Stefan Abramowicz. Najstarszy ułan Rzeczypospolitej awansowany na porucznika


Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz awansował na stopień porucznika urodzonego w 1915 r. Stefana Abramowicza żołnierza 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Kawaleria_II_RPStefan Abramowicz 20 stycznia obchodził swoje 101 urodziny. Dziś decyzją szefa MON został ze stopnia podporucznika awansowany na porucznika.

Bohater urodził się w Klecku, który dziś znajduje się na terytorium Białorusi. Służył w 13. Pułku Ułanów Wileńskich w Nowej Wilejce. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w sowieckiej niewoli. Był przetrzymywany w obozie w Kozielsku, ale nie podzielił losu przetrzymywanych tam oficerów. Trafił na Wschód do Ałma-Aty, Taszkientu i Samarkandy.

Na mocy układu Sikorski-Majski został zwolniony z łagra, gdzie trafił do Armii Andersa. Przeszedł z nią, aż do Monte Cassino, które w trakcie słynnej bitwy zdobyli Polacy. Z obawy przed wywiezieniem na Syberię nie powrócił do Polski. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie założył rodzinę.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Ale dopiero media wyciągnęły temat. MON zawiódł, a powinien dysponować odpowiednią wiedzą.

  2. Xenia Jacoby pisze:

    Rok temu nagłaśniałam temat dot. Ppor. Stefana Mustafy Abramowicza, publikując artykuły na okoliczność 100. urodzin Jubilata. Nikt z poprzednich władz nie zainteresował się postacią zesłańca, a tym bardziej nikt nie wystąpił z propozycją awansowania polskiego Bohatera, który przetrzymał piekło sowieckiej niewoli i szlak wojenny Kampanii Wrześniowej i Kampanii Włoskiej. Dopiero 101. latek doczekał się należnych Mu honorów w czas patriotów, za rządów Prezydenta Andrzeja Dudy i Premier Beaty Szydło. Cześć i Chwała polskim Bohaterom!

Zostaw własny komentarz