Stulecie klubu Makabi Warszawa - zaproszenie


W tym roku upływa 100 lat od założenia Makabi Warszawa – jednego z największych i najbardziej wszechstronnych żydowskich klubów sportowych stolicy okresu międzywojennego. Z tej okazji w najbliższą niedzielę koło Muzeum POLIN w godz. 13.00-15.00 odbędzie się symboliczna sztafeta, której uczestnicy przebiegną w sumie 100 okrążeń, po jednym na każdy rok od powstania klubu.

Bokserskie mistrzostwa Warszawy. Bokserzy Neustadt (Makkabi Warszawa) i Zygmunt Bąkowski (z prawej) stoją na ringu/ fot. nac.gov.pl sygn. 1-S-1772-5

Bokserskie mistrzostwa Warszawy. Bokserzy Neustadt (Makkabi Warszawa) i Zygmunt Bąkowski (z prawej) stoją na ringu/ fot. nac.gov.pl sygn. 1-S-1772-5

W ten sposób chcemy oddać hołd żydowskim sportowcom, ale też pokazać, że tradycja ruchu Makkabi jest wciąż żywa – mówi Natalia Marczak, organizatorka wydarzenia.

Miejsce, gdzie odbędzie się sztafeta, nie jest przypadkowe. Przed II wojną światową kilkaset metrów od budynku muzeum, przy ulicy Nalewki 2a, mieściła się główna siedziba klubu Makabi Warszawa, zaś nieopodal na dawnym Stadionie SKRY drużyna piłkarska Makabi regularnie rozgrywała swoje mecze.

Jak zaznaczają organizatorzy, każdy może wziąć udział w sztafecie, trasa to zaledwie 406 metrów. Uczestnicy otrzymają pamiątkową koszulkę, bilet wstępu na wystawę czasową „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne / (in)visible” w Muzeum POLIN , a także bon na ciepły posiłek i napój. Aby się zarejestrować wystarczy wypełnić formularz na stronie: www.makabiwarszawa.pl (opłata startowa na pokrycie podstawowych kosztów organizacyjnych wynosi 20zł).

Tego dnia odbędą się także inne wydarzenia z okazji stulecia klubu. O godz. 10.00 na stadionie Polonii przy ul. Konwiktorskiej 6 drużyna piłkarska Makabi Warszawa rozegra mecz z ŻKS Kraków. To jedyne funkcjonujące żydowskie kluby w Polsce! Natomiast już po sztafecie, o godz. 16.15, w Muzeum POLIN odbędzie się prezentacja historii klubu oraz pokaz filmu Maccabi Voices Sonti Ramirez.

Dzisiaj klub nie ma ani siedziby, ani własnych boisk, a mimo to ćwiczy z nami regularnie już ponad 60 osób – mówi Natalia Marczak. Najmłodsi mają kilkanaście lat, najstarsi – sześćdziesiąt. Nasze „zaplecze” to ludzie, zarówno członkowie klubu, jak i wszystkie osoby wspierające jego działalność. To dzięki nim Makabi Warszawa może się rozwijać – podkreśla.

Program obchodów stulecia ŻTGS Makabi Warszawa:

10:00-11:30 Mecz piłki nożnej z ŻKS Kraków (MKS Polonia Warszawa, boisko boczne, ul.

Konwiktorska 6)

13:00-15:00 Sztafeta (Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6)

16:15 Prezentacja historii klubu Makabi Warszawa – prowadzenie Robert Trzaska (Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6)

17:15-17:45 Pokaz filmu Maccabi Voices Sonti Ramirez (Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6)

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz