Polskie drzewko w World of Tanks to kwestia czasu. Nasz wywiad z wydawcą gry


Artiom Muraska jest wydawcą odpowiedzialnym za wersję World of Tanks na PC. Zapytaliśmy go o polskie drzewko czołgów, o które od lat upominają się polscy fani gry. Rozmawialiśmy też na temat pomysłów wprowadzeniu nowych tierów i najbliższych planach Wargamingu.

Wkrótce w World of Tanks pojawi się polska mapa Studzianki

Wkrótce w World of Tanks pojawi się polska mapa Studzianki

Wojtek Duch: Jak ważnym jest dla Wargaminga polski rynek i polscy gracze World of Tanks?

Artiom Muraska, Publishing Producer WoT: Polska społeczność World of Tanks jest największą w Europie (serwer EU). Polscy gracze są dla nas bardzo ważni, jest ich mnóstwo. Bez przerwy staramy się wyjść im naprzeciw.

Ruchem, który z pewnością sprawiłby najwięcej radości polskim graczom jest polskie drzewko technologiczne. Ma ją już znacznie mniejsza społeczność w WOT, czyli Czesi i Słowacy...

- W tym momencie mogę powiedzieć, że wkrótce w grze pojawi się polska mapa Studzianki, prace nad nią są bardzo zaawansowane. Do gry zostanie wprowadzona w tym roku. Pojawią się także polskie emblematy, nad którymi pracujemy, a także prawdopodobnie polski czołg premium. Jednakże nie możemy obiecać, że w tym roku w grzej pojawi się polskie drzewko technologiczne. Jesteśmy zdeterminowany, by tak się stało, ale kiedy dokładnie to nastąpi pokaże przyszłość.

Na czym polega trudność, tudzież problem z wprowadzeniem do gry polskiego drzewka?

- Problem leży w trudnej polskiej historii. Nie muszę Ci o tym mówić, bo sam z pewnością znasz ją lepiej ode mnie. Polskie drzewko technologiczne to duże wyzwanie. Problemem nie są pojazdy niższych tierów, gdyż Polska miała w początkach wojny swoje czołgi-tankietki lub zachowały się plany wybranych maszyn, trudność polega na znalezieniu czołgów dla wyższych poziomów. Jak wiesz polska armia, która dzielnie walczyła na wszystkich frontach wojny opierała się jednak na czołgach albo alianckich albo dostarczonych przez sowietów. My chcielibyśmy nie kopiować, a wprowadzić do rozgrywki nowe maszyny, które byłyby interesujące dla społeczności World of Tanks, stąd trwające poszukiwania.

Pojawiają się też pomysły, że może alternatywą byłaby polska linia czołgów w drzewku innego państwa lub rozbudowane drzewko bez wyższych tierów...

- Chcielibyśmy stworzyć osobne drzewko z polskimi czołgami, w tym zawierające pojazdy 10 levelu. Większość graczy zmierza właśnie po pojazdy topowych tierów. Umieszczanie polskiej linii w drzewku innej narodowości nie jest przez nas rozważane.

Rozumiem trudności, z którymi musicie się zmierzyć, ale nie da się zaprzeczyć, że polska społeczność do sprawy podchodzi bardzo ambicjonalnie i chciałaby wygrywać bitwy polskimi czołgami...

- Polska to naprawdę ważna dla nas społeczność i rozumiemy, że chciałaby swoje drzewko czołgów. My też tego chcemy. Gdyby łatwiej było znaleźć odpowiednie pojazdy, już dawno by powstało. Naprawdę pracujemy nad tym. Jednakże najpierw pojawi się mapa Studzianki i kolejny polski czołg premium.

rudy102

T-34-85 Rudy 102 w World of Tanks

Takim czołgiem był do tej pory T-34-85 Rudy 102, czy był biznesowym sukcesem dla Wargaminga?

- Nie mogę podać kwot, ale byliśmy bardzo zadowoleni z jego popularności. Był bardzo popularny w Polsce, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, wszędzie tam, gdzie emitowany był polski serial Czterej pancerni i pies. Gracze również byli zadowoleni.

Czy Wargaming zastanawia się nad wprowadzeniem kolejnych tierów do gry? Pytanie tym ważniejsze, iż powstała konkurencyjna do World of Tanks gra, która zawiera pojazdy z późniejszych lat, aż do nowoczesności. Nie boicie się, że konkurencja może zabrać Wam część graczy?

- Nie boimy się. Uważamy, że World of Tanks odniósł sukces. Jeśli ktoś kopiuje Twoje rozwiązania, to znaczy, że to co robisz, robisz dobrze. Obecnie nie planujemy wprowadzenia do gry XI poziomu czołgów, może kiedyś to się zmieni, ale na razie nie ma takich planów.

Jakie są najbliższe plany Wargamingu w stosunku do World of Tanks?

- Chcemy, jak najszybciej zakończyć testy nad wersją 9.14 i wprowadzić ją do rozgrywki. Ciągle pracujemy nad naszą grą, aktualizację są nawet w odstępach dwóch-trzech miesięcy. Chcemy, by gra zawierała jeszcze więcej detali i dzięki poprawionej fizyce była jeszcze bardziej realistyczna.

* * *

Podoba Ci się nasz artykuł? Zostań naszym fanem na Facebooku - to codzienna dawka historii na Twojej tablicy:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

20 komentarzy

 1. Widz pisze:

  Czyli będzie, ale nie wiadomo kiedy. Ale tak naprawdę jaki czołg widzicie jako 9 lub 10 polski lvl... Bieda...

 2. Gracz pisze:

  Polacy walczyli na różnych frontach i na obcych pojazdach ale oprócz emblematów każdy gracz chciałby szkolić polską załogę.

 3. KV 2 pisze:

  czyli piaskownice mają gotową tylko będzie kłopot od 5 tieru

 4. olry pisze:

  Ale Czesi dostali drzewko wcześniej
  Mówmy prawdę, na wschód od Wisły i Bugu nas nie kochają

 5. MateuszJanowski pisze:

  Ta jasne nie lubicie polaków i dlatego ich drzewka nie dodacie a jak nie możecie dodać tego drzewka to po co wogóle o nim mówiliście

  • hehe pisze:

   a kto lubi polaków w WOT? zawsze idą w naszą strone wyzwiska szczególnie wtedy jak 6-10 latki pisza „kto pe-el?”

 6. polska pisze:

  moim zdaniem za jakiś rok dodadzą polskie drzewko:)

 7. Gracz pisze:

  Ja uważam, że polskie drzewko powstanie. Prędzej czy później ale powstanie.

 8. Dxmin pisze:

  Ale będzie grane gdy dodadzą Polskie czołgi!

 9. saint pisze:

  Czesi mają swoje drzewko, a w nim:
  X tier - istniał tylko na papierze, niepełne plany, żadnego prototypu ani makiety.
  IX tier - zakończone projekt, wybudowano makietę z drewna.
  VIII tier - zakończono projekt, nie wybudowano żadnego prototypu ani makiety.
  VII tier - wersja rozwojowa T-34 z armatą 100mm, istniał tylko na papierze, nie wybudowano żądnego prototypu.
  VI tier - zaprojektowany, nie wybudowano żądnego prototypu ani makiety.
  V tier - zaprojektowany, nie wybudowano żadnego prototypu ani makiety.
  IV tier - Wyprodukowano prototyp i przetestowano go. Nie wszedł nigdy do produkcji seryjnej (powstało kilka egzemplarzy, nie brały udziału w działaniach wojennych)
  III i II tier - jedyne Czechosłowackie pojazdy które powstały i weszły do produkcji.
  I tier - wyprodukowano prototyp. Nie wszedł do służby.

  FAKTYCZNIE, Czesi mają pełnowartościowe drzewko:)
  Polska ma pojazdy tierów I-VI które były produkowane, a VII-IX opracowane konstrukcje. X tier to może być coś w rodzaju japońskiego Type-5.

 10. 88 pisze:

  Czołgi polskie i koncepcje czemu by ich nie wprowadzić ? (9TP ‚7TP, Czołgi 10TP i 14TP,Czołg średni 20/25TP

 11. Mariusz pisze:

  Może źle myślę, ale czy nie można było by stworzyć dwóch linii ? czyli państwa osi i alianci ? W nich można było by umieścić kilka nacji, między innymi polską linię

 12. Anonim pisze:

  Polskie drzewko.Chyba pekne ze smiechu.Już szwedzkie larykaturu vzolgow są smieszne.A co dopiero polskie.Polacy nigdy nie umieli nivzego zrobić.Polska motoryzavja nie istniala i nie istnieje.Wiec uwazam ze iepiej nie robić z mas posmiewiska.Te czolgi to jakies wynalazki i mutanty będą.

 13. hehe pisze:

  a Rudy to nie polski czołg premium? 😛 To że jest pod „flagą” ZSRR to *** ale napis RUDY czyni go Polskim czołgiem ;]

 14. niszczyciel pisze:

  Moim zdaniem Polskie czołgi bęndom najbardziej używane przez polaków

 15. irokez1111 pisze:

  tu gracz nie moge się doczekać mapy i nowego polskiego czołgu

Zostaw własny komentarz