Obchody Wielkiego Tygodnia w Sewilli


Hiszpania – kraj przyciągający ciepłym klimatem, śródziemnomorską kuchnią oraz mnóstwem zabytków. Jednak w ciągu tego tygodnia jej centrum stała się Sewilla, i to z zupełnie innych powodów. Tłumy turystów i pielgrzymów ściągają na uroczystości związane z obchodami Wielkiego Tygodnia.

Procesja w Sewilli (1855), Manuel Cabral Aguado-Bejarano

Procesja w Sewilli (1855), Manuel Cabral Aguado-Bejarano

Widowiskowe obchody Wielkiego Tygodnia, czyli Semana Santa, przyciągają corocznie masy ludzi z różnych zakątków Europy. Na Semana Santa składają się liczne procesje organizowane skrupulatnie przez bractwa pokutne. Trwają one od Niedzieli Palmowej aż po Niedzielę Zmartwychwstania. Ulice miasta są wówczas przepełnione od świtu do nocy. Dla wielu jest to jedynie okazja do spotkań towarzyskich, jednak mimo to atmosfera sacrum zdaje się być odczuwalna dla wszystkich.

Wiele ze wspomnianych bractw powstawało już przed wieloma wiekami, choć także współcześnie zakładane są nowe. Ich siedziby są porozrzucane po całym mieście i to właśnie z nich wyruszają uroczyste procesje w kierunku katedry. Bractwa różnią się między sobą m.in. strojami - mają one nieco inne kroje i kolory. Natomiast wspólny jest ich charakter oraz pokutna i błagalna symbolika, każdemu bractwu towarzyszą tez zespoły muzyczne.

Oprócz efektownych strojów na szczególną uwagę zasługują figury przedstawiające Jezusa w różnych momentach drogi krzyżowej oraz towarzyszącą Mu Maryję. Sceny te umieszczone są na platformach niesionych przez członków bractw. Często są to zabytkowe, pochodzące nawet z początków XVII wieku, monumentalne, pięknie zdobione figury, które poruszane są w rytm muzyki. Ich wierne odwzorowanie potrafi wzbudzić wiele tkliwych emocji w uczestnikach. Są bardzo ciężkie, jednak możliwość ich niesienia jest ogromnym zaszczytem, którego chce dostąpić każdy członek bractwa.

Najbardziej przyciągają uwagę procesje wielkopiątkowe i wielkosobotnie, które ukazują figury Męki Pańskiej oraz zmarłego Jezusa. Wówczas miasto staje się miejscem żałoby – jest ciszej, pojawiają się czarne flagi, palą się świece.

Wielu ciekawych informacji o obchodach Semana Santa można dowiedzieć się dzięki stronie http://www.semana-santa.org/ Tam też znajdują się liczne fotografie z lat poprzednich – za ich sprawą można poczuć choć namiastkę tego wyjątkowego sakralnego klimatu.

 

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz