Rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski


Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wszyscy obecni na sali posłowie głosowali za przyjęciem tej uchwały.

sejmglosowanierzadAkt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu – czytamy w podjętej uchwale.

Zgodnie z projektem Sejm czci pamięć przełomowego w historii Polski wydarzenia, jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I. Posłowie wyrażają też nadzieję, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej.

Autorzy uchwały przypominają w dokumencie słowa wypowiedziane 14 lutego 1998 r. do polskich biskupów przez św. Jana Pawła II – Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiego Zachodu i zaczęła budować swą przyszłość na fundamencie Ewangelii. Od tamtych czasów staliśmy się pełnoprawnymi członkami europejskiej rodziny narodów ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Wespół z innymi narodami Europy jesteśmy współtwórcami, a zarazem dziedzicami bogatej historii i kultury. W projekcie przypomniano też obchodzone 50 lat temu, w 1966 r. uroczystości „Sacrum Millennium Poloniae” i ich znaczenia na polskiej drodze do wolności – były one masową demonstracją wiary oraz wyrazem oporu wobec władz komunistycznych.

Centralne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski zaplanowano na 14-16 kwietnia. Odbędą się w Gnieźnie (14 kwietnia) i w Poznaniu (15-16 kwietnia).

Projekt wpłynął do Sejmu 27 listopada 2015 r. 1 grudnia 2015 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Kultury i Środków Przekazu. 10 grudnia 2015 r., po przeprowadzeniu pierwszego czytania i rozpatrzeniu projektu, komisja przyjęła sprawozdanie. Dziś Sejm jednomyślnie ustanowił rok 2015 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Marengo pisze:

    Msza będzie obowiązkowa?

Zostaw własny komentarz