Wieczór poświęcony Obławie Augustowskiej


3 marca 2016 r. Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 w Warszawie, z siedzibą przy ul. Mińskiej 1/5, zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką historii najnowszej na wieczór poświęcony Obławie Augustowskiej. W programie m.in. prelekcja historyków regionalistów państwa Danuty i Zbigniewa Kaszlejów, pokaz filmu dokumentalnego „Obława„ w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej oraz otwarcie wystawy czasowej ”Obława Augustowska – lipiec 1945 r. ”.

CKU plakat A3 (oblawa wersja 2)Obława Augustowska, nazywana przez niektórych również Obławą Lipcową, była największą zbrodnią dokonaną na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. Operację wymierzoną w polskie podziemie niepodległościowe oraz mieszkańców powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego, przeprowadziło w drugiej połowie lipca 1945 r. sowieckie NKWD oraz żołnierze 3. Frontu Białoruskiego przy wydatnej pomocy ze strony polskiego Urzędu Bezpieczeństwa oraz Ludowego Wojska Polskiego. W ramach akcji zatrzymano kilka tysięcy osób, które następnie były więzione i nierzadko poddawane torturom. Ok. 600 z nich miało już nigdy nie powrócić do swoich domów i rodzin.

Po przeszło siedemdziesięciu latach od chwili popełnienia zbrodni, wiedza na temat Obławy Augustowskiej wciąż nie jest powszechnie znana polskiemu społeczeństwu. Mamy zatem nadzieję, że marcowe spotkanie w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 przyczyni się, przynajmniej pośrednio, do przybliżenia tematyki związanej z tym tragicznym wydarzeniem z polskiej historii najnowszej.

 

Szczegółowy plan wieczoru poświęconego Obławie Augustowskiej (3 III 2016 r.)

16:00 – 16:15 Rozpoczęcie spotkania, słowo wstępne – dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 p. Beata Giziewicz.

16:15 – 17:20 Pokaz filmu dokumentalnego „Obława” (2015) reż. Beata Hyży-Czołpińska (52 minuty).

Film wyprodukowany dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej oraz TV Biełsat, miał swoją premierę w 70. rocznicę przeprowadzenia Obławy Augustowskiej. Wyróżniony Nagrodą Specjalną Prezesa Zarządu TVP podczas Przeglądu i Konkursu Twórczości Telewizyjnej Ośrodków Regionalnych TVP (2015) oraz Nagrodą Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2016).

17:20 – 17:30  Przerwa. Możliwość nabycia w promocyjnej cenie książki „Obława Augustowska” pod redakcją Teresy Kaczorowskiej.

17:30 – 18:30  Prelekcja pp. Danuty i Zbigniewa Kaszlejów „Co wiemy i czego nie wiemy o Obławie Augustowskiej? Główne problemy badawcze”.

Danuta i Zbigniew Kaszlejowie – absolwenci Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Historycy zajmujący się badaniem zbrojnego podziemia antykomunistycznego na Suwalszczyźnie, w tym Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. Od 2006 r. pełnią funkcje Prezesa i Wiceprezesa Zarządu Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.

Wyniki swoich badań prezentowali m.in. na konferencjach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej (stała współpraca z IPN Oddział w Białymstoku). Upowszechniają także wiedzę o Obławie Augustowskiej poprzez liczne artykuły popularnonaukowe, projekty badawczo-edukacyjne z udziałem młodzieży oraz organizację rajdów Śladami Obławy Augustowskiej dla środowisk patriotycznych z całego kraju.

18:35 – 18:45 Odsłonięcie wystawy czasowej „Obława Augustowska – lipiec 1945 r.”.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz