Sejm nie znalazł czasu dla Sienkiewicza. Kolejny uchwali rok 2016 Jego rokiem?


Mimo, iż w sierpniu tego roku do laski marszałkowskiej trafił projekt nazwania roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza, to Sejm nie znalazł czasu na jego uchwalenie.

Henryk_Sienkiewicz2016rokProjekt autorstwa posłów PiS wpłynął do Sejmu 10 sierpnia 2015 r., a 31 sierpnia został skierowany o do I czytania w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Od tamtej pory Sejm nie podjął żadnych działań zmierzających do podjęcia tej uchwały, a na ostatnie posiedzenia, które odbędzie się w październiku nie zaplanowano posiedzenia komisji rozpatrujących ten projekt. Ścieżkę legislacyjną można zobaczyć tutaj.

Będą musieli go wnieść posłowie nowo wybranego Sejmu, który będzie mógł podjąć uchwałę upamiętniającą polskiego noblistę. Z reguły Sejm ustanawia trzech lub czterech patronów danego roku. Są to najczęściej zasłużone dla Polski osoby, ale upamiętnianie są także ważne wydarzenia.

Treść proponowanej uchwały:

W 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze zasługi dla Narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, czci Jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz to wielki pisarz, którego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli. To również pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Za swoje obywatelskie zasługi dla Ojczyzny przez współczesnych zwany „Hetmanem Duchowym Polaków„, za etos dobroczynności - ”Wielkim Jałmużnikiem Narodu”. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrało niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wielkim znaczeniu dzieł Henryka Sienkiewicza dla kultury i Państwa Polskiego, ogłasza rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz