Wirtualna historia lubelskiego ziemiaństwa


Dzięki projektowi Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN możemy wziąć udział w wirtualnej podróży szlakiem lubelskiego ziemiaństwa w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego celem jest ukazanie życia codziennego i relacji społecznych ziemian. 

Dwór w Wilczyskach/ fot. Marcin Białek

Dwór w Wilczyskach/ fot. Marcin Białek

Teatr NN na swoim koncie ma wiele inicjatyw związanych z odkrywaniem zapomnianej historii regionu. Projekt „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie” jest próbą opowiedzenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, historii majątków ziemskich na Lubelszczyźnie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

Na stronie Teatru NN możemy zapoznać się z historią poszczególnych majątków ziemskich. Znajdziemy informacje m.in. o właścicielach, ilości hektarów oraz stanie zabudowy. Autorzy projektu postarali się również o poznanie losów majątków po 1939 r. Informacje zostały wzbogacone o liczne fotografie, artykuły czy opisy. Niezwykle ważnym elementem są również zebrane wspomnienia nie tylko ziemian, ale również pracowników majątków i mieszkańców wsi.

W projekcie wykorzystano także nowoczesne technologie, tworząc rekonstrukcję w technice 3D majątku z Moniaków, w którym osadzono dodatkowo grę historyczno-przygodową. Jej scenariusz inspirowany był prawdziwą historią Zofii Zinserling, która we dworze spędziła swe dzieciństwo. Wizualizację obiektu i opisy pomieszczeń stworzono w oparciu o zachowaną dokumentację oraz wspomnienia.

Aktualnie w serwisie znajdują się informacje o ponad 850 majątkach ulokowanych na mapie województwa lubelskiego, fragmenty relacji ponad 50 świadków historii, blisko osiemset zdjęć archiwalnych i współczesnych, ponad 150 publikacji dotyczących ziemiaństwa na Lubelszczyźnie a ponadto szkice, rysunki, plany, rękopisy, fotografie artefaktów i mapy pamięci.

Strona projektu: www.ziemianstwo.teatrnn.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz