„Wielcy wynalazcy” Znani – nieznani herosi XX wieku


Jan Szczepanik, Stanisław Ulam, Jack Tramiel to  polscy wynalazcy, których odkrycia znacząco wpłynęły na dzieje ludzkości. Od 1 do 7 lutego, codziennie o 20:00 i 21:00 kanał Polsat Viasat History w cyklu „Polscy Herosi XX wieku” przybliża biografie: wynalazcy wielu patentów technicznych w dziedzinie fotografii kolorowej i telewizji, współkonstruktora bomby atomowej oraz konstruktora pierwszych komputerów.  

Wynalazcy XX wieku

W krótkich, 60-sekundowych odcinkach „Polskich Herosów XX wieku” tym razem widzowie będą mogli  poznać genezę sfilmowania operacji chirurgicznej, Projektu Manhattan oraz firmy Commodore.

Jan_SzczepanikBędzie można śledzić zmagania Jana Szczepanika, zwanego „polskim Edisonem” z próbą reprodukcji kolorów na taśmie światłoczułej. Na przestrzeni zaledwie kilku lat uda mu się skonstruować kamerę, przy pomocy której zarejestruje kolory. Wkrótce potem w Berlinie zarejestruje operację chirurgiczną. Na obrazie pojawi się jaskrawoczerwona krew. Dzięki jego odkryciu, w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, ręcznie kolorowane filmy zastąpi naturalnie zielona przyroda i błękitne niebo. Chociaż był klasycznym samoukiem, stał się autorem 50 wynalazków i wielu patentów technicznych w zakresie fotografii kolorowej i telewizji.

W drugim odcinku zostanie przybliżona postać Stanisława Ulama, wybitnego matematyka, członka Lwowskiej Szkoły Matematycznej, autora setek publikacji naukowych. Ulam dzięki swoim innowacyjnym metodom matematycznym, udowodni błędy w koncepcji kierownika projektu grupy opracowującej teorię konstrukcji bomby wodorowej i zaproponuje własne podejście, zwieńczone sukcesem.

Jack Tramiel, z którego sylwetką widzowie zapoznają się w trzecim odcinku, to amerykański biznesmen o polskich korzeniach, założyciel firmy Commodore International, która wyprodukowała m.in. komputer Commodore 64, uważany po dziś dzień za najpopularniejszy komputer domowy, właściciel Atari Corp. i współtwórca komputera Atari ST. Tramel brał także udział we wprowadzeniu komputerów Atari do sklepów Pewex. Jednak jego sukces poprzedziły traumatyczne przeżycia okresu

wojny. Jako młody chłopiec trafił do Litzmannstadt Ghetto w Łodzi, po pięciu latach został wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a następnie  został wywieziony do  obozu Hannover-Ahlem , gdzie doczekał się wyzwolenia.

Niesamowite historie Herosów

W kolejnym tygodniu widzowie zobaczą historię malarzy – Tamary Łempickiej i Nikifora oraz historyka sztuki Karola Estreichera. Przez cały czas trwania cyklu zostaną odkryte tajemnice m.in. Poli Negri, Stanisława Lema, czy Janiny Ochojskiej.

Co tydzień nowe historie Polskich Herosów XX wieku, oglądaj tylko na antenie Polsat Viasat History!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz