będzie to brat zmarłego króla, Filip, hrabia Poitiers, który w głębi duszy pragnie rządzić Francją i jest do tego przygotowany? Nie można zapomnieć również o innych pretendentach, oraz o dostojnych parach, którzy całe swoje życie czekają na to, aby zbliżyć się do korony jak najbardziej się tylko da.

Jeszcze jeden tron, oprócz francuskiego, pozostaje pusty. Mijają miesiące, a kardynałowie nie spieszą się, aby wybrać kolejnego papieża, który mógłby zaprowadzić porządek w Kościele. Hrabia Poitiers wie, jak bardzo ważne będą dla niego w przyszłości względy nowego papieża, więc postanawia zaangażować się w sprawę i wyciąga rękę do jednego z przebiegłych kardynałów, aby pomóc mu w objęciu Tronu Piotrowego. Obaj wiedzą doskonale, że ich współpraca przyniesie im owoce.

W drugim opowiadaniu pt.: „Wilczyca z Francji” akcja książki skupia się wreszcie na pozostającej w Anglii siostrze kolejnych królów Francji, Izabeli, królowej Anglii. Nieszczęśliwa, młoda kobieta, której przyszło wyjść za mąż za mężczyznę, który nie tylko nie darzy jej miłością, ale gustuje raczej w płci męskiej, korzysta z okazji i wyjeżdża do swojego rodzinnego kraju. Chce uciec od poniżenia i krzywd, jakie zostały jej wyrządzone przez małżonka Edwarda II oraz jego kolejnego kochanka Despensiera. We Francji może również zjednoczyć się wreszcie z mężczyzną, którego kocha, i z którym zwiąże swoją przyszłość, bez względu na konsekwencje. Odważna Izabela nie boi się przeciwstawić swojemu mężowi, a żądza zemsty, o którą sama siebie nie podejrzewa sprawia, że chce pozbyć się Despensiera, który nie tylko odebrał jej miłość małżonka, ale także jej godność i majątek.

Maurice Druon posiada niesamowity talent, dzięki któremu z łatwością przyciąga czytelnika. Trzymając go w napięciu przedstawia historię, która jest pasjonująca, piękna, smutna, szokująca i brutalna zarazem. Czytelnik zostaje zwabiony w jego pułapkę i daje się pochłonąć lekturze, która opowiada losy wielkich monarchów, królów i królowych, ale także ich poddanych, których losy splatają się w nieoczekiwany sposób. A najbardziej pasjonujące w tym wszystkim jest to, że ci ludzie żyli naprawdę, a te historie naprawdę się wydarzyły, choć w książce prawda historyczna miesza się czasem nieco z fikcją literacką. Z opowieści autora płynie jednak jasny przekaz: władza jest ulotna i nikt nie może być całkowicie pewny jej posiadania. To, co jest naszym dzisiaj, jutro może być nam z łatwością odebrane.

krolowie

Zestaw „Królów przeklętych” od wydawnictwa Otwarte

Niezaprzeczalną zaletą książki jest jej piękne wydanie i twarda oprawa. Na samym początku znajdziemy oczywiście przedmowę napisaną przez samego George’a R.R. Martina. Dodatkowo na końcu książki znajdziemy obszerne przypisy, ale także noty biograficzne na temat postaci występujących w książce, oraz drzewa genealogiczne królewskich rodów. Czytelnik odnosi więc wrażenie, że został „dopieszczony” i podczas przygotowywania książki o niczym nie zapomniano.

Wydawnictwo Otwarte zadbało o każdy szczegół i oprócz fantastycznej książki przygotowało również dodatkowe niespodzianki. W zestawie recenzenckim, który otrzymałam znajdował się również t-shirt z bardzo adekwatnym do historii napisem „Władza do przekleństwo” oraz pięknie przygotowany list od George’a R.R. Martina, który jest ujmującym dopełnieniem całości. Nie można nie odnieść wrażenia, że wydawnictwo Otwarte wyjątkowo zaangażowało się w promocję „Królów przeklętych” i można sobie jedynie życzyć, aby każde wydawnictwo w ten sposób dbało o swoich czytelników.

Jeżeli i Wy chcecie wejść w posiadanie takiego wyjątkowego zestawu, obserwujcie uważnie nasz portal. Już niedługo konkurs, w którym do wygrania będzie ta wspaniała nagroda oraz dodatkowa niespodzianka!

Plus/Minus

Na plus:

+ interesujący i porywający temat

+ rozbudowane postaci

+ obszerne przypisy

+ zawarcie not biograficznych oraz drzew genealogicznych

+ lekki styl autora

+ piękne wydanie

+ twarda oprawa

+ dodatkowe niespodzianki przygotowane przez wydawnictwo Otwarte

Na minus:

- brak

Tytuł: Królowie przeklęci

Autor: Maurice Druon

Wydawnictwo: Otwarte

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 608

Cena: 49,90

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Dariusz pisze:

    nie ma kogoś takiego jak Despensier... chyba chodziło o Despensera.

Zostaw własny komentarz