Literatura „Znani – nieznani polscy herosi XX wieku”


Conrad, Gombrowicz, Lem, Miłosz to polskie nazwiska, o których wciąż głośno w świecie literatury.   Byli genialnymi wirtuozami słowa, którzy wprawili w zdumienie i zachwyt środowiska literackie niemal na całym świecie. Ich dorobek oraz dziedzictwo zostanie zaprezentowane w cyklu „Polscy Herosi XX wieku” na antenie Polsat Viasat History.

Mistrzowie pióra

60-sekundowe odcinki „Polskich Herosów XX wieku” są poświęcone wybitnym postaciom, które odcisnęły trwałe piętno na historii naszego kraju. Już od 29 lutego widzowie zobaczą cykl o postaciach związanych z literaturą.

W pierwszym odcinku „Polskich Herosów XX wieku„ poznamy historię Josepha Conrada – wielkiego europejskiego pisarza. Józef Teodor Konrad Korzeniowski, bo tak naprawdę nazywał się pisarz, urodził  3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, na dzisiejszej Ukrainie. Był synem polskich patriotów, zesłanych do Rosji. Conrad wcześnie stracił oboje rodziców, jego matka zmarła kiedy chłopiec miał 8 lat, a ojciec tuż po zwolnieniu z zesłania. W wieku 17 lat został marynarzem, przez cztery lata służył we flocie francuskiej. Wkrótce, ze względu na utrudnienia ze strony władz rosyjskich, zaciągnął się do służby  brytyjskiej. Tam zaczął poznawać język, w którym napisał później książki, stanowiące dziś chlubę literatury angielskiej. Wśród najbardziej znanych powieści znajdują się m.in.: „Lord Jim„, „Jądro ciemności” czy ”W oczach Zachodu”.

 

W drugim odcinku Polsat Viasat History zaprezentuje postać Witolda Gombrowicza – wirtuoza słowa i jednego z najbardziej oryginalnych twórców literatury polskiej. Zanim Gombrowicz zyskał sławę jako pisarz, miał zostać sędzią. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, później rozpoczął aplikację sędziowską. Karierę prawniczą porzucił na rzecz literatury, której poświęcił się bez reszty. W 1933 roku zadebiutował zbiorem humorystycznych opowiadań „Pamiętnik okresu dojrzewania„, ale zdecydowana większość kojarzy go jako autora „Ferdydurke„. Ponad połowę życia przeżył jako uchodźca, a później emigrant mieszkający w różnych częściach świata. Nie wszyscy wiedzą, że Gombrowicz spędził ponad 23 lata w Argentynie, gdzie napisał ”Transatlantyk”.

Kolejny odcinek to opowieść o Stanisławie Lemie, czołowym przedstawicielu polskiej fantastyki naukowej. Urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie jako syn znanego laryngologa, Samuela Lehma. To właśnie ojcu zawdzięcza rozpoczęcie studiów medycznych w lwowskim Instytucie Medycznym. Wybuch wojny uniemożliwił jednak Stanisławowi ich ukończenie Młody pisarz zaangażował się w działalność konspiracyjną i zajął się projektowaniem… czołgów. Na medycynę powrócił po 1944 roku, jednak żeby uniknąć wcielenia do wojska, nie zdał końcowych egzaminów i nie uzyskał dyplomu. Karierę pisarską rozpoczął, publikując w czasopismach opowiadania wojenne, okupacyjne oraz zawierające elementy fantastyki naukowej. Popularność zyskał dzięki powieści „Astronauci” - pierwszej powieści fantastycznej. Późniejsze powieści i zbiory

opowiadań zostały docenione za granicą, a sam Stanisław Lem został w 1973 roku honorowym członkiem Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction, by w zaledwie trzy lata później zostać tego członkostwa pozbawionym. Powód? Lem nie uznawał amerykańskiej fantastyki.

Ostatni odcinek „Polskich Herosów XX wieku„ będzie przedstawiał historię Czesława Miłosza – wybitnego poety, historyka literatury, a także tłumacza i wykładowcy. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Zanim rozpoczął karierę pisarza, ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Podczas studiów należał do Sekcji Twórczości Oryginalnej (STO) Koła Polonistów Słuchaczy USB. Właśnie tam zetknął się z literaturą, której później oddał całe swoje serce. Zadebiutował w 1930 roku wierszami „Kompozycja„ i ”Podróż”. Początkowo był poetą katastroficznym, w jego poezji dominowała atmosfera niepokoju i poczucie zagrożenia wojną. Literatura miała być według niego szansą na ocalenie człowieczeństwa.

 Niesamowite historie Herosów

W kolejnym tygodniu widzowie zobaczą historie znanych i cenionych kobiet – Ireny Krzywickiej, Janiny Ochojskiej i Wandy Rutkiewicz. Przez cały czas trwania cyklu zostaną odkryte tajemnice m.in. Marka Edelmana, Ireny Sendlerowej czy Ryszarda Kuklińskiego.

Co tydzień nowe historie Polskich Herosów XX wieku, oglądaj tylko na antenie Polsat Viasat History!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz