Spotkanie „Podlasie 1941: Pogromy. Leczenie polskiej pamięci” - zaproszenie


Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 r. na Podlasiu zmienia się okupant. Część mieszkańców decyduje się wykorzystać sprzyjające warunki do bezwzględnego rozprawienia się ze znienawidzonymi, jak się okazuje, żydowskimi sąsiadami. Jak dziś rozmawiać o tej trudnej przeszłości?

10 grudnia w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich przy  ul. Mordechaja Anielewicza 6 odbędzie się debata „Podlasie 1941: Pogromy. Leczenie polskiej pamięci„. Spotkanie związane jest z niedawną premierą książki Mirosława Tryczyka ”Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy żydów”.

W spotkaniu wezmą udział:Drukowanie

  • dr Mirosław Tryczyk, autor książki Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów
  • prof. Joanna Tokarska-Bakir, antropolog kultury
  • o. Wacław Oszajca, jezuita, teolog, poeta
  • dr Maciej Kozłowski, publicysta, w latach 1999–2003 ambasador RP
    w Izraelu
  • red. Zbigniew Gluza, redaktor naczelny „Karty”

Spotkanie poprowadzi red. Marcin Kącki („Gazeta Wyborcza”)

Gdzie: Muzeum Historii Żydów Polskich, Foyer Centrum Edukacyjnego (1 piętro)
ul.Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa
Kiedy: 10 grudnia, godz. 18:30,
Bilety: wstęp wolny

Mirosław Tryczyk, „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”  Kilka lat temu dzięki głośnej książce Jana Tomasza Grossa w polskiej świadomości pojawił się temat Jedwabnego. Jednak był to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wąsosz, Radziłów, Szczuczyn czy Jasionówka to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których dochodziło do pogromów ludności żydowskiej – tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów. Książka Mirosława Tryczyka wprowadza zupełnie nowe informacje na temat zbrodni dokonanych na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w latach 1941-1942. Na podstawie akt procesów toczących się w oparciu o tzw. Dekrety Sierpniowe, zeznań świadków żydowskich i polskich zebranych w latach powojennych, Żydowskich Ksiąg Pamięci spisanych przez ocalałych z Zagłady i rozmów przeprowadzonych podczas własnych badań autor tworzy poruszający obraz wydarzeń, o których nie wolno nam zapomnieć. Wydarzenia opisane w książce to przerażający przykład tego, do czego zdolni są zwykli ludzie, jeśli uzbroi się ich w odpowiednią ideologię i da – choćby milczące – przyzwolenie na zbrodnię.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Patronat medialny nad książka sprawuje Historia.org.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Piotr pisze:

    Ciekaw jestem czy to taka sama propaganda jak ta Jana Tomasza G. nie ma innej rady trzeba będzie przeczytać.

  2. miro pisze:

    To jest nawet gorsze od Grossa.

  3. Bilbo pisze:

    Osoba prowadzącego, moim zdaniem, jasno pokazuje, w którą stronę będzie zmierzać dyskusja. Dla niektórych Gross to jednak niedościgniony wzór - chociaż trudno orzec, czego wzór, bo na pewno nie rzetelności historycznej.

  4. Sońka Holszańska pisze:

    Tokarska-Bakir i Oszajca, szkoda, że nie Dariusz Michalczewski - a zawodowego historyka na debacie jakoś brak...

Zostaw własny komentarz