8 muzeów broni pancernej na świecie, które warto zobaczyć


Każdy mały chłopiec choć raz marzył, by przejechać się prawdziwym wozem pancernym. Pewnie nie wielu z nich się to kiedykolwiek udało, ale nic straconego. Na świecie jest kilkanaście muzeów, w których każdy poczuje się jak czołgista. Zatem do wozu!

BOVINGTON TANK MUSEUM

Panzerkampfwagen VI, Tiger I (E) w zbiorach Bovington Tank Museum / fot. Wojtek Duch

Panzerkampfwagen VI, Tiger I (E) w zbiorach Bovington Tank Museum / fot. Wojtek Duch

Ten unikalny zbiór ponad 300 pojazdów jest przez wiele osób uważany za najlepszy na świecie. Zawiera pełny przegląd historii techniki pancernej, od pierwszego w historii wyprodukowanego modelu czołgu Little Willie, poprzez maszyny II wojny światowej, po nowoczesnego Challenger 2. Chlubą muzeum jest jedyny na świecie, nadal sprawny i jeżdżący Tygrys 131. Muzeum każdego roku organizuje Tiger Day, gdy uruchamia właśnie ten pojazd. Także niewątpliwą wartością kolekcji są unikatowe pojazdy okresu I wojny światowej i okresu międzywojennego. Jedna z wystawy pokazuje na przykładzie konkretnych maszyn rozwój techniki czołgowej na przestrzeni 100 lat. Jest także wystawa poświęcona I wojnie światowej, na której zrekonstruowano okopy Wielkiej Wojny, tam też można wejść do wnętrza jednego z pierwszych czołgów.

Adres: Bovington, Dorset, BH20 6JG
Strona www: tankmuseum.org

DEUTSCHES PANZERMUSEUM

Panzerkampfwagen VI "Tiger II" Ausf.B / fot. baku13, CC-BY-SA 3.0

Panzerkampfwagen VI „Tiger II” Ausf.B / fot. baku13, CC-BY-SA 3.0

To niemieckie muzeum prowadzone jest wspólnie przez miasto Munster i Bundeswehrę.  Pokazuje czołgi, pojazdy pancerne, broń, mundury, sprzęt i insygnia wojskowej. Kolekcję stanowią głównie maszyny niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, w tym m.in. jedyną replikę czołgu A7V. Oczywiście na wystawie nie mogło zabraknąć takich maszyn, jak Pz I-IV, Panthera, Tiger I i II, czy Leopard I.

Adres: Hans-Krüger-Straße 33, Munster
Strona www: daspanzermuseum.de

MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO WRAZ Z MUZEUM BRONI PANCERNEJ

Część kolekcji MBP CSWL / fot. Henryk Borawski, CC-BY-SA 3.0

Część kolekcji MBP CSWL / fot. Henryk Borawski, CC-BY-SA 3.0

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i jego oddział Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu posiadają w swoich zbiorach bogatą kolekcję pojazdów radzieckich. Obecnie trwa budowa nowych siedzib obu placówek. MWP przeniesie się na warszawską Cytadelę, a MBP na poznańską Ławicę. Do najcenniejszych pojazdów należą T-34/85 grający w seriali Czterej pancerni i pies, Renault FT-17, czołg rozpoznawczy TK-S, czy „Grizzly” Mk I. Natomiast MBP może pochwalić się m.in. udanymi renowacjami czołgów Centaur Mk I, typ C oraz PzKpfw III Ausf. N. W Polsce warto także zobaczyć Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie także znajduje się kolekcja czołgów.

Adres: MWP: Aleje Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa MBP: Wojska Polskiego 84, 60-660 Poznań
Strona www: muzeumwp.pl; wirtualne.muzeumbronipancernej.pl

MUSÉE DES BLINDÉS

Musée des Blindés / fot. Alf van Beem, CC-BY-SA 1.0

Musée des Blindés / fot. Alf van Beem, CC-BY-SA 1.0

Muzeum powstało w 1965 r. z inicjatywy francuskiego Ministerstwa Obrony, które chciało zebrać i pokazać w jednym miejscu wszystko, co związane z francuską i zagraniczną bronią pancerną. Kolekcja jest stale uzupełniana o nowe pojazdy, które następnie są wykorzystywane w wydarzeniach dla publiczności. Wystawa liczy 880 pojazdów, z czego 200 jest w pełni sprawnych. Muzeum posiada przykłady najważniejszych pojazdów opancerzonych z wielu armii świata, takich jak: Francja, USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Szwecja, Portugalia, Izrael, Brazylia oraz kraje z byłego ZSRR. Muzeum informuje, iż posiada najbardziej liczną kolekcję pojazdów opancerzonych na świecie. Wśród nich znajduje się m.in. St. Chamond M16, AMC 1935, ARL 44, Mk II Matilda, Panzerkampfwagen VI Tiger, Panzerkampfwagen VI B Königstiger, Centurion i wiele innych.

Adres: 1043 route de Fontevraud 49400 Saumur
Strona www: museedesblindes.fr

MUZEUM CZOŁGÓW W KUBINCE

PzKpfw VIII Maus w Muzeum Czołgów w Kubince / fot. Danila Batalin, CC-BY-SA 3.0

PzKpfw VIII Maus w Muzeum Czołgów w Kubince / fot. Danila Batalin, CC-BY-SA 3.0

Muzeum Czołgów w Kubince posiada największą na świecie kolekcję radzieckich czołgów i pojazdów opancerzonych. W jego zbiorach znajdują się także bardzo okazałe zbiory niemieckich i japońskich wozów bojowych. Wśród 200 prezentowanych czołgów znajdują się takie maszyny, jak Sturer Emil, Pz.VI Tiger I, IS-4,ISU-152,Obiekt 172, Obiekt 430. Jednak za najbardziej cenny egzemplarz uchodzi prototyp PzKpfw VIII Maus.

Adres: 143071, Московская область, Одинцовский р-н , г. Кубинка-1
Strona www: mbtvt.ru

MUZEUM YAD LA-SHIRYON

Sherman M-50 w Muzeum Yad la-Shiryon / fot. Bukvoed, CC-BY-SA 3.0

Sherman M-50 w Muzeum Yad la-Shiryon / fot. Bukvoed, CC-BY-SA 3.0

Muzeum Yad la-Shiryon oprócz swojej funkcji ekspozycyjnej pełni także rolę pomnika poświęconego poległym żołnierzom izraelskiego korpusu pancernego i mauzoleum. Miejsce jest nieprzypadkowe, w znajdującym się na terenie obiektu forcie rozegrała się krwawa bitwa w trakcie I wojny izraelsko-arabskiej. Muzeum prezentuje także „prototypy” czołgów, jak egipskie rydwany, rycerskie zbroje czy projekt czołgu Leonarda da Vinci. Ekspozycja 200 czołgów zawiera głównie egzemplarzy alianckie i takie, które walczyły w siłach zbrojnych Izraela. Unikatowa jest prezentowana rodzina izraelskich czołgów Merkava.

Adres: Yad LaShiryon w Latrun MP Shimshon 99762
Strona www: yadlashiryon.com

MUZEUM WOJSKOWE CHIŃSKIEJ REWOLUCJI LUDOWEJ

Chińskie czołgi w Muzeum Wojskowym Chińskiej Rewolucji Ludowej / fot. Benjamin Vander Steen, CC-BY-SA 3.0

Chińskie czołgi w Muzeum Wojskowym Chińskiej Rewolucji Ludowej / fot. Benjamin Vander Steen, CC-BY-SA 3.0

Pekińskie Muzeum Wojskowe Chińskiej Rewolucji Ludowej mieści się w ogromnym gmachu zbudowanym na modłę socjalistycznej myśli architektonicznej. W sumie muzeum składa się z 10 wystaw przedstawiających historię chińskiej armii od starożytnych Chin po czasy współczesne. Kolekcja pancerna oprócz chińskich czołgów składa się także z amerykańskich armat oraz radzieckich i japońskich wozów bojowych.

Adres: Nr 9 Fuxing Road, Haidian District, Beijing
Strona www: jb.mil.cn

WOJSKOWE MUZEUM TECHNIKI LEŠANY

IS-2 w / fot. Adamicz, CC-BY-SA 3.0

IS-2 w Wojskowym Muzeum Techniki Lešany / fot. Adamicz, CC-BY-SA 3.0

Pomiędzy czeskimi miejscowościami Krhanice i Lešany w pobliżu Týneca nad rzeką Sazawą, w dawnych koszarach artylerii, od 1996 r. znajduje się Wojskowe Muzeum Techniki. Obecnie składa się z ponad 700 zabytkowych czołgów, dział pancernych, motocykli, ciężarówek i pojazdów wojskowych. W kolekcji są także zestawy broni rakietowej, urządzeń technicznych i logistycznych z okresu od 1890 r. do chwili obecnej. Zbiory prezentowane są w dziesięciu salach oraz na zewnątrz, w ich skład wchodzą maszyny wszystkich wojennych frontów. Można zobaczyć niemieckiego Panzer IV, brytyjskiego Cromwella, czy radzieckiego T-34. Oczywiście muzeum posiada bogaty zbiór czechosłowackiej techniki wojskowej.

Adres: Lešany u Týnce nad Sázavou
Strona www: vhu.cz

Źródło: vhu.cz; jb.mil.cn; yadlashiryon.com; mbtvt.ru; museedesblindes.fr; muzeumwp.pl; wirtualne.muzeumbronipancernej.pl; tankmuseum.org; daspanzermuseum.de.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

 1. Widz pisze:

  W Polsce powinni zrobić jedno Muzeum, wtedy by to było COŚ. Ale ani Poznań ani Warszawa nie będą chciały ulec.

 2. Mariusz pisze:

  Na zdjęciu z czeskiego muzeum nie ma aby błędu w podpisie? Dla mnie to IS-3, a nie IS-2

 3. Anonim pisze:

  To nie is2 to był is3

 4. Anonim pisze:

  tak, to is 3

Zostaw własny komentarz