„Dom Smagany Wiatrem” - M. Martin - recenzja


Powieść księdza Martina to historia walki dobra ze złem, w której czarne chmury pojawiają się już nad samym Watykanem. Na świecie coraz bardziej dominuje globalizm i satanizm, kult pieniądza i władzy wypycha tradycyjną wiarę, a kardynałowie i biskupi zawiązują spisek przeciwko papieżowi Polakowi. Dwaj rodzeni bracia walczą po dwóch różnych stronach barykady, a w tle powieści cały czas pojawia się przesłanie Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej.

 dom smaganyKsiądz Malachi Brendan Martin (ur. 1921 r., zm. 1999 r.), ksiądz katolicki, egzorcysta, autor wielu książek religijnych. Urodził się w Irlandii, studiował na Katolickim Uniwersytecie Leuven w Belgii, gdzie otrzymał doktorat z języków semickich, archeologii i historii orientalnej. Ponadto studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim i Hebrajskim Uniwersytecie Jerozolimskim. Święcenia kapłańskie jako jezuita otrzymał w 1954 r., w latach 1958-1964 był w Rzymie, gdzie osobiście znał trzech kolejnych papieży i wtajemniczany był w najważniejsze problemy współczesnego Kościoła. W 1965 r. wyjechał do USA, gdzie obok normalnej posługi kapłańskiej zajmował się również egzorcyzmami. Znany jest z tego, że jako jeden z nielicznych wcześniej poznał treść Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej. W swych książkach opisuje historie oscylujące ogólnie wokół kryzysu Kościoła, cywilizacji łacińskiej i całego świata. Obok recenzowanej pozycji, w Polsce zostały wydane jeszcze dwie książki ks. Martina: Zakładnicy diabła i Jezuici: Towarzystwo Jezusowe i zdrada ideałów Kościoła rzymskokatolickiego.

Powieść ks. Martina może naprawdę przestraszyć. Zaczyna się niewinnie w 1957 r. od początków Wspólnoty Europejskiej. To łagodny wstęp do globalizacji Europy i świata, ale wówczas same plusy tego przedsięwzięcia prawie wszystkim przesłoniły mające dopiero później nastąpić negatywy. Potem akcja natychmiast przenosi się do 1960 r., czasu, w którym papież Jan XXIII zaniechał ujawnienia Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej, chyba tylko dlatego by nie drażnić Sowieckiej Rosji i bezkonfliktowo wejść w „swój” Sobór Watykański II. Ale najgorsze, wprost niewyobrażalne, nadeszło 3 lata później. To wtedy w Cytadeli św. Piotra i Pawła, w Kaplicy św. Pawła w samym sercu Rzymu miało miejsce satanistyczne misterium - intronizacja upadłego archanioła Lucyfera.

Świat wyrzeka się swojej wiary, a Europa ucina swe chrześcijańskie korzenie. Ponadpaństwowe koncerny, korporacje i banki rządzą światem, nie znając umiaru w przerabianiu ludzi na maszynki do zarabiania pieniędzy. „Klapki„ na oczy z dolarów lub euro skutecznie przesłaniają prawdziwe dobro i wyjątkowość każdego człowieka. Rządza władzy jest tak silna, że nawet najwyżsi hierarchowie Kościoła gotowi są na pewne ustępstwa. Za namacalny dostęp do globalnej władzy i niskoprocentowe kredyty udzielane na specjalnych zasadach, gotowi są „unowocześnić„ swój Kościół, zliberalizować go. Wszystko idzie w dobrym kierunku, do czasu, kiedy papież Słowianin, Jan Paweł II, okazuje się nie tylko być „marionetkowym pielgrzymem” i ”satrapą” na Tronie Piotrowym. Ta nieugiętość tego Polaka złości płynących z duchem czasu kardynałów i biskupów – oni twardo żądają zmian.

Recenzowana książka ks. Martina znakomicie oddaje ducha czasu zmian w Kościele katolickim i na świecie. Ukazuje watykańskie życie, wrogie frakcje w Kościele i twardych niezłomnych księży. W znakomitym stylu autor wciąga czytelnika w niebywałą opowieść, w której do końca nie wiadomo, czy górą będzie dobro czy zło. Który z braci zwycięży w tej walce o wszystko? Czy tytułowy Dom Smagany Wiatrem stanie się nową opoką Kościoła? Jak zachowa się papież Polak? Co niesie za sobą Trzeci Tajemnica Fatimska, której przesłanie autor zakamuflował w tej powieści?

Książka Wydawnictwa Antyk została wydana w miękkiej oprawie, ale przy takiej liczbie stron byłoby lepiej, aby kartki zostały zszyte, a nie klejone. W tekście znalazłem także trochę literówek.

Dom Smagany Wiatrem to porządna dawka (prawie 800 stron) pasjonującej sensacji, intryg i przygody. Już od pierwszych stron ta historia wciągnie nas i zawładnie naszym wolnym czasem. Znakomicie opisani bohaterowie, którzy niejednokrotnie mają swoich prawdziwych odpowiedników, stają przed nami niezwykle wiarygodni i odarci z pozornej świetności. Wydaje się, że każdy ma swoje słabe strony, również ci najwięksi.

Polecam.

 

Plus/Minus

 Na plus:

+ pasjonująca powieść i wciągająca historia

+ uwypuklone współczesne zagrożenia świata i Kościoła

+ historia oparta na przesłaniu Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej

+ Jan Paweł II jako jeden z bohaterów książki

+ inne, prawdziwe postacie ukryte pod zmienionymi nazwiskami

+ styl autora i dobra praca tłumacza

 

Na minus:

- klejenie kartek

- literówki

 

Tytuł: Dom Smagany Wiatrem. Powieść o wypełnianiu się Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej

Autorzy: ks. Malachi Martin

Wydawca: Antyk

Data wydania: 2012

ISBN: 978-83-98820-91-6

Strony: 776

Oprawa: miękka

Cena: ok. 90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz