Pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego stanął w Gdyni


W czwartek 17 września, czyli w dniu 76. rocznicy ataku Związku Sowieckiego na Polskę, odsłonięto w Gdyni pomnik Ryszarda Kuklińskiego – pułkownika Ludowego Wojska Polskiego, który w 1972 roku nawiązał współpracę z CIA, a w latach 1971–1981 przekazywał Amerykanom dokumenty dotyczące Polski, Układu Warszawskiego i planów użycia broni nuklearnej przez ZSRR. Rzeźba, która ufundowana została ze środków prywatnych, stoi przy zbiegu ul. Armii Wojska Polskiego i Bema.

Kukliński

Fragment pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Gdyni /fot. youtube.com/watch?v=Qjya3kYHo7A, gdynia.pl

Inicjatorem, a zarazem fundatorem tego przedsięwzięcia, był gdański deweloper Andrzej Boczek. Pomnik pojawił się przy okazji kolejnej inwestycji deweloperskiej w mieście, jaką było powstanie apartamentów. Choć rzeźba płk. Ryszarda Kuklińskiego została wzniesiona na skwerze obok budynku, to dostęp do niej będzie powszechny, bowiem ów plac zyskał publiczny charakter.

Szacuje się, że aranżacja skweru oraz pomnika podniosła koszt inwestycji mieszkaniowej o 200-300 tys. zł. Fakt, iż to właśnie Andrzej Boczek był inicjatorem powstania pomnika Kuklińskiego w Gdyni, nie jest przypadkowy. To właśnie on, będąc przewodniczącym komisji kultury w Radzie Miasta w latach 90., przyczynił się do uznania rezolucji, w myśl której działania płk. Kuklińskiego zyskały miano bohaterskich.

Autorem rzeźby, przedstawiającej Ryszarda Kuklińskiego jako zwykłego człowieka, jest wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – Tomasz Sobisz. Pułkownik Ludowego Wojska Polskiego na prawym rękawie ma opaskę z napisem „Poland”. Pomnik mierzy aż 190 centymetrów. Został odsłonięty przez m.in. Wojciecha Szurka – prezydenta Gdyni i poświęcony przez metropolitę gdańskiego – Sławoja Leszka Głódzia.

KUKLIñSKI

Płk Ryszard Kukliński

Przypomnijmy, że Ryszard Kukliński był oficerem Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem i działając pod pseudonimem Jack Strong przez wiele lat przekazywał Amerykanom plany strategiczne Układu Warszawskiego. Jedna z najważniejszych informacji dostarczona rządowi USA dotyczyła planów wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Z powodu narastających podejrzeń i coraz bardziej napiętej sytuacji w kraju, Ryszard Kukliński został ewakuowany wraz z rodziną w 1981 roku do Stanów Zjednoczonych, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 roku sąd PRL wydał na niego wyrok śmierci, który został uchylony dopiero 11 lat później. Płk Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie. Jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Źródło: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pomnik-plk-Kuklinskiego-stanal-w-Gdyni-n94440.html.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Zatroskany pisze:

    To ciekawe, że to projekt prywatny. Chyba rzadko prywatne osoby stawiają pomniki. Mam nadzieje, że tam jest monitoring, bo zdarzają się dewastacje pomników Kuklińskiego.

  2. Bilbo pisze:

    Jest to inicjatywa prywatna, bo obóz III RP, ufundowany na zgodzie z komunistami, nigdy płk. Kuklińskiemu pomnika nie wystawi. Ja pracuję w służbach mundurowych, przesiąkniętych cały czas mentalnością PRL-owską, i tam Kukliński jest prawie powszechnie uważany za zdrajcę.

Zostaw własny komentarz