Główna sala w Kancelarii Premiera otrzymała imię Anny Walentynowicz


W 34. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego premier Beata Szydło przewodniczyła uroczystościom nadania Sali Kolumnowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów imienia Anny Walentynowicz.

annawalentynowicz

Beata Szydło / kprm.gov.pl

Ten dzień to upamiętnienie zwykłej kobiety, która poprzez swoją zwykłość i normalność stała się wielka. Stała się symbolem walki o godność zwykłego obywatela. Walki o przywrócenie poczucia wiary w to, że wspólnie można wiele uczynić. Walki z niesprawiedliwością – powiedziała premier.

Uroczystość odbyła się z udziałem m.in. wnuka Anny Walentynowicz, Piotra Walentynowicza oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

Anna Walentynowicz w grudniu 1970 r. wraz z mężem brała udział w protestach robotniczych. W 1978 r. wstąpiła do Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Za swoją działalność 7 sierpnia 1980 r. została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. W jej obronie 14 sierpnia 1980 r. rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej. Weszła w skład Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W stanie wojennym była internowana. Po zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki w 1985 roku zainicjowała protest głodowy. Odznaczona Orderem Orła Białego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Maelrj pisze:

    Hmm wydaje mi sie ze powinna byc nazwana imieniem np Kuronia bo on nie jatrzyl.

  2. Bilbo pisze:

    A Kuroń za co? Za „czerwone harcerstwo”, które rozwalało ZHP po wojnie, czy za negocjacje z reżimem Jaruzelskiego w II połowie lat 80.?

Zostaw własny komentarz