Dni Majdanka 2015 – 70 lat upamiętniania ofiar KL Lublin |
15 października rozpoczynają się Dni Majdanka. Tegoroczna edycja odbywa się w 70. rocznicę organizacji pierwszych obchodów upamiętniających więźniów Majdanka. Program wydarzeń obejmuje m.in. projekcję filmów dokumentalnych, spotkanie z byłym więźniem KL Lublin i wykłady połączone z prezentacją zasobów archiwalnych. Będzie można skorzystać także z bezpłatnego zwiedzania ekspozycji muzealnej z przewodnikiem.
Dni Majdanka potrwają trzy dni. Otworzy je spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie, którzy zaprezentują m.in. 13 wierszy napisanych przez więźniów KL Lublin. Szczególnie ważnym punktem programu będzie spotkanie z byłym więźniem Majdanka – Zdzisławem Badio, który trafił do obozu jako 17-latek.
Dni Majdanka organizowane w ostatnich latach są okazją do prezentacji zasobów archiwalnych. Podczas wykładu dotyczącego zmian granic Majdanka będzie można zobaczyć plany terenu byłego obozu z lat 1944–2010, a prezentacja poświęcona 70-leciu Dni Majdanka zostanie zilustrowana zdjęciami i dokumentami z Archiwum PMM. Przedstawią one zmieniającą się formułę obchodów, oficjalną stronę imprezy, ale także jej kulisy.
Podczas tegorocznej edycji PMM wyjdzie poza swoją siedzibę. Projekcja filmów dokumentalnychpoświęconych historii KL Lublin odbędzie się w Galerii Labirynt. W Muzeum Lubelskim na Zamku nadal można oglądać wystawę „Przeciw wojnie – Międzynarodowe Triennale Sztuki na Majdanku”.
PROGRAM
15 października, czwartek:
11.00 Spotkanie z poezją obozową. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie
Uczniowie Szkoły Muzycznej w Lublinie zaprezentują m.in. 13 wierszy napisanych przez byłych więźniów KL Lublin. Wszystkie utwory pochodzą z tomu „Pieśni zza drutów” w opracowaniu Zofii Murawskiej-Gryń.
Sala audytoryjna, Centrum Obsługi Zwiedzających
13:00 Spotkanie z byłym więźniem Majdanka
Zdzisław Badio trafił na Majdanek we wrześniu 1942 roku wraz z grupą kilkunastu osób – mieszkańców wsi Krupiec. Zwolnienia w grudniu tego samego roku doczekał jako jedyny spośród nich. Miał wówczas 17 lat. Podczas spotkania opowie o swoich obozowych przeżyciach i o tym, co dawało mu siłę, by przetrwać.
Sala audytoryjna, Centrum Obsługi Zwiedzających
17.00 Granice obozu – granice Muzeum. Obszar Majdanka w latach 1941-2010 – prezentacja planów i dokumentów archiwalnych
Kiedy w lipcu 1944 roku wojska sowieckie wkroczyły na Majdanek, zastały obóz opustoszały i w znacznym stopniu zdemontowany. Powołana wówczas Komisja sporządziła plany terenu obozu. Dziś wiemy, że plany te wytyczają, przynajmniej częściowo, nieprawdziwy układ granic KL Lublin. Dlaczego do tego doszło i jak wyglądały te granice w rzeczywistości?
16 października, piątek:
11.00 Filmowe zwierciadła wojny – pokaz archiwalnych filmów dokumentalnych poświęconych historii obozu koncentracyjnego na Majdanku
Podczas pokazu filmów dokumentalnych widzowie zapoznają się z dwoma produkcjami powstałymi w 1944 r. (filmami „Cmentarzysko Europy„, reż. Aleksander Ford, i „Swastyka i szubienica„, reż. Kazimierz Czyński) oraz dokumentem biograficznym „Film dla Krysi” w reżyserii Ignacego Szczepańskiego, który przedstawia historię jednego z byłych więźniów obozu – Andrzeja Janiszka, autora grypsu ”Krysia musi mieć braciszka”. Projekcję filmów poprzedzi krótkie wprowadzenie pracownika PMM.
Galeria Labirynt w Lublinie, ul. ks. J. Popiełuszki 5
17.00 „Dni Majdanka – 70 lat w fotografii i w dokumencie„ – prezentacja fotografii i dokumentów archiwalnych dotyczących organizacji ”Dni Majdanka”
W 2015 roku minęło 70 lat od organizacji pierwszych uroczystości z okazji „Dni Majdanka”. Prezentacja będzie okazją do ukazania ich zmieniającej się formuły. Wykorzystuje ona najciekawsze zdjęcia i dokumenty przedstawiające nie tylko oficjalną stronę imprezy, ale także jej kulisy. Całości będzie towarzyszyć komentarz historyczny.
Sala audytoryjna, Centrum Obsługi Zwiedzających
17 października, sobota:
11.00 Bezpłatne oprowadzanie osób indywidualnych po ekspozycji Państwowego Muzeum na Majdanku. Temat przewodni: „Więźniowie Majdanka - mozaika narodowości i wyznań w walce o przetrwanie za drutami Majdanka”
Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki: Centrum Obsługi Zwiedzających. Zgłoszeń należy dokonywać telefonicznie – 81 710 28 33 lub mailowo – centrum@majdanek.eu.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.