5 faktów o Filipie Orleańskim


Filip Orleański – młodszy i jedyny brat Ludwika XIV. Monsieur, jak go nazywano, słynął nie tylko z miłości do hazardu, ale i do mężczyzn. O tych i innych faktach na temat Filipa Orleańskiego dowiecie się z poniższych ciekawostek.

Filip Orleański, brat Ludwika XIV

Filip Orleański, brat Ludwika XIV

1. Monsieur – Filip Orleański przeszedł do historii jako Monsieur. W czasach ancien regimé tytuł ten przypadał młodszemu bratu króla. Podobnie było z Gastonem Orleańskim, wujem Filipa, który był nazywany Grand Monsieur.

2. Filip jak dziewczynka – Anna Austriaczka przyglądała się konfliktowi między jej mężem- Ludwikiem XIII- a Gastonem Orleańskim. Chcąc uniknąć podobnego sporu pomiędzy sowimi synami, Anna przebierała w sukienki młodszego chłopca i malowała go. W ten sposób chciała ich nauczyć, że to Ludwik XIV będzie królem, a Filip nie powinien próbować przejąć władzy.

3. Dwukrotne małżeństwo - Jego pierwszą żoną była Henrietta Anna Stuart, córka angielskiego króla - Karola I, który w 1649 r. został ścięty. Drugą, którą poślubił w 1971 r., była Elżbieta Wittelsbach. Obie kobiety były ze sobą spokrewnione, należały do dynastii Stuartów. Babką Elżbiety była bowiem Elżbieta Stuart, siostra Karola I, który, jak już wspomniano, był ojcem Henrietty.

4. Homoseksualizm – Pomimo tego, że Filip był dwukrotnie żonaty i doczekał się siedmiorga dzieci (większość z nich zmarła w wieku niemowlęcym), to Monsieur nie stronił od kontaktów z mężczyznami. Posiadał wielu faworytów, a szczególnym uczuciem obdarzył Filipa Lotaryńskiego, znanego również jako Kawalera Lotaryńskiego. Podobno druga żona Monsieur’a była bardziej wyrozumiała i tolerowała jego zdrady z mężczyznami.

5. Kolekcjoner sztuki – Filip bardzo lubił dworskie życie. Otaczał się najpiękniejszymi dziełami sztuki. Nie stronił także od dworskich balów oraz hazardu. Ta ostatnia rozrywka przysporzyła mu wielu długów, które spłacał po nim Ludwik XIV.

 

Bibliografia:

  1. Gaxotte P., Ludwik XIV, Warszawa 1984.
  2. Magdziarz W., Ludwik XIV, Wrocław 2014.

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Majka pisze:

    Druga zona 300 lat po pierwszej?

Zostaw własny komentarz