Wieczór poświęcony Obławie Augustowskiej |
3 marca 2016 r. Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 w Warszawie, z siedzibą przy ul. Mińskiej 1/5, zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką historii najnowszej na wieczór poświęcony Obławie Augustowskiej. W programie m.in. prelekcja historyków regionalistów państwa Danuty i Zbigniewa Kaszlejów, pokaz filmu dokumentalnego „Obława„ w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej oraz otwarcie wystawy czasowej ”Obława Augustowska – lipiec 1945 r. ”.
Obława Augustowska, nazywana przez niektórych również Obławą Lipcową, była największą zbrodnią dokonaną na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. Operację wymierzoną w polskie podziemie niepodległościowe oraz mieszkańców powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego, przeprowadziło w drugiej połowie lipca 1945 r. sowieckie NKWD oraz żołnierze 3. Frontu Białoruskiego przy wydatnej pomocy ze strony polskiego Urzędu Bezpieczeństwa oraz Ludowego Wojska Polskiego. W ramach akcji zatrzymano kilka tysięcy osób, które następnie były więzione i nierzadko poddawane torturom. Ok. 600 z nich miało już nigdy nie powrócić do swoich domów i rodzin.
Po przeszło siedemdziesięciu latach od chwili popełnienia zbrodni, wiedza na temat Obławy Augustowskiej wciąż nie jest powszechnie znana polskiemu społeczeństwu. Mamy zatem nadzieję, że marcowe spotkanie w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 przyczyni się, przynajmniej pośrednio, do przybliżenia tematyki związanej z tym tragicznym wydarzeniem z polskiej historii najnowszej.
Szczegółowy plan wieczoru poświęconego Obławie Augustowskiej (3 III 2016 r.)
16:00 – 16:15 Rozpoczęcie spotkania, słowo wstępne – dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 p. Beata Giziewicz.
16:15 – 17:20 Pokaz filmu dokumentalnego „Obława” (2015) reż. Beata Hyży-Czołpińska (52 minuty).
Film wyprodukowany dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej oraz TV Biełsat, miał swoją premierę w 70. rocznicę przeprowadzenia Obławy Augustowskiej. Wyróżniony Nagrodą Specjalną Prezesa Zarządu TVP podczas Przeglądu i Konkursu Twórczości Telewizyjnej Ośrodków Regionalnych TVP (2015) oraz Nagrodą Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2016).
17:20 – 17:30 Przerwa. Możliwość nabycia w promocyjnej cenie książki „Obława Augustowska” pod redakcją Teresy Kaczorowskiej.
17:30 – 18:30 Prelekcja pp. Danuty i Zbigniewa Kaszlejów „Co wiemy i czego nie wiemy o Obławie Augustowskiej? Główne problemy badawcze”.
Danuta i Zbigniew Kaszlejowie – absolwenci Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Historycy zajmujący się badaniem zbrojnego podziemia antykomunistycznego na Suwalszczyźnie, w tym Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. Od 2006 r. pełnią funkcje Prezesa i Wiceprezesa Zarządu Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.
Wyniki swoich badań prezentowali m.in. na konferencjach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej (stała współpraca z IPN Oddział w Białymstoku). Upowszechniają także wiedzę o Obławie Augustowskiej poprzez liczne artykuły popularnonaukowe, projekty badawczo-edukacyjne z udziałem młodzieży oraz organizację rajdów Śladami Obławy Augustowskiej dla środowisk patriotycznych z całego kraju.
18:35 – 18:45 Odsłonięcie wystawy czasowej „Obława Augustowska – lipiec 1945 r.”.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.