Znani – nieznani herosi XX wieku „Wojskowość – II wojna światowa”


Zakończenie walk prowadzonych podczas II wojny światowej pomimo, że odbyło się w maju to zawsze dobra okazja, aby mówić o tym, z czego oraz z kogo jesteśmy dumni. W tych trudnych czasach mieliśmy wielu bohaterów z prawdziwego zdarzenia. W świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie. Przez nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Polsat Viasat History podejmuje próbę celebrowania wielkich Polaków minionej epoki i przypomina o nich w najnowszym programie „Polscy Herosi XX wieku”.

W walce o niepodległość…

Marian_Rejewski (1)W drugim tygodniu emisji cyklu „Polscy Herosi XX wieku”, tj. od 4 do 10 stycznia widzowie będą mieli okazję poznać historię – Mariana Rejewskiego, gen. Władysława Andersa i gen. Stanisława Maczka. Wszyscy trzej trwale zapisali się na kartach historii polskiej wojskowości czasów II Wojny Światowej, ofiarnie walcząc o niepodległość. Co warto o nich wiedzieć? Na przykład to, że Marian Rejewski, polski matematyk i kryptolog, w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Umożliwiło to odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.

Poznamy też kulisy bitwy pod Monte Cassino w maju 1944 roku, której przewodniczył gen. Władysław Anders – wybitny dowódca II Korpusu Polskiego we Włoszech. Nie wszyscy pamiętają, że zanim Generał zapisał się złotymi zgłoskami w kronikach II wojny światowej, walczył o granice młodego państwa. Brał udział w powstaniu wielkopolskim oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Już wtedy dowiódł swego bohaterstwa, za co zresztą otrzymał order Virtuti Militari.Gen._Władysław_Anders

Trzecim z herosów, którego historia prezentowana będzie w tym tygodniu jest Stanisław Maczek - podczas II wojny światowej, był szefem oddziału, który wyzwolił Ypres, Gandawę i Bredę. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. W 1946 roku został pozbawiony obywatelstwa polskiego. Jednak ze względu na zbyt krótką służbę w brytyjskiej armii nie był uprawniony do renty.

Te i inne ciekawostki z życiorysów tych niezwykłych Polaków będzie można poznać oglądając najnowszy cykl „Polscy Herosi XX wieku” na Polsat Viasat Explore.

Niesamowite historie Herosów

Gen._Stanisław_Maczek (1)W kolejnym tygodniu widzowie zobaczą historię osób związanych z wojskowością i niepodległością – Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewski oraz Ignacego Mościckiego. Przez cały czas trwania cyklu poznamy historie m.in. Ireny Sendlerowej, Krzysztofa Kieślowskiego, Witolda Gombrowicza czy Janusza Korczaka.

Co tydzień nowe historie Polskich Herosów XX wieku, oglądaj tylko na antenie Polsat Viasat History!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz