Jaka polityka historyczna? Nasz wywiad z Ministrem Wojciechem Kolarskim


Minister Wojciech Kolarski w wywiadzie, którego nam udzielił powiedział, iż najważniejszym celem polityki historycznej, za którą odpowiada w Kancelarii Prezydenta RP jest odbudowa wspólnoty. Podkreślił, że sposób przedstawiania historii również wpływa na pozycję Polski na arenie międzynarodowej

12026439_10200973040205439_2066063233_n

Minister Wojciech Kolarski podczas wywiadu dla „historia.org.pl” / fot. prezydent.pl

Wywiad w całości dotyczył kwestii związanych z polityką historyczną. Zdaniem ministra nie ma dziś już sporu, o to że polityka historyczna jest częścią polityki, którą musi prowadzić państwo polskie. Podkreślił, że chciałby rozpocząć prace nad przygotowaniem długofalowej strategii polityki historycznej państwa. Kolarski zauważył, że obecnie zajmuje się nią wiele różnych instytucji.

Minister chce do dyskusji zaprosić ekspertów, autorytety i instytucje publiczne, którzy wspólnie opracują strategię działań na rzecz promocji polskiej historii. Kolarski powiedział również, że chciałby by w pracach uczestniczyli także przedstawiciele środowisk, które reprezentuje historia.org.pl. Zależy mi na tym, byście podzielili się swoimi doświadczeniami, gdyż otwartość prezydentury Andrzeja Dudy ma oznaczać „uobywatelnienie”, mówiąc nieładnie, polityki. Również polityki historycznej - dodał.

Na pytanie o to, czy możliwe jest wypracowanie akceptowalnego przez wszystkich modelu przedstawiania historii odpowiedział,  że spór jest domeną historii i nie należy bać się dyskusji i sporów. Jednakże rzecz w tym, żeby pamiętać o tym co najważniejsze: o tym, co łączy i świadczy o naszej historii jako wspólnocie. Myślę, że dla nas, dla Polaków, taką rzeczą jest niepodległość - powiedział.

Minister odniósł się również do propozycji utworzenia urzędu ds. polityki pamięci. Jego zdaniem nie zawsze instytucja jest remedium na jakiś problem. Natomiast uważa, iż Urząd Prezydenta jest doskonałym miejsce do koordynowania działań wielu instytucji, które już teraz zajmują się polityką historyczną.

Kolarski poparł także budowę kilku nowych muzeów. Mowa o Muzeum Historii Polski , Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Muzeum Kresów. Na pytanie o inicjatywę odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie odpowiedział, że bardzo bym sobie życzył widzieć go odbudowanego.

Zapowiedział również kontynuację przez prezydenta Andrzeja Dudę polityki orderowej zmierzającej do upamiętniania osób zaangażowanych w walkę o wolność w latach 1945-1989.

W kwestii polityki historycznej w kontaktach międzynarodowej powiedział, że od tego w jaki sposób my przedstawimy naszą historię również zależy pozycja Polski na arenie międzynarodowej. Chciałby wspólnie z ministrem Krzysztofem Szczerskim opracować sposób na wykorzystanie wizyt prezydenckich do promocji także polskiej kultury i historii.

Na koniec odpowiedział na pytanie dotyczące Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, który Kancelaria Prezydenta zasila corocznie kilkudziesięcioma milionami złotych, co nie podoba się wielu miastom. Minister nie chce odbierać tych pieniędzy odbierać Krakowowi, ale dobre wzorce wypracowane na jego gruncie upowszechniać. Zapowiedział jednak, że wkrótce przedmiotem namysłu w Kancelarii Prezydenta będzie nowelizacja ustawy o ochronie zabytków. Jednym z rozwiązań może być ewentualne utworzenie instytucji, która zajmowałaby się finansowaniem zabytków w miastach historycznych przy wykorzystaniu społecznych ciał doradczych, jak to miało miejsce w Krakowie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Lis pisze:

  Trochę rozczarowujące, że nie będzie instytucji dot. polityki pamięci. Naprawdę dobrze, że ktoś to będzie koordynował, ale jeśli będzie kohabitacja to nie widzę tego. Bez instytucjonalizacji i hajsu nie da się zrobić czegoś wielkiego.

  • Alek pisze:

   PO nic nie zrobiła. Owszem na muzea szła kasa i tutaj trzeba im oddać, ale reszta? Polityką historyczną się nie zajmowali, ja tych efektów nie widziałem. Np. nawet nie było jaj by w sejmie Wołyń nazwać ludobójstwem...

 2. Bilbo pisze:

  Jeśli będzie kohabitacja z rządami PO, to nic nie będzie, parafrazując słynne słowa Kononowicza. A faktycznie będzie ostra naparzanka i całkowita blokada działań Kancelarii Prezydenta RP.

Zostaw własny komentarz