Historia w programie telewizyjnym (14-20 grudnia 2015)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdą niedzielę kolejne zestawienie.

CC-BY-SA-3.0

CC-BY-SA-3.0

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: AXN, Canal+, Discovery Channel, HBO i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach oraz programach związanych z przypadającymi na dany okres świętami i rocznicami. Publikujemy go w każdą niedzielę po 20.00.

Poniedziałek

15:20 - Polsat Viasat History - Jackie bez Jacka

Patrick Jeuda, uznany reżyser filmów dokumentalnych, sięga po nagrania rozmów przeprowadzonych z Jackie Kennedy. Do spotkania doszło zaledwie kilka miesięcy po zamachu na jej męża, w którym ten zginął. Tego dnia, 22. Listopada 1963 roku, licząca sobie jedynie 34 lata kobieta została wdową. Z jej wypowiedzi wyziera portret niemalże powieściowy, malowany wątkami historycznymi i prywatnymi. Jackie Kennedy sięga nawet do najgłębszych tajemnic oraz kontrowersyjnych opinii. To wszystko dało początek legendzie JFK.

19:00 - HBO - Bogowie

Lata 80. Ambitny kardiochirurg Zbigniew Religa toczy zmagania o sprzęt i fundusze, by dokonać operacji pionierskiej dla polskiej medycyny. Ma przeciw sobie nie tylko skostaniały system, ale i świadomość tego, że narusza pewne tabu. Transplantacja serca nawet w środowisku jego kolegów po fachu wydaje się aktem wbrew naturze. Argumentują, że nie mają prawa do eksperymentów na pacjentach. Religa, wspierany przez asystenta Mariana Zembalę i innych młodych chirurgów, przeciwstawia się uznanym autorytetom za cenę ostracyzmu środowiska lekarskiego. Podejmuje decyzje, które ważą o życiu pacjentów i samotnie dźwiga na barkach odpowiedzialność za błędy. Na przekór niesprzyjającym czasom udaje mu się dokonać niemożliwego.

20:00 - Stopklatka TV - Most na rzece Kwai

Akcja filmu rozgrywa się w południowo-wschodniej Azji w 1943 roku. Znajdująca się w japońskiej niewoli jednostka brytyjskiego oficera Nicholsona (Alec Guinness) ma za zadanie zbudować dla wroga ważny strategicznie most na rzece Kwai. Nicholson sprzeciwia się stanowczo japońskiemu komendantowi Saito (Sessue Hayakawa), protestując przeciwko zmuszaniu oficerów do pracy, za co on i jego ludzie zostają ukarani miesięcznym aresztem. Po odbyciu kary Nicholson ogląda stan robót i triumfująco wskazuje na fuszerkę. Wreszcie to on obejmuje kierownictwo i kończąc budowę mostu, demonstruje brytyjską wyższość. Jednocześnie aliancka grupa komandosów przygotowuje wysadzenie mostu. W dniu jego otwarcia Nicholson odkrywa przeciągnięty kabel. W pierwszym odruchu oburzenia usiłuje zapobiec eksplozji, ale uświadamia sobie, że w ten sposób stanie po stronie Japończyków. W rezultacie - za cenę życia - sam powoduje wybuch... Obraz uhonorowany został siedmioma statuetkami Oscara - za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, dla pierwszoplanowego aktora - Aleca Guinnessa, za zdjęcia, montaż i muzykę.

20:25 - TVP 1 - Mój przyjaciel wróg

Liban, rok 1982. Podczas walk pilot izraelskiego myśliwca, Yoni (Stephen Dorff), zostaje zestrzelony nad Bejrutem. Trafia w ręce bojowników z Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Do pilnowania jeńca zgłasza się 12-letni palestyński uchodźca, Fahed (Abdallah El Akal). Chłopiec nienawidzi Izraela. Obwinia wrogi naród za śmierć swojego ojca. Mężczyzna zginął w wyniku wybuchu bomby, którą podłożyli rodacy Yoniego. Z czasem jednak nieufność chłopca słabnie, gdy jeniec obiecuje mu wsparcie podczas powrotu do Palestyny, gdzie wciąż mieszkają bliscy chłopca. W zamian Fahed miałby mu pomóc w ucieczce z niewoli. Palestyńczyk zgadza się na ten układ. Obaj wyruszają na pełną niebezpieczeństw wyprawę w kierunku terenów przygranicznych. Z czasem między Yonim i Fahedem rodzi się przyjaźń.

21:00 - TVP Historia - Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii

Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

0:05 - TVN 7 - J. Edgar

j edgarHistoria legendarnego dyrektora FBI Johna Edgara Hoovera (nominowany za tę rolę do Złotego Globu Leonardo DiCaprio). Film ukazuje jego szybką karierę i lata na szczycie najważniejszej organizacji dbającej o bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Hoover obejmuje stanowisko dyrektora Federalnego Biura Śledczego w 1924 roku. Stopniowo rozbudowuje armię agentów oraz narzędzia ich działania. To za jego sprawą powstają m.in. scentralizowana baza danych o odciskach palców, laboratoria kryminalistyczne i szkoły policyjne. Szybko zdobywa sławę i budzi uznanie wśród Amerykanów. Sukcesy zawodowe nie idą jednak w parze ze szczęściem w życiu prywatnym. Jego oświadczyny zostają odrzucone przez pracownicę biura Helen Gandy (Naomi Watts). Przez lata łączy go także skrywane intymne relacje z najbliższym współpracownikiem Clydem Tolsonem (Armie Hammer). Po II wojnie światowej Hoover kładzie nacisk głównie na walkę z komunizmem. Z biegiem czasu jego stan psychiczny budzi coraz więcej wątpliwości, coraz trudniej mu również ukryć problemy prywatne... Film Clinta Eastwooda powstał na podstawie scenariusza Dustina Lance’a Blacka, zdobywcy Oscara za scenariusz „Obywatela Milka”.

Wtorek

18:40 TVP Kultura Stroje w PRL

Film opowiada o polskiej modzie w latach komunizmu. Widzowie przekonają się, jak wyglądała wtedy polska ulica i jak na nowe trendy reagowała władza. Obraz pokazuje różne etapy PRL-u i zmiany w postrzeganiu mody. Opowieść zaczyna się od czasów stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło zatrzymaniem przez milicję, przez lata 60. i inspiracje modą francuską oraz 70., złotą erę dzieci kwiatów, po lata 80. i stan wojenny, kiedy to pojawił się nowy styl w muzyce i ubieraniu - punk.

22:30 Fokus TV Pojedynek - Kasparow kontra maszyna

Garri Kasparow to niekwestionowany arcymistrz szachowy. Naukę gry rozpoczął w wieku pięciu lat. Jako trzynastolatek został mistrzem juniorów ZSRR. W wieku 22 lat, po pokonaniu Anatolija Karpowa, został najmłodszym w historii mistrzem świata seniorów. 11 maja 1997 roku odbył się mecz Kasparowa z programem komputerowym Deep Blue. Maszyna wyszła zwycięsko z tego pojedynku. W pamięci komputera zapisano 600 tysięcy możliwych początków gry, mnóstwo sposobów wygrywania zakończeń partii, a także wszystkie rozgrywki mistrzów szachowych (w tym także Kasparowa!).

Środa

21:00 CANAL+ Exodus: Bogowie i królowie

Egipt, XIII wiek p.n.e. Przepowiednia głosi, że następcą faraona Setiego (John Turturro) ma zostać mąż, który dokona na polu bitwy heroicznego czynu. Podczas wojny z Hetytami Mojżesz (Christian Bale) ratuje Ramzesa (Joel Edgerton), narażając własne życie. Od tamtej pory Ramzes zaczyna widzieć w bracie rywala. Po śmierci ojca skazuje go na banicję. Mojżesz osiedla się z dala od Memfis, zakłada rodzinę i prowadzi spokojne życie pasterza. Tymczasem pod rządami Ramzesa sytuacja Hebrajczyków w Egipcie ulega znacznemu pogorszeniu. Pewnego dnia Mojżeszowi ukazuje się Bóg i powierza misję ocalenia ich z niewoli. Ramzes odrzuca prośby o uwolnienie Żydów, wówczas na państwo spada dziesięć plag. Ostatnią z nich jest śmierć pierworodnych synów Egipcjan, także syna faraona. Kiedy Ramzes odkrywa, że dzieci Hebrajczyków przeżyły, nakazuje im opuścić Egipt, a następnie wysyła za nimi armię.

Czwartek

16:15 - HBO - Zakochana Jane

zakochanajaneAnglia, rok 1795. 20-letnia pisarka Jane Austen (Anne Hathaway) sprzeciwia się obowiązującym powszechnie konwenansom. Chce wyjść za mąż z miłości, a nie dla pieniędzy. Nie zamierza też przy tym rezygnować ze swoich literackich ambicji. Jej rodzice (Julie Walters i James Cromwell) mają jednak nadzieję, że ich córka okaże się rozsądna. Według nich Jane powinna związać się z kimś, kto zapewni jej dostatnie życie i odpowiednią pozycję w towarzystwie. Wybrali już nawet dla niej odpowiedniego kandydata. Jest nim pan Wisley (Laurence Fox), kuzyn bogatej arystokratki lady Gresham (Maggie Smith). Tymczasem Jane poznaje pewnego siebie i ubogiego Irlandczyka Toma Lefroya (James McAvoy). Mężczyzna przyciąga ją swoją błyskotliwą inteligencją. Młodzi zaczynają ze sobą flirtować. Nurtuje ich jednak poważny dylemat. Jeśli zdecydują się pobrać, to zaryzykują wszystko, co istotne: rodzinę, przyjaciół i fortunę. Biograficzna opowieść o życiu i początkach twórczości angielskiej pisarki, Jane Austen.

17:05 - TVP Historia - Dni, które wstrząsnęły Polską - Grudzień ’70

W niedzielę 13 grudnia 1970 roku społeczeństwo polskie zaskoczone zostało podwyżkami cen artykułów spożywczych. Następnego dnia rozpoczął się strajk w Stoczni im. Lenina w Gdańsku. Manifestanci wylegli na ulice. Doszło do krwawej konfrontacji z jednostkami MSW. W ciągu kilku dni fala wzburzenia ogarnęła kolejne miasta, w tym Szczecin. Na ulicach pojawiło się wojsko, a do demonstrujących oddano strzały. Władysław Gomułka został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska pierwszego sekretarza. Wierna rekonstrukcja wydarzeń na Wybrzeżu. Materiały pochodzą ze zbioru, przez lata opatrzonego klauzulą „ściśle tajne”, odnalezionego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

22:40 - CANAL+ - Witaj w klubie

Rok 1985, Dallas. Elektryk i jeździec rodeo, Ron Woodroof (Matthew McConaughey), prowadzi rozrywkowy styl życia - dużo pali i pije, bierze narkotyki oraz preferuje przygodny seks. Mężczyzna jest na dodatek rasistą i homofobem. Podczas wizyty w szpitalu Ron dowiaduje się, że jest chory na AIDS i zostało mu 30 dni życia. Postanawia się nie poddawać, mimo że zostaje wyrzucony z pracy i dawni koledzy odwracają się od niego, uznając go za geja. Od doktor Eve Saks (Jennifer Garner) Ron dowiaduje się o nowym leku, który jest obecnie w fazie testów i nie został jeszcze dopuszczony do sprzedaży przez FDA, agencję dopuszczająca leki do obrotu i stosowania w USA. Po mogące uratować mu życie farmaceutyki Ron udaje się do Meksyku. Tam dowiaduje się o alternatywnych formach terapii. Postanawia przemycać leki do Stanów Zjednoczonych i sprzedawać je innym, zainfekowanym wirusem HIV, pacjentom. Zakłada „Dallas Buyers Club”, którego członkowie po opłaceniu składki, mogą korzystać z zapewnionych przez Rona medykamentów. Jego wspólnikiem w biznesie zostaje zakażony transseksualista, Rayon (Jered Leto). Poruszający dramat Kanadyjczyka Jeana-Marca Vallée („Cafe de Flore”, „C.R.A.Z.Y.”) oparty jest o prawdziwą historię Rona Woodroofa.

22:40 - Discovery Channel - Historia braci Kray

Obraz przedstawia kulisy więziennego życia legendarnych brytyjskich przestępców: Ronnie’ego i Reggie’ego Krayów. Twórcy dokumentu analizują ich pobyt w więzieniu Parkhurst, od pierwszych dni za kratkami po rozdzielenie braci i ich śmierć. Kryminolodzy Dick Hobbs i Liz Yardley przybliżają, jaki wpływ bracia Kray wywarli na brytyjskie społeczeństwo.

Piątek

16:50 TVP Historia Ambasador Spasowski

Sylwetka wieloletniego ambasadora PRL Romualda Spasowskiego. W filmie poświęconym związkom i rozstaniu dyplomaty z komunizmem, a następnie jego życiu na emigracji, udział wzięli - żona Wanda Spasowska, Richard Pipes - amerykański historyk, doradca prezydenta USA Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej; Andrzej Grochulski, zięć Spasowskiego; Józef Czyrek - Minister Spraw Zagranicznych i wielu innych.

23:40 - Fokus TV - Ostatnia zima wojny

Zima 1945 roku, druga wojna światowa zbliża się do końca. Trzynastoletni Michiel (Martijn Lakemeier), mieszkający wraz z rodziną na okupowanej przez nazistów holenderskiej prowincji, znajduje w lesie rannego angielskiego pilota Jacka (Jamie Campbell Bower). Chłopak postanawia pomóc mężczyźnie i przetransportować go do pobliskiego miasteczka, gdzie będzie można mu udzielić pomocy medycznej. Do udziału w akcji namawia swoją siostrę Ericę (Melody Klaver) i wuja Ooma Bena (Yorick van Wageningen). Niebawem jednak okazuje się, że wyobrażenia Michiela o konspiracji mają się nijak do prawdziwych realiów wojny... Poruszający dramat na motywach autobiograficznej powieści Jana Terlouwa. Film otrzymał m.in. trzy statuetki Złotego Cielca, najważniejszej filmowej nagrody w Holandii, trzy Nagrody Rembrandta i nominację do Satelity w kategorii najlepszy film zagraniczny. Odtwórca roli Michiela Martijn Lakemeier został za nią wyróżniony Nagrodą Rembrandta i Złotym Cielcem.

Sobota

18:00 - TV Puls - Ostatni legion

Imperium rzymskie chyli się ku upadkowi. Jego dawna potęga kruszy się pod wpływem wyniszczających wojen i wewnętrznego rozłamu. Rzym, niegdyś wspaniałe miasto, pogrąża się w chaosie i zniszczeniu. Gdy 12-letni Romulus (Thomas Sangster) ma zostać koronowany na cesarza, przybywa tu dowódca oddziałów barbarzyńców, Odoacer (Peter Mullan). Wojownik w zamian za sowitą zapłatę proponuje legionom rzymskim swoje wsparcie. Gdy jego oferta zostaje odrzucona, okrutny wódz wraz z całą swoją armią wkracza do miasta i pojmuje Romulusa. Następnie zsyła chłopca na wygnanie na wyspę Capri. Tymczasem w Indiach dorasta Mira (Aishwarya Rai). Dziewczyna urodziła się w rodzinie wojowników i od najmłodszych lat trenowała sztuki walki. Młoda kobieta zasila szeregi armii Konstantynopola, gdzie dołącza do rzymskiego legionisty Aureliusa (Colin Firth), któremu powierzono zadanie uwolnienia następcy tronu. Z pomocą przychodzi im nauczyciel cesarza, Ambrosinus (Ben Kingsley). Wspólnie uwalniają Romulusa i eskortują go do rzymskiego senatora Nestora (John Hannah). Dostojnik jednak okazuje się zdrajcą. Młody cesarz, chcąc odbudować dawne imperium, wyrusza z niewielką grupą żołnierzy do Bretanii, by odszukać ostatni rzymski legion i sprowadzić go do ojczyzny.

22:05 - Fokus TV - Czerwony Baron

Red-baron_movie-posterRok 1916, Północna Francja. Na terytorium zajmowanym przez aliantów trwa pogrzeb brytyjskiego pilota kpt. Winstona Clyde’a Walkera. Uroczystość przerywa pojawienie się niemieckich samolotów. Z jednej z maszyn zostaje wyrzucony wieniec z szarfą, na której widnieje napis „dla przyjaciela i wroga”. Bohaterami akcji okazują się niemieccy piloci: Lehmann (Hanno Koffler) i Friedrich Sternberg (Maxim Mehmet), którzy razem z Walkerem studiowali w Eton, oraz Manfred von Richthofen (Matthias Schweighöfer) i Werner Voss (Til Schweiger). Podczas powrotu do bazy zostają oni zaatakowani przez samoloty ententy. Richthofenowi, latającemu charakterystycznym czerwonym myśliwcem, udaje się zestrzelić brytyjską maszynę. Wkrótce zyskuje on sławę asa przestworzy i poznaje sanitariuszkę Käte Otersdorf (Lena Headey). Gdy Manfred pokonuje w powietrznym starciu najlepszego brytyjskiego pilota, majora Lanoe Hawkera, generał Ernst von Hoeppner (Axel Prahl) mianuje go dowódcą eskadry myśliwskiej, która stacjonuje w La Brayelle. W ten sposób młodzieniec staje się narzędziem w rękach niemieckiej propagandy. Nieco ubarwiona biografia legendarnego pilota cesarskich Niemiec z czasów I wojny światowej.

Niedziela

11:00 - Discovery Channel - Największy samolot Hitlera

W 2012 roku u wybrzeży Sardynii nurkowie znaleźli wrak starego, ogromnego samolotu. Jest to spoczywający na głębokości 65 metrów messerschmitt Gigant, największy samolot z czasów II wojny światowej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz