Nowe dokumenty w serwisie Szukaj w Archiwach


W serwisie szukajwarchiwach.pl archiwa państwowe opublikowały ponad 1,2 miliona nowych skanów dokumentów historycznych. Swoje zbiory zaprezentowały archiwa państwowe w: Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Przemyślu, Rzeszowie, Suwałkach i Warszawie. Obok aktów stanu cywilnego, stanowiących cenne źródło informacji do badań nad historią rodzin, w serwisie pojawiły się kolejne akta miast, archiwa rodowe, zawierające m.in. kolekcje dawnej ikonografii i kartografii, oraz dokumentacja dawnych cechów rzemieślniczych.

pobrane

Archiwa państwowe opublikowały ponad 1,2 miliona nowych skanów dokumentów historycznych/ fot. CC-BY-S.A. 3.0 autor: Boston9

Archiwum Narodowe w Krakowie opublikowało prawie 250 tys. skanów dokumentacji wchodzącej w skład archiwum rodziny Potockich z Krzeszowic. Obejmuje ono lata 1391-1939 i przechowywane jest na Wawelu. Obok dokumentów związanych ze sprawami majątkowymi i działalnością publiczną członków rodziny Potockich, archiwum tworzą fotografie, korespondencja (ponad 30 tys. listów), a także zbiory kolekcjonerskie Katarzyny, Adama i Andrzeja Potockich pośród których znajdują się autografy m.in.: Józefa Poniatowskiego, Józefa Bema czy Honoriusza Balzaka. Z krakowskiego archiwum pochodzi także XIX-wieczny spis ludności miasta Podgórza, którego publikacja wpisuje się w obchody 100. rocznicy połączenia Podgórza z Krakowem.

W serwisie zamieszczono także księgi grodzkie lubelskie i chełmskie z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie. Wraz z dokumentacją Trybunału Koronnego Lubelskiego stanowią one najcenniejsze źródło do dziejów Lubelszczyzny w czasach I Rzeczypospolitej. Lubelskie archiwum zaprezentowało także kolejne dokumenty z zespołu Akta Miasta Lublina.

Ponadto w serwisie opublikowana została dokumentacja dawnych cechów rzemieślniczych w Łowiczu oraz zbiór etnografa, krajoznawcy i historyka Zygmunta Glogera, zawierający  ikonografię i kartografię z XVI-XIX w. Udostępnione zostały również dokumenty ukazujące działalność Komisarza Rządu na miasto stołeczne Warszawę, który w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnił w stolicy funkcje wojewody i starosty.

Bez nazwy-1

Serwis szukajwarchiwach.pl, administrowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, jest największym w Polsce publicznym serwisem udostępniającym materiały historyczne online. Obecnie oferuje ponad 16,5 mln cyfrowych kopii dokumentacji ze zbiorów ponad 30 archiwów państwowych i innych instytucji pamięci. Za jego pośrednictwem można zapoznać się z księgami metrykalnymi i aktami stanu cywilnego z tysięcy miejscowości w całej Polsce, aktami miast oraz m.in. dokumentacją Rządu RP na uchodźstwie, Biura Odbudowy Stolicy czy Rozgłośni Polskiej „Radia Wolna Europa”. Od 2009 r. serwis odwiedziło blisko 1,5 miliona unikalnych użytkowników, każdego dnia z materiałów korzysta 3,5 tys. osób.

Wykaz nowo opublikowanych zespołów archiwalnych jest dostępny na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych:  archiwa.gov.pl

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Doskonały pomysł, brawa dla NAC. To archiwum państwowe po zmianie formuły Archiwum Dokumentacji Mechanicznej na Narodowe Archiwum Cyfrowe udowadnia swoją klasę. W odróżnieniu od zapyziałego AAN i AGAD (to ostatnie może mniej zapyziałe).

Zostaw własny komentarz