Film o Polakach w US Army: „Oblitus: Rise of the Forgotten” - zapowiedź


Film Adama Aljovicha „Oblitus: Rise of the Forgotten” w reżyserii opowiadać będzie historię zapomnianych polskich żołnierzy w szeregach armii Stanów Zjednoczonych, walczących na zachodnim froncie w 1944 roku.

PlakatV2.4mAutorzy rodem z Bielska-Białej chcą przedstawić wydarzenia z grudnia 1944 roku, które miały miejsce nieopodal miasta Jülich, gdzie 29. Dywizja Piechoty Stanów Zjednoczonych toczyła walki o rzekę Rur. Film ma zaakcentować niemały wkład w amerykańską machinę wojenną wniesiony przez obywateli USA o polskich korzeniach i to właśnie z ich perspektywy ukazać piekło II wojny światowej.

Pomysł na stworzenie filmu wziął się z chęci nakręcenia widowiskowej krótkometrażówki, która opowiadać będzie wartą zapamiętania historię. Panowie z grupy rekonstrukcyjnej Reenacting Zone South z chęcią przyłączyli się do mnie i stworzyli świetny scenariusz opowiadający prawdziwą, aczkolwiek zapomnianą przez wielu historię – dodaje reżyser w wywiadzie dla portalu nowastrategia.org.pl.

Obecnie trwa etap przygotowawczy, wciąż zbieramy dodatkowych ludzi do ról statystów, promujemy film oraz planujemy realizację scen wraz z rekonstruktorami i pirotechnikami, a także ludźmi od efektów specjalnych. W lutym startujemy ze zbiórką dodatkowych funduszy za pomocą crowdfundingu w serwisie polakpotrafi.pl, którego ekipa wspiera nas dobrą radą w zakresie rozszerzania grona zainteresowanych. Fundusze zebrane na tym portalu będą stanowiły tak naprawdę niewielką część wartości produkcji, ale zarazem ostatnią, gdyż niemal wszystko mamy już zebrane i przygotowane.
W filmie wystąpi przede wszystkim grupa Reenacting Zone South, której członkowie odgrywają wspomnianą wcześniej 29. Dywizję Piechoty US. W moim zamyśle nie ma wyodrębnionego głównego bohatera filmu, gdyż byli nimi wszyscy uczestniczący w tym konflikcie.
Postępy prac nad produkcją śledzić można pod adresem www.facebook.com/oblitus44/

Premiera tej krótkometrażowej przewidziana jest na sierpień 2016 roku.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz