Sejm uczcił pamięć ofiar Wielkiego Głodu, w tym kilkadziesiąt tysięcy Polaków


Sejm RP uczcił uchwałą miliony ofiar Wielkiego Głodu. Posłowie zdecydowali się w ten sposób upamiętnić 82. rocznicę Wielkiego Głodu na terenach obecnej Ukrainy i oddać hołd jego ofiarom, w szczególności ukraińskim i polskim.

KKB_0189.view

Sejm RP / fot. Krzysztof Białoskórski

Polski Sejm w uchwalonej uchwale podkreślił, że wiek XX został szczególnie ciężko naznaczony przez zbrodnie sowieckiego totalitaryzmu. Jak wskazano w uchwale, w latach 1932-1933 w wyniku planowo wywołanego głodu na terenach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej i Kubania zostało zagłodzonych na śmierć kilka milionów ludzi. Ponadto posłowie zwrócili uwagę na wyjątkową skalę i okrucieństwo tej zbrodniczej akcji, która dotknęła wszystkich mieszkańców objętych nią obszarów.

Jednakże w szczególny sposób Sejm oddał hołd kilkudziesięciu tysiącom Polaków, którzy zmarli w wyniku Wielkiego Głodu. Jednocześnie posłowie skierowali apel do instytucji nauki i kultury o rozpoczęcie pilnych prac zmierzających do udokumentowania tej zbrodni.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Bardzo dobry pomysł. Uhonorowanie zarówno ukraińskich, jak i polskich ofiar Hołodomoru.

Zostaw własny komentarz