„Holokaust jako ostrzeżenie”? Kolejna książka o zagładzie Żydów - zapowiedź


Tegorocznej jesieni na polskim rynku księgarskim pojawi się praca autorstwa Timothy’ego Snyder’a  pod tytułem „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”. Praca liczyć będzie 448 stron i ukaże się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. Autorem tłumaczenia książki jest Bartłomiej Pietrzyk.

Snyder_Czarna_ziemia-500pxWydawać by się mogło, że o Holokauście powiedziano i napisano już praktycznie wszystko. Od dawna znane są fakty, daty oraz liczba zgładzonych Żydów. Jednak – zdaniem autora publikacji – jest wśród nas spory odsetek ludzi, którzy nadal nie potrafią zrozumieć historii Holokaustu. W dostępnej (bardziej lub mniej fachowej) literaturze przedmiotu problem Zagłady przedstawia się jako niepowtarzalny i tragiczny skutek działań jednego człowieka (szaleńca) – Hitlera. Timothy Snyder stara się zaproponować nowe podejście do tematu. Badacz próbuje logicznie wyjaśnić największą zbrodnię w dziejach ludzkości. Snyder w przejrzysty sposób opisuje cały mechanizm okrucieństwa, jakim był Holokaust. W pracy uwzględnia on m.in. relacje naocznych świadków (również Polaków). Ponadto autor jest zdania, ze źle odrobiliśmy pracę domową ze zrozumienia Holokaustu. Według niego nie dostrzegamy realnego zagrożenia, przed którym stoi współczesne społeczeństwo. Snyder uważa, że początek nowego milenium i niepokoje w różnych częściach ziemi, przypominają świat, który zrodził Adolfa Hitlera. Autor monografii sądzi też, że historia Zagłady może się powtórzyć, jeżeli jej nie zrozumiemy. Holokaust zrozumiany staje się bowiem bardziej przerażający, a tym samym maleje ryzyko jego powtórki.

Czy „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” faktycznie okaże się ujęciem nowatorskim problematyki zagłady Żydów? To oceni czytelnik.

Timothy Snyder – jest profesorem i wykładowcą na Uniwersytecie w Yale. Specjalizuje się w historii Europy Środkowej i Wschodniej oraz dziejach nowożytnego nacjonalizmu. Jest autorem bestsellerowych „Skrwawionych ziem”.

„Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” ukaże się najpewniej 12 października 2015 roku. Warto nadmienić, że książka jesienią ukaże się również na rynku anglosaskim (Wydawnictwo Tim Duggan Books) oraz niemieckim (C.H.Beck).

Źródła wiedzy:

http://www.polishhistory.pl/index.php?id=17&tx_ttnews[tt_news]=4079&tx_ttnews[backPid]=63&cHash=2242052f608e726bd17107b4fc1c7b71

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6664,Czarna-ziemia-Holokaust-jako-ostrzezenie#recomended

http://www.znak.com.pl/autor/Timothy-Snyder/1888

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz