Najważniejsze rocznice historyczne 2016. Chrzest Polski, Sienkiewicz, Cichociemni...


Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, Henryk Sienkiewicz, Cichociemni i Feliks Nowowiejski, to na mocy sejmowych uchwał patroni roku 2016 w Polsce. Najwięcej sił i środków zostanie zaangażowanych na przedsięwzięcia związane z rocznicą polskiego chrztu.

Jednak rocznic ważnych wydarzeń jest więcej. Ich pełny wybór zamieściliśmy tutaj.

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

Matejko_Jan_Zaprowadzenie_chrzescijanstwa

„Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, obraz Jana Matejki

Największe obchody towarzyszyć będą 1050 rocznicy chrztu Polski, która zbiega się z przyjazdem do polski papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Główne obchody rocznicy chrztu odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu w dniach od 14 do 16 kwietnia. Program obchodów przygotował zarówno rząd, jak i episkopat.

Główne uroczystości państwowo-kościelne odbędą się na Ostrowie Lednickim 14 kwietnia. W obecności przedstawicieli władz państwowych i kościelnych oraz zaproszonych gości będzie miała miejsce uroczysta Jubileuszowa Liturgia odprawiona przez ks. Abpa. Wojciecha Polaka Metropolitę Gnieźnieńskiego Prymasa Polski, w ramach której nastąpi poświęcenie dzwonu „Mieszko I i Dobrawa” – symbolu dynastii piastowskiej. Natomiast na 15 kwietnia planowane jest nadzwyczajne, wyjazdowe posiedzenie Sejmu i Senatu, które ma się odbyć na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jednakże chrzest Polski będzie też ważnym elementem lipcowych ŚDM.

Rok Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz

W tym roku szczególnie czcić będziemy także Henryka Sienkiewicza, gdyż w 2016 r. przypada 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznica jego śmierci. Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu – uzasadnili swoją decyzję posłowie.

Rok Cichociemnych

Gen. Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End dekoruje krzyżem VM por. Michała Fijałkę ps. „Kawa”.

Gen. Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End dekoruje krzyżem VM por. Michała Fijałkę ps. „Kawa”.

Patronami tego roku zostali także Cichociemni, którzy 75 lat temu zostali po raz pierwszy zrzuceni do walki. Jako pierwsi w taki sposób do Polski dotarli: major Stanisław Kostka-Krzymowski, rotmistrz Józef Gabriel Zabielski i kurier Czesław Raczkowski. Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z Krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę - napisano w sejmowej uchwale.

Rok Feliksa Nowowiejskiego

Feliks Nowowiejski

Feliks Nowowiejski

W tym roku przypada także 70. rocznica śmierci wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego, autora słów Roty – Feliksa Nowowiejskiego. Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków. W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego – podali w uchwale posłowie.

Polskie konstytucje

Konstytucja_3_Maja

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja na obrazie Jana Matejki

W dniu 17 marca przypada 95. rocznica uchwalenia Konstytucji Marcowej (1921), która ustaliła republikańską formę państwa i zadekretowała zwierzchność Narodu. Kilka tygodni później będziemy świętować 225. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji 3 maja (1791).

Zapomniany generał

Rozwadowski

Gen. Tadeusz Rozwadowski

W dniu 19 maja przypada 150. rocznica urodzin gen. Tadeusza Rozwadowskiego, niezłomnego obrońcy Lwowa, zwycięskiego dowódcy wojny polsko-bolszewickiej, odznaczonego Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari. Będzie to okazja do przypomnienia Polakom, o tym zapomnianym bohaterze.

Zamach majowy

Pogrzeb po przewrocie majowym

Pogrzeb żołnierzy poległych podczas zamachu majowego

W maju czeka nas również 90. rocznica zamachu majowego (1926), która na pewno wzbudzi liczne kontrowersje i dyskusje nad słusznością działań Piłsudskiego i jego popleczników. Ta rocznica może być również okazją uczczenia przez Sejm RP ofiar tego zamachu, a także potępienia dochodzenia do władzy taką drogą. O odpowiednie upamiętnienie tego wydarzenia zawsze zabiegało PSL.

Czerwiec 1976

Na skutek wysokich cen podwyżek żywności, w proteście na ulice wyszli robotnicy. Największe manifestacje odbył się w Radomiu i Ursusie. W trakcie radomskich wydarzeń spalono gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Natomiast w Ursusie robotnicy zatamowali ruch pociągów rozkręcając szyny na magistrali kolejowej pod Warszawą. Protesty zostały brutalnie stłumione przez oddziały Milicji, ZOMO i SB. W ubiegłym roku na obchody radomskiego czerwca przyjechał prezydenta Andrzej Duda.

Poznański Czerwiec

Poznański Czerwiec

Poznański Czerwiec

W czerwcu będzie miała miejsce 60. rocznica Poznańskiego Czerwca, który był pierwszym strajkiem generalnym w PRL. Rozpoczął się w Zakładach Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielski, przeradzając się w spontaniczny protest przeciwko władzy ludowej. W wyniku krwawego i brutalnego stłumienia strajku przez wojsko 57 strajkujących straciło życie. Każdego roku Poznań czci pamięć poległych Wielkopolan.

Stan wojenny

stanwojenny

Czołgi T-55 podczas stanu wojennego w Zbąszyniu

Na grudzień przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981). Podobnie jak w przypadku zamachu majowego w mediach i na forach dyskusyjnych rozgorzeją liczne dyskusje. W poprzednich latach w rocznicę jego wprowadzenia demonstrowano sprzeciw wobec tego wydarzenia pod domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Rocznicę chrztu Polski władze państwowe powinny obchodzić w 2016 r. bardzo uroczyście.

  2. Bilbo pisze:

    Ależ oczywiście.

  3. Czesław pisze:

    Bardzo przydatne, w większości nieznane bądź zapomniane. Dziękuję, przekażę dalej.

Zostaw własny komentarz