Rocznice historyczne (9-15 listopada 2015)


Subiektywny wybór najciekawszych i najważniejszych rocznic historycznych nadchodzącego tygodnia. Uwzględniane są w nim wydarzenia z Polski i ze świata. W każdy poniedziałek kolejne zestawienie.

9 listopada

Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski w uznaniu bohaterskiego, wytrwałego męstwa dowiedzionego przez ludność stołecznego miasta nadał Warszawie order Virtuti Militari V klasy (1939 r.).

09.11

W nocy z 9 na 10 listopada rozpoczęto burzenie wybudowanego w 1961 r. Muru Berlińskiego. Był jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec na dwa kraje - RFN i NRD (1989 r.).

09.11b

10 listopada

W bitwie pod Warną turecka armia pod dowództwem Murada II pokonała chrześcijańskie wojska pod dowództwem Władysława III Warneńczyka, króla Polski i Węgier, który najprawdopodobniej poległ w boju (1444 r.).

10.11

11 listopada

Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość Dzień 11 listopada jest uroczystym Narodowym Świętem Niepodległości.

11.11d

W bitwie pod Chocimiem wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego pokonały Turków pod komendą Husejna Paszy (1673 r.).

11.11e

12 listopada

Biskup Stefan Wyszyński, ordynariusz lubelski otrzymał nominację na arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polski (1948 r.).

12.11

13 listopada

Władysław Reymont został ogłoszony laureatem Nagrody Nobla za powieść Chłopi (1924 r.).

13.11

14 listopada

Rada Regencyjna uległa samorozwiązaniu przekazując pełnię władzy Naczelnemu Dowódcy Wojska Polskiego Józefowi Piłsudskiemu. W skład Rady wchodzili: Józef Ostrowski, Aleksander Kakowski i Zdzisław Lubomirski (1918 r.).

14.11

15 listopada

Słynny niedźwiedź Wojtek został przekazany do ogrodu zoologicznego w stolicy Szkocji Edynburg. Podobno dawni koledzy z kompanii wielokrotnie odwiedzali niedźwiedzia w jego nowym miejscu pobytu przekraczając ogrodzenie (1947 r.).

15.11

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Warna pisze:

    Do dziś sarkofag na Wawelu pusty, bo Warneńczyka ciała nigdy nie odnaleziono.

Zostaw własny komentarz