Znani – nieznani herosi XX wieku „Niepodległość – w Polsce i na emigracji” |
Piłsudski, Paderewski i Curie Skłodowska – trzy osobistości, które kształtowały scenę polityczną, artystyczną i naukową w kraju i poza jego granicami w okresie między wojennym. Polsat Viasat History podejmuje próbę celebrowania tych wielkich postaci i przypomina o nich w najnowszym programie „Polscy Herosi XX wieku”.
Wiedza w pigułce
Krótkie, bo 60-sekundowe odcinki Polskich Herosów XX wieku poświęcone są znanym postaciom, które miały niebagatelne znaczenie dla historii Polski. W tym tygodniu tematycznym widzowie poznają prawdziwe i często szerzej nieznane historie trzech wybitnych postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości Polski oraz jej dobrej sławy na arenie międzynarodowej, a także prawdziwe i często szerzej nieznane w Europie historie o polskim bohaterstwie podczas wojny.
Bohaterowie tygodnia
Pierwszy z bohaterów, Józef Piłsudski to polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk; naczelnik państwa Polskiego w latach 1918-1922, dwukrotny premier Polski. W 1889 roku W 1920 roku w czasie wojny z bolszewikami przeprowadził manewr, który rozbił wojska bolszewickie i zapobiegł ich pochodowi na zachód Europy. Był postacią wielką i bezsprzecznie zasłużoną dla niepodległości Polski, ale jednocześnie kontrowersyjną – z jednej strony mającą całe rzesze wielbicieli, którzy podziwiali go do tego stopnia, że niejednokrotnie kochali go bardziej niż własną rodzinę, a z drugiej przez wielu znienawidzoną i budzącą ogromną nieufność wobec siebie.
Kolejny odcinek będzie opowiadał o losach Ignacego Jana Paderewskiego – kompozytora i pianisty, wielkiego męża stanu, przyjaciela wybitnych artystów, pisarzy, polityków. Paderewski wszystkie swe działania skierował na rzecz przywrócenia niepodległości ojczyzny. W walkę o wolną Polskę zaangażował się przebywając w Stanach Zjednoczonych, czego efektem był 13 punkt programu pokojowego Prezydenta Thomasa W. Wilsona z 1918 roku, który dotyczył stworzenia niepodległego państwa polskiego. Po I wojnie światowej stanął na czele rządu, a jego gabinet konsekwentnie realizował program obrony granic i zgodnej współpracy z sąsiadującymi z Polską krajami.
Ostatnią z wielkiej trójki jest Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Podczas I Wojny Światowej Maria nie mogąc służyć Polsce, postanowiła służyć Francji. Zebrała aparaty rentgenowskie z paryskich pracowni i zorganizowała specjalne samochody z aparaturą tzw. „małe Curie”, które były pionierskimi działaniami służącymi do badań lekarskich i diagnostyki zdrowia na froncie. W 1929 roku przebywając w Stanach Zjednoczonych za pieniądze zebrane wśród polonii amerykańskiej oraz amerykańskich milionerów, Maria kupiła gram radu dla Instytutu Radowego w Warszawie. Dzięki programowi poznamy także kulisy odkrycia polonu i radu oraz dowiemy się, że nowoczesna walka z rakiem zaczęła się od odkrycia tych dwóch pierwiastków, co dało impuls do rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki oraz medycyny.
Niesamowite historie Herosów
W kolejnym tygodniu widzowie zobaczą historię osób związanych ze sportem – Stanisława Marusarza, Stanisławy Walasiewicz, Kazimierza Górskiego oraz Władysława Kozakiewicza. Przez cały czas trwania cyklu odkryte zostaną tajemnice m.in. Czesława Miłosza, Władysława Szpilmana czy Heleny Rubinstein.
Co tydzień nowe historie Polskich Herosów XX wieku, oglądaj tylko na antenie Polsat Viasat History!
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.