Łuk triumfalny z czasów starożytnego Rzymu wysadzony w powietrze przez Państwo Islamskie


Radykałowie z Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze znajdujący się w syryjskiej Palmirze liczący sobie przeszło dwa tysiące lat łuk triumfalny z czasów rzymskich. Był to jeden z głównych zabytków Palmiry. Dyrektor generalny UNESCO, Irina Bokowa, uznała postępowanie islamskich radykałów za wyraz ich nieświadomości oraz nienawiści.

Łuk triumfalny w Palmyrze (flickr.com/photos/varunshiv)

Łuk triumfalny w Palmyrze (flickr.com/photos/varunshiv)

„Jesteśmy świadkami katastrofy. Od momentu zdobycia miasta po jednym szoku następuje kolejny,” powiedział zagranicznym mediom dyrektor oddziału zabytków muzeum w Damaszku, Maamun Abdalkarím, który podał informację o kolejnym zniszczeniu dokonanym przez Państwo Islamskie.

Syryjscy obrońcy praw człowieka, którzy monitorują sytuację z Londynu otrzymując wiadomości od swych aktywistów w Syrii podają bardziej szczegółowe informacje. Według nich sam łuk został zniszczony, ale jego kolumny wciąż stoją.

„Społeczność międzynarodowa musi znaleźć sposób ochrony Palmiry. Państwo Islamskie niszczy zabytki już nie z powodów ideologicznych, ale z zemsty, ponieważ łuk triumfalny nie był budowlą o charakterze religijnym, lecz świeckim,” stwierdził na łamach tygodnika Le Nouvel Observateur Abdalkarím.

„Niszcząc zabytki ekstremiści pokazują jak bardzo boją się historii i kultury. Ich zachowanie wskazuje także, iż są oni uosobieniem nienawiści i nieświadomości. Owi zbrodniarze wojenni zostaną ukarani. We współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym zrobimy wszystko, aby zostali oni osądzeni i ukarani. Mimo ich karygodnego zachowania nie uda im się zniszczyć historii oraz pamięci o miejscu, które jest ucieleśnieniem jedności ludu syryjskiego,” stwierdziła Bokowa.

Członkowie tak zwanego Państwa Islamskiego zniszczyli w ciągu ostatnich miesięcy dwie antyczne świątynie znajdujące się w Palmirze. W sierpniu wysadzili oni w powietrze świątynię Baal, jeden z najlepiej zachowanych zabytków w Palmirze. Kilka dni później częściowo zniszczyli oni także zbudowaną w 32 roku naszej ery świątynię Bela.

Państwo Islamskie zdobyło zabytkową część Palmiry w maju. Zabytki, które zostają uznane za świętokradzkie są sukcesywnie podminowywane i wysadzane w powietrze.

Radykałowie z Państwa Islamskiego niszcząc zabytki postępują zdaniem ONZ według pewnego schematu. Uważają oni starożytne zabytki za sprzeczne z zasadami islamu. Sprzedając cenne artefakty skradzione z terenów Syrii i Iraku Państwo Islamskie uzyskuje środki niezbędne do realizacji swych działań.

Według związku działającego na rzecz ochrony syryjskich zabytków, który mieści się we Francji, od czasu wybuchu wojny w Syrii zniszczono, bądź poważnie uszkodzono 900 zabytków. Według ekspertów zajmujących się przestępczością zorganizowaną wiele z artefaktów skradzionych z terenów Syrii bądź Iraku znajduje nabywców na rynkach azjatyckich, trafiając głównie do Chin i Japonii.

źródła:

http://zpravy.idnes.cz/islamsky-stat-vyhodil-v-palmyre-do-povetri-vitezny-oblouk-z-dob-rimanu-1np-/zahranicni.aspx?c=A151005_061502_zahranicni_aha

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18967170,islamisci-wysadzili-kolejny-bezcenny-zabytek-tym-razem-luk.html

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. agcx pisze:

    10 sekund po wysadzeniu łuku w jeden z meczetów na terenie okupowanym przez terrorystów z ISIS powinien być wystrzelony pocisk a sam meczet zrównany z ziemią. Nawet z „wiernymi”.

  2. Bilbo pisze:

    Nie, nie powinien, bo to oni są barbarzyńcami, nie oni. Natomiast kraje europejskie powinny podjąć działania, aby takie sytuacje nie wydarzyły się u siebie za ileś czasu. Na razie, postępują odwrotnie.

  3. Michał pisze:

    No cóż, jesteśmy zbyt cywilizowani żeby sobie poradzić z takimi fanatykami. Niestety Europę czeka nieciekawa przyszłość - albo będzie nowym kalifatem, albo do głosu dojdą skrajnie nacjonalistyczne ugrupowania, które co prawda rozwiążą problem z ludami pustynnymi, ale w zamian wprowadzą dyktaturę i zamordyzm.

Zostaw własny komentarz