„Henryk VIII. Król i jego dwór” – A.Weir – recenzja


Ogromne wydatki, piękne przedstawienia, wystawne bankiety, drogie podarki, wytworna biżuteria – tak w wielkim skrócie wyglądał dwór za czasów panowania Tudorów. Aby poznać go dokładniej należy zapoznać się z najnowszą książką wydawnictwa Astra, w której można znaleźć niezwykle dokładną analizę jego funkcjonowania, a także dowiedzieć się czegoś o osobie, która znajdowała się w jego centrum – Henryku VIII.

henrykPo książki autorstwa Alison Weir sięgam zawsze z wielkim zainteresowaniem, bo nigdy nie wiem, co będzie mnie czekać. Jej biografia Ryszarda III była przesycona subiektywizmem i uciekała od otwartej analizy materiałów źródłowych, podczas gdy „Lancasterowie i Yorkowie. Wojna Dwóch Róż” była naprawdę porządną i ciekawą lekturą. A jak jest z najnowszą biografią książką poświęconą Henrykowi VIII?

Jednego tej pozycji odmówić nie można: szczegółowości. Na 752 stronach książki znajdziemy wszystko, łącznie z dokładnym inwentarzem dworu na przestrzeni lat. Jeżeli kogoś interesuje, ile pieniędzy i na co wydawał monarcha z dynastii Tudorów, jakie materiały można było znaleźć w jego garderobie oraz jakie kwoty przeznaczane były na konkretne potrawy serwowane na co dzień i od święta – ta książka jest zdecydowanie dla niego. Niestety, ta niesamowita dokładność już na początku staje się nużąca i sprawia, że książkę tę czyta się ciężko. Brak w niej polotu, który był wyznacznikiem pisarstwa Alison Weir, jest za to sporo wyliczania kolejnych dworzan, materiałów czy potraw, które niewiele wnoszą do treści.

Ponadto, zaznajamiając się z tekstem książki „Henryk VIII. Król i jego dwór„, nie można oprzeć się wrażeniu, że wiele faktów zostało powielonych, m.in. z ”Henryka VIII” A. F. Pollarda. Stąd też spora ilość przypisów i obszerna bibliografia.

Momenty intersujące zdarzają się w książce nieco rzadko, są to głównie historie związane z małżonkami króla. Najlepiej czyta się fragmenty dotyczące jego miłostek i związków, jednak autorka unika tu- co jest do niej niepodobne- głębszego spojrzenia na postaci i ich życie. Brak tu jakiejś analizy psychologicznej, a bohaterowie są jednowymiarowi. Wydaje się to być dziwne, biorąc pod uwagę to, że w poprzednich swoich książkach, Weir zawsze starała się spoglądać na osoby, które opisywała, jako na żyjących i czujących ludzi. Oczywiście nie brak tu psychologicznego portretu samego Henryka, który pozostaje w centrum zainteresowań autorki, choć można odczuć pewien niedosyt.

Książkę czyta się dość ciężko i nie jest to lektura porywająca na tyle, aby spędzić przy niej długie wieczory. Z łatwością się od niej oderwiemy i wcale nie będziemy odliczać godzin do powrotu. Mimo to niesie za sobą sporą wartość naukową i może być spokojnie podstawowym źródłem wiedzy na temat funkcjonowania dworu Henryka VIII. Poznajemy dzięki niej dokładny rozkład dnia króla i jego dworzan, obyczaje i tradycje, wydatki i reguły, jakimi rządził się angielski dwór w XVI wieku.

Alison Weir nie jest obce wysnuwanie swoich własnych teorii, często odrzucanych przez innych historyków. Autorka stawia hipotezę, że Anna Boleyn była w ciąży, kiedy to została oskarżona o zdradę i skazana na śmierć. Stawia przed czytelnikami niemalże niepoparte niczym dowody, które mają przekonać o tym, że Henryk VIII wierzył w to, że może doczekać się męskiego potomka, a mimo to skazał swoją żonę na śmierć. Natomiast dokumenty potwierdzający jej błogosławiony stan mogły zostać zniszczone.

Bezapelacyjną zaletą książki jest jej piękne wydanie: twarda oprawa z obwolutą, co jest konieczne przy wydaniu tak dużej objętości tekstu. Brakuje jednak nieco ilustracji, które do tej pory pojawiały się przy każdej pozycji wydawnictwa Astra. Przy takiej ilości stron, te kilka dodatkowych nie zrobiłoby dużej różnicy, dałoby za to dobry efekt końcowy.

Podsumowując, książka „Henryk VIII. Król i jego dwór” powinna znaleźć się na półkach wszystkich, którzy fascynują się postacią tego monarchy z dynastii Tudorów, nie będzie jednak ona odbiegać od innych i robić wyjątkowego wrażenia. Może stać się mimo wszystko podstawowym dziełem, które będzie fantastycznym źródłem informacji dla osób, które głębiej analizują funkcjonowanie dworu i które przywiązują dużą wagę to wielkiej ilości szczegółów, o których większość osób zapomni, przerzucając kolejną stronę w książce.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ obszerna bibliografia i duża ilość materiałów źródłowych

+ piękne wydanie

+ ciekawy temat

Na minus:

- brak głębszej analizy postaci

- zbyt duża ilość informacji

 

Tytuł: Henryk VIII. Król i jego dwór

Autor: Alison Weir

Rok: 2015

Wydawnictwo: Astra

Stron: 752

ISBN: 9788389981677

Cena detaliczna: 59,99 zł

Ocena: 7/10

 

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz