Swietłana Aleksijewicz laureatką Literackiej Nagrody Nobla


Swietłana Aleksijewicz – białoruska pisarka i dziennikarka, autorka książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał na charakteryzujące twórczość Aleksijewicz „polifoniczne pisarstwo - pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach”. To prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy trafiło do rąk białoruskiego reportera.

Swetlana_Alexijewitsch_2013

Swiatłana Aleksijewicz / fot. Elke Wetzig CC BY-SA 3.0

Swietłana Aleksijewicz od początku była wymieniana jako faworytka do Literackiej Nagrody Nobla. Krytycy bowiem podkreślali, że oto właśnie nadszedł czas, aby Akademia Szwedzka nagrodziła reportaż literacki, którego mistrzynią jest urodzona na Ukrainie, a mieszkająca na Białorusi i pisząca po rosyjsku Aleksijewicz. Tak też się stało. Nobel dla autorki książki Wojna nie ma nic z kobiety (tutaj możesz przeczytać naszą recenzję) jest dowodem na rosnącą rolę literatury faktu, która do tej pory pozostawała niejako w cieniu.

Warto nadmienić, że Swietłana Aleksijewicz otrzymała także wiele innych międzynarodowych nagród, spośród których na uwagę zasługują: National Book Critics, nagroda szwedzkiego Pen Clubu, Lipska Nagroda Książkowa na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojowa Nagroda im. Ericha Marii Pemarque’a. Białoruska pisarka została także odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego.

Przypomnijmy, że Swietłana Aleksijewicz urodziła się w 1948 roku w Stanisławowie, by w kolejnych latach wraz z rodziną przenieść się na Białoruś. Działalnością literacką zajmuje się od 1975 roku. Poza publikowaniem książek tworzy także filmy dokumentalne czy sztuki teatralne. Spośród jej najważniejszych dzieł reporterskich należy wymienić książki takie jak: Czarnobylska modlitwa – opisująca katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków, nagrodzoną Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, wspomnianą już publikację pt. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, która porusza problem radzieckiego szowinizmu, czy opowieść o przemianach społeczno-gospodarczych, jakie nastąpiły po upadku Związku Radzieckiego - Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka.

Białoruska pisarka jest 112. laureatką tego najważniejszego, literackiego wyróżnienia Gratyfikacja finansowa, jaka wiąże się z otrzymaniem Nagrody Nobla w tym roku, wynosi aż osiem milionów koron szwedzkich.

Źródło: 

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1636111,1,literacka-nagroda-nobla-dla-swietlany-aleksijewicz.read. 

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/swietlana-aleksijewicz-laureatka-nagrody-nobla-w-dziedzinie-literatury/y62g6h. 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Wojtek pisze:

    Wszystko fajne, ale:„białoruskiego reportera”?

Zostaw własny komentarz