Szczątki dzieci Mikołaja II zostaną poddane kolejnym badaniom


Mimo upływu lat sprawa szczątków carewicza Aleksego i jego siostry wielkiej księżnej Marii nadal nie może doczekać się zamknięcia. Wyniki badań specjalnej grupy zadaniowej odrzucił Rosyjski Kościół Prawosławny.

Car Mikołaj II z dziećmi/ fot. paukrus, CC BY-SA 2.0

Car Mikołaj II z dziećmi/ fot. paukrus, CC BY-SA 2.0

RKP zażądał dodatkowych testów, a także obecności swoich przedstawicieli w trakcie ich wykonywania. Vsevolod Chaplin, rzecznik RKP, zwrócił uwagę na nie tylko historyczny, ale również religijny aspekt tej sprawy. Ze względu na kanonizację całej zamordowanej rodziny Romanowów w 2000 r. ich szczątki traktowane będą jako święte relikwie. RKP wyraził także chęć poddania dodatkowym testom złożonych już w Petersburgu szczątków cara Mikołaja II, jego żony Aleksandry i dzieci: Anastazji, Olgi i Tatiany.

W związku z odmową uznania wyników testów DNA przez Rosyjski Kościół Prawosławny, pochówek Aleksego i Marii blokowany jest już od 2007 r. Od lipca tego roku szczątki badała grupa zadaniowa powołana przez premiera Dimitra Miedwiediewa, która potwierdziła autentyczność zebranych materiałów. W piątek (11 września) zaproponowała, by złożenie szczątków carewicza Aleksego i jego siostry wielkiej księżnej Marii odbyło się 18 października w Soborze Św. Św. Piotra i Pawła.  Po kolejnym sprzeciwie rzecznik premiera ogłosił, że ostateczna data zostanie ustalona w porozumieniu z RKP oraz że grupa zadaniowa badająca szczątki zgodziła się na dalsze testy.

Car Mikołaj II abdykował w 1917 r., po czym bez powodzenia szukał azylu dla siebie i najbliższych w Wielkiej Brytanii. 17 lipca 1918 r. cała rodzina została rozstrzelana przez bolszewików w domu w Jekaterynburgu. Ich ciała spalono i wrzucono do szybu nieczynnej kopalni. Szczątki niektórych zamordowanych zostały odnalezione już w 1979 r., ale ekshumacja odbyła się dopiero po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Badania DNA i krwi z koszuli cara, które wykonano w Rosji i USA w 2008 r., potwierdziły jego tożsamość.

Już w 1998 r. szczątki cara, jego żony Aleksandry, dzieci Anastazji, Olgi i Tatiany oraz kilku służących zostały złożone w petersburskim soborze podczas specjalnej uroczystości. Miejsce ukrycia szczątków dwójki pozostałych dzieci pozostawało jednak jedną z największych tajemnic XX wieku. Okazało się, że były pogrzebane niespełna 70 km dalej od reszty rodziny. W 2007 r. odnalazł je członek grupy historyków-amatorów.

Źródła: The Guardian #1The Guardian #2władcy.myślenice.net

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz