Kobiety „Znani – nieznani polscy herosi XX wieku”


Janina Ochojska. Wanda Rutkiewicz, Irena Krzywicka – trzy heroski XX wieku, które wyprzedzały ducha swoich czasów. Silne, zdeterminowane, dążące do celu i przełamujące konwenanse. Niosące nadzieję, inspirujące, otwierające ludzkie umysłu. Jak rodziły się ich pasje i zaczynały niesamowite życiowe drogi? Zobaczymy w kolejnym tygodniu tematycznym cyklu Polscy Herosi XX wieku pt. „Kobiety”, już od 7 marca.

Siła, odwaga, ambicja

Pierwszą bohaterką jest Janina Ochojska – jedna z najbardziej znanych polskich działaczek społecznych od wielu lat niosąca pomoc na obszarach największych konfliktów i klęsk żywiołowych. Założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, którą dowodzi od ponad 20 lat i dociera do ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dzięki niej i PAH powstały m.in. domy dla ofiar tajfunu na Filipinach i studnie w Sudanie Południowym. Pomaganie wiąże się dla niej z ogromną odpowiedzialnością i koniecznością bardzo trzeźwego podejścia. Choć los doświadczył ją nieuleczalną chorobą, ona chcąc spłacić dług wobec życia, poświęciła się innym. Program Polscy herosi XX wieku pokaże jak zrodziła się jej pasja pomagania i rozpoczęła droga do PAH.

Kolejny odcinek zabierze nas wysoko w alpejskie i himalajskie szczyty. Będzie bowiem poświęcony Wandzie Rutkiewicz - jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie na szczycie K2. Poza tymi dwoma gigantami Rutkiewicz zdobyła jeszcze sześć innych ośmiotysięczników. Była silna i konsekwentna. Jej trudny charakter często przeszkadzał innym himalaistom z jej otoczenia, tym bardziej, że często okazywała się mocniejsza, bardziej odporna heroiczna od mężczyzn. O jej ambicji i nieustępliwości przekonamy się także oglądając poświęcony jej odcinek cyklu.

Witkacy-Portret_Ireny_KrzywickiejOstatnią postacią tego tygodnia będzie Irena Krzywicka polska feministka, pisarka, publicystka i tłumaczka, propagatorka świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej. Należała do najbarwniejszych postaci międzywojennej Warszawy. Jedni określali ją jako gorszycielkę i kobietę bezwstydną, inni uwielbiali za odwagę, konsekwencję i bezkompromisowość. Jej artykuły drukowane w „Wiadomościach Literackich” wywoływały oburzenie, lawinę obelg i protestów. Krzywicka była skandalistką świadomie poruszającą drażliwe kwestie aborcji, seksualności kobiet i homoseksualizmu. Była przeciwniczką monogamii i głosiła wolność seksualną dla kobiet. Żyła w otwartym związku małżeńskim – wyszła za mąż z przyjaźni za prawnika Jerzego Krzywickiego. Będąc młodą dziennikarką poznała miłość swojego życia – mężczyznę z którym wspólnie działała na rzecz upowszechnienia edukacji seksualnej w Polsce. Ten fragment historii Ireny Krzywickiej poznamy w serii Polscy herosi XX wieku.

Niesamowite historie Herosów

W kolejnym tygodniu widzowie zobaczą historie herosów czasu II Wojny Światowej – Stanisława Likiernika, Elżbiety Zawackiej „Zo” oraz Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przez cały czas trwania cyklu zostaną odkryte tajemnice m.in. Kazimierza Funka, Jana i Antoniny Żabińskich, czy Władysławy Macieszy.

Co tydzień nowe historie Polskich Herosów XX wieku, oglądaj tylko na antenie Polsat Viasat History!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz