„Wilczyce. Angielskie królowe - H. Castor - recenzja


Odważne, silne, niezależne – takie właśnie były, choć postrzegano je zupełnie inaczej. Poważyły się sięgnąć po władzę, która należała się mężczyznom, nie bały się walczyć i stawiać czoła swoim wrogom. Matylda, Eleonora, Izabela, Małgorzata i Maria – wyjątkowe kobiety, które przeszły do historii, jako Wilczyce.

wilczyce-angielskie-krolowe-b-iext29458130W średniowieczu kobiety były jedynie dodatkiem do mężczyzn. Mogły być dobrymi córkami, wiernymi i pokornymi małżonkami, kochającymi matkami. Jeśli kobieta przyszła na świat jako członek utytułowanej, nawet królewskiej rodziny, mogła wnieść swemu małżonkowi w posagu tytuły, ziemie, bogactwo, armię, a nawet koronę. To wszystko jednak nie mogło należeć do niej bezpośrednio. Co działo się jednak, kiedy jedyną osobą, mogącą odziedziczyć tron była kobieta? Lub kiedy mężczyzna na nim zasiadający nie był zdolny do rządzenia? Wtedy na scenę polityczną wkraczały ich cienie - kobiety, które uznawane powszechnie były za słabe, a tak naprawdę potrafiły wziąć swój los – a także los kraju – w swoje ręce.

Cesarzowa Niemiec Matylda, wnuczka normandzkiego bohatera Wilhelma Zdobywcy, miała odziedziczyć koronę Anglii po swoim ojcu. Walkę o władzę przegrała, ale jako pierwsza kobieta znalazła się tak blisko niej. Eleonora Akwitańska była najpierw królową Francji, aby rozwieść się ze swoim małżonkiem-królem i wyjść za mąż za króla Anglii, po czym zawalczyć o władzę. Izabela Francuska pozbawiła tronu swego męża, króla Edwarda III, który to podczas trwania ich małżeństwa zdecydowanie bardziej wolał towarzystwo swoich męskich faworytów. Izabela, wraz ze swym kochankiem objęła władzę, jednak gorzko przekonała się jak smakuje porażka, kiedy jej własny syn twardą ręką pozbawił ją wpływów. Małgorzata Andegaweńska wyszła za mąż za Henryka VI, aby zostać królową i nie spodziewała się, że jej młody małżonek kompletnie nie będzie nadawał się do rządzenia. Wzięła więc sprawy w swoje ręce i zdecydowanie prowadziła wojnę ze swymi przeciwnikami, aby obronić tron Anglii dla swego syna. Jane Grey została ogłoszona królową niesprawiedliwie, w wyniku spisku swojego teścia, jednak przez te jedynie 9 dni, kiedy nosiła na skroniach koronę, była twardą zawodniczką, która nie pozwoliła sobie na to, aby jej małżonek miał rządzić u jej boku. Ostatecznie oddała władzę prawowitej królowej – Marii Tudor, która wbrew wszystkim sama wybrała sobie małżonka i sprowadziła tym samym na siebie i swoje rządy krytykę, która ciągnie się za jej postacią po dzień dzisiejszy. Następna była Elżbieta I, która raz na zawsze udowodniła, że kobieta może być nie tylko królową, ale i królem.

Zachowanie tych kobiet nie było naturalne – na pewno nie w oczach mężczyzn. Dla wielu stały się one symbolem zachłanności i wypaczenia. Krążyły o nich przeróżne opowieści, które nieczęsto miały wiele wspólnego z rzeczywistością. Według ludu miały uosabiać biblijną Jezebel, ale na pewno nie Maryję Dziewicę. Choć z całych sił pragnęły upodobać się ludowi, ten nigdy ich nie zaakceptował. W najgorszym położeniu były Eleonora, Izabela oraz Małgorzata, przeciwko którym przemawiała nie tylko ich płeć, ale także francuskie pochodzenie. Były w Anglii obcymi i nie należało się im nic, a już na pewno nie władza.

Książka „Wilczyce. Angielskie królowe” to niesamowicie wciągająca i interesująca książka, która przedstawia sylwetki dzielnych kobiet, które doskonale wiedziały, że ich płeć, wcale nie musiała być przekleństwem ani ułomnością. Helen Castor swobodnie, lekkim językiem opowiada historie ich życia, skupiając się na najważniejszych wydarzeniach, ale także na odczuciach i emocjach, które z pewnością towarzyszyły tym wyjątkowym królowym. W książce brak jest przypisów zarówno na końcu książki jak i na poszczególnych stronach, co jednak przy tak lekkiej książce niewydajne się być wadą. Nie zapomniano przy tym o obszernej bibliografii. Dodatkowym atutem jest oczywiście piękne wydanie – twarda oprawa z obwolutą i liczne ilustracje.

 

Plus/minus

Na plus:

- piękne wydanie

- lekki styl autorki

- obszerna bibliografia

- interesujący temat

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Wilczyce. Angielskie królowe

Autor: Helen Castor

Wydawca: Astra

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 480

ISBN: 9788389981882

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 59,99

Ocena recenzenta: 10/10

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz