Bój o Zamek Królewski w Warszawie. Minister blokuje nominację Omilanowskiej


Wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że nie powoła swojej poprzedniczki Małgorzaty Omilanowskiej na funkcję dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie. Wyboru byłej minister na to stanowisko dokonała Rada Powiernicza Zamku.

Zamek Królewski w Warszawie / fot. Alina Zienowicz, CC-BY-SA 3.0

Zamek Królewski w Warszawie / fot. Alina Zienowicz, CC-BY-SA 3.0

Zdaniem Glińskiego tej funkcji nie powinien sprawować polityk, co jest jego głównym zarzutem wobec Omilanowskiej. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister mówił, że symbolika Zamku Królewskiego w Warszawie nie pozwala przyjąć nominacji na tę funkcję byłej minister negatywnie zweryfikowanej przez wyborców partii.

Kontrkandydatem Omilanowskiej był prof. Tomasz Jasiński, obecny dyrektor Biblioteki w Kórniku. Jednak przegrał głosowanie przed Radą stosunkiem głosów siedem do sześciu. W związku z tą sytuacją wicepremier powierzył pełnienie obowiązków dyrektora dotychczasowemu wicedyrektorowi Przemysławowi Mrozowskiemu. Ostatecznie rozstrzygnięcie ma nastąpić w ciągu pół roku.

Wybór nowego dyrektora był konieczny z dniem 1 stycznia, po odejściu  na emeryturę dotychczasowego dyrektora prof. Andrzeja Rottermunda.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Cóż, prof. Omilanowska była jednak członkiem rządu PO-PSL, a jaki stosunek do historii i tradycji miał tamten gabinet, to wszyscy doskonale wiedzą.

  2. Maelrj pisze:

    Ja widze pewwna niekonsekwencje. Politycy w TVP i Orlenie nie sa jakas przeszkoda dla rzadu.

Zostaw własny komentarz