Andrzej Solak „Z bronią w ręku przeciw komunie. Krucjata wyklętych”


„Krucjata Wyklętych” Andrzeja Solaka to żywo opisana historia Polaków, którzy po 1944 roku wystąpili z bronią w ręku przeciw czerwonemu totalitaryzmowi. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa eSPe.

Krucjata Wykletych-1Praca traktuje przede wszystkim o fenomenie Żołnierzy Niezłomnych, przeciwstawiających się pojałtańskiemu porządkowi. Nie zapomniano również o bojownikach naszej konspiracji na Kresach, prowadzących upartą, wieloletnią walkę w obronie polskości województw wschodnich anektowanych przez sowieckiego sąsiada. Autor przypomina, że opór zbrojny w Polsce nie wygasł w 1947, ani nawet w 1963 roku. Narracja obejmuje akcje partyzantki miejskiej, aktywnej jeszcze w latach 80. Opisane zostały też działania partyzanckie w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, poddanych sowietyzacji.

W książce sporo miejsca poświęcono polskim żołnierzom-tułaczom, walczącym przeciw komunizmowi na czterech kontynentach. Występują w niej np. piloci wykonujący tajne, podniebne misje nad górami Albanii i Tybetu czy ochotnicy Legii Cudzoziemskiej zaangażowani w bój w dżunglach Indochin. Autor nie ukrywa, że jego sympatie leżą po stronie Wyklętych, ale nie lukruje historii. Opowiada także o zdradzie i kolaboracji osób o nieraz chwalebnej przeszłości. Nie omija spraw mrocznych, jak przypadki dobijania rannych kolegów, aby ci nie wpadli w ręce oprawców z UB.

Autor nie ukrywa, po czyjej stronie leżą jego sympatie, ale też nie lukruje historii. Opowiada także o zdradzie, w tym o kolaboracji ze zbrodniczym systemem osób o nieraz chwalebnej przeszłości. Pisze o porachunkach międzyorganizacyjnych w podziemiu, kiedy zbyt łatwo pociągano za spust. Nie omija spraw mrocznych, jak przypadki dobijania rannych kolegów, aby ci nie wpadli w ręce oprawców z UB. Przypomina o nienawiści wżerającej się w serca, o ślepym odwecie, który czasem uderzał także w niewinnych.

„Krucjata Wyklętych” to wielobarwna opowieść, w której zabawne anegdoty o epizodach fraternizacji „leśnych„ i ”utrwalaczy” przeplatają się z porażającymi relacjami z pól bitew i miejsc kaźni.

*Andrzej Solak jest absolwentem historii UJ, dziennikarzem, autorem kilku książek, w tym wydanych w Wydawnictwie eSPe Warszawy ’44, Kresów w płomieniach, Modlitwy mieczy i Męczenników katolickich ostatniego stulecia.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz