5 polskich historii, które odniosłyby sukces w Hollywood


Od wielu lat mówi się, że polska historia powinna być lepiej promowana za granicą. Film opowiadający o naszych dziejach przygotowany z hollywoodzkim rozmachem mógłby w tym pomóc. Może powstanie na motywach jednej zaprezentowanych poniżej historii? Są niemal gwarantem sukcesu.

Jan Czochralski. Geniusz z Kcyni

Jan Czochralski

Jan Czochralski

To bodaj najbardziej niedoceniany polski wynalazca, który jednocześnie obok Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaja Kopernika jest najczęściej cytowanym polskim naukowcem. Wieczną sławę przyniosło mu wynalezienie w 1916 r. techniki pozyskiwania monokryształów krzemu. Wyprzedzając przy tym epokę o kilkadziesiąt lat. Pracę oferował mu sam Ford. Metoda Czochralskiego w pełni wykorzystana została dopiero po wojnie przyczyniając się do umożliwienia przemysłowej produkcji tranzystorów, co oprowadziło do rewolucji elektronicznej. Jednak podobnie jak Pilecki został po wojnie zniszczony przez nową władzę. Mimo to warto by świat dowiedział się, że to dzięki metodzie Polaka z Kcyni działa każdy z wyprodukowanych komputerów.

ORP Orzeł. Polowanie

ORP "Orzeł"

ORP „Orzeł”

To jeden z wielu przykładów wydarzeń z naszej historii, z której scenarzyści mogą brać garściami. To znakomita opowieść pełna dramatyzmu i zwrotów akcji. Oto polski okręt podwodny w momencie wybuchu wojny rozpoczyna walkę na Bałtyku. Zmuszony różnymi okolicznościami obiera kurs na Tallin, gdzie zostaje internowany. Załodze jednak udaje się uciec. To w jaki sposób to zrobili nie powstydziliby się bohaterowie najlepszych filmów akcji. Bez map, dziennika pokładowego i pomimo niemieckiego pościgu kapitanowi Orła udaje się przepłynąć przez duńskie cieśniny i dotrzeć do brytyjskiego Rosyth. Okręt następnie walczy po stronie Aliantów, by w maja 1940 r. udać się na rejs, z którego nigdy nie powrócił. Polska Marynarka Wojenna nie ustaje w poszukiwaniach wraku Orła.

Niedźwiedź Wojtek

Troops_of_the_Polish_22_Transport_Artillery_Company_watch_as_one_of_their_comrades_play_wrestles_with_Wojtek_their_mascot_bear

Niedźwiedź Wojtek

Historia małego niedźwiadka, cudownie uratowanego, a następnie wychowanego przez polskich żołnierzy, przy których walczył na frontach II wojny światowej chwyciłaby za serce miliony widzów na świecie. Zwłaszcza, że to historia z happy endem, Wojtek przeżył wojnę i dożył sędziwego wieku w edynburskim ogrodzie zoologicznym. Jego słabość do piwa, zamiłowanie do siłowania z żołnierzami, jazda z nimi w szoferce i wreszcie jego udział w bitwie o Monte Cassino to historie, które aż proszą o umieszczenie się w filmowych scenach. Film zresztą niósłby wiele pozytywnych wartości, jak chociażby miłość człowieka do zwierzęcia, nawet jeśli to niedźwiedź. Gdyby film zrealizował Disney mielibyśmy dramat wojenny, który do kina przyciągnąłby tłumy.

Rotmistrz Pilecki. Niezłomny

Witold Pilecki

Witold Pilecki

Bohaterska a zarazem tragiczna historia rotmistrza Pileckiego to scenariusz sam w sobie. Nie gorszy od Szeregowca Ryana, czy Kompanii Braci. Jego historia w Polsce jest powszechnie znana, czas by dowiedział się o niej cały świat. Gdy inni uciekali walcząc o życie on dobrowolnie oddał się w niemieckie ręce podczas ulicznej łapanki na Żoliborzu. Witold Pilecki, bohaterski rotmistrz polskiego podziemia trafił w ten sposób do Auschwitz, by zdobyć informacje dotyczące obozu. Udało mi się także z niego uciec, by dalej w walce służyć Polsce.

Jan Karski. Kurier

Jan Karski

Jan Karski

Karski to legendarny kurier. Jego raporty opisywały sytuację na ziemiach II Rzeczpospolitej okupowanych przez Niemców. Obok raportów Pileckiego są pierwszym źródłem na temat drugowojennego holocaustu. Dotarł nawet do Prezydenta USA Roosevelta, w trakcie spotkania z nim przedstawił niemieckie zbrodnie i apelował o natychmiastową pomoc. Prezydent Stanów Zjednoczonych jednak mu przerwał mówiąc, iż z Niemcami policzy się po wojnie... Nie inaczej reagowali inni rozmówcy. Czy Ameryka gotowa jest na film ukazujący polskie starania o uratowanie Żydów i aliancką obojętność? Te ekranizacja naruszałaby pewne tabu i łamałaby mit Polaka-antysemity.

Seriale

Sejm w Gąsawie. Na obrazie znajdują się m.in.: Leszek Biały, Władysław Laskonogi, Henryk Brodaty i Konrad mazowiecki

Sejm w Gąsawie. Na obrazie znajdują się m.in.: Leszek Biały, Władysław Laskonogi, Henryk Brodaty i Konrad mazowiecki

Nasza historia to też gotowe scenariusze na historyczne seriale. W 2013 r. głośno było o zamiarach HBO nakręcenia serialu o Jagiellonach. Byłaby to z pewnością historia pełna wojen, polityki, intryg dworskich oraz słabostek naszych władców. Od Jagiełły, który prowadził wręcz ascetyczny żywot, co nie przeszkodziło mu w późnym wieku zostać ojcem po jego pra pra pra wnuka Zygmunta Augusta, który umiera bezdzietnie. Jednak miłość ostatniego Jagiellona do Barbary Radziwiłłówny zasługuje na osobną ekranizację.

Poza tym gotowym scenariuszem na historyczną Grę o tron był okres rozbicia dzielnicowego w Polsce. Lata zmagań, o to by zasiąść w Krakowie, którym towarzyszyły zmienne sojusze i krwawe walki. Polskim krwawym weselem była zbrodnia gąsawska, gdy podczas zjazdu władców Leszka Białego, Henryka Brodatego i Konrada Mazowieckiego doszło do najazdu Świętopełka pomorskiego na łaźnię, w której przebywali. W trakcie ucieczki zginął Leszek Biały.

Macie inne propozycje na ekranizację polskiej histoii? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu. Polska historia to do tej pory niewykorzystana skarbnica dla filmowych hitów. Dobrze gdyby poznał je cały świat.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

  1. Warna pisze:

    Tak naprawdę, to „Wojtek” ma największe szansę stać się wielkim hitem międzynarodowym nawet Oscarowym.

  2. Leszek Rodziewicz pisze:

    Tak. Mam Propozycję. Ma Wielkopolska wspaniały serial„Najdłuższa wojna w nowożytnej w Europie” wielki czas aby taki serial powstał o tych, którzy zamieszkiwali tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego. Można to pokazać na naszym rodzie, który nie był rodem arystokratycznym, ale jak setki tysięcy mieszkańców tej ziemi był jej solą. Można by zacząć od trzynastoletniego Józefa Rodziewicza, który w bitwie odznaczył się w bitwie pod Hohenlinden/1800/ przy pomocy bębna/był doboszem/ wziął do niewoli oddział żołnierzy.W powstaniu Listopadowym jak i styczniowym bierze udział cała plejada Rodziewiczów m.in rodzice Marii Rodziewiczówny znanej pisarki.Inna Rodziewiczówna jest członkiem Organizacji Bojowej PPS, bliska osoba Józefa Piłsudskiego.Gen. Eugeniusz Rodziewicz-twórca artylerii WP jest emisariuszem J.Piłsudskiego w rokowaniach z Petlurą.Barwną postacią jest Klemens Rodziewicz przyjaciel J.I Kraszewskiego. Rodziewicze w czasie ostatniej wojny walczą w Powstaniu Warszawskim, na Wileńszczyźnie i na Wołyniu.Walczą w oddziale Hubala./Romuald Rodziewicz mając 101 lat został w tym roku pochowany na Powązkach/ Walczą u Gen Maczka jak i U Gen Andersa. Na Wołyniu tworzą samoobronę w Aleksandrówce i walczą w obronie kościoła w Kisielinie.Na listach katyńskich stanowią największą grupę ofiar.Tak więc na ich przykładzie można pokazać losy tzw„zabużan„Pytanie czy znajdzie się taki scenarzysta, który się tego podejmie.Temat bardzo atrakcyjny godny serialu „czas Honoru”

  3. Karol pisze:

    Można by też zrealizować historię Polaków w XIX wieku(np.powstania,politykę zaborców wobec Polaków,zmiany jakie w tym czasie się dokonały itp.)

  4. Bilbo pisze:

    O tandetnym serialu „Czas Honoru” należałoby jak najszybciej zapomnieć.

  5. Arek pisze:

    Serial o 1 dywizji generała Maczka coś w stylu kompani braci.Tylko bardziej epickie z czołgami i ich załogami.

Zostaw własny komentarz