Zagłosuj i wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2015!


O tytuł Wydarzenia Historycznego Roku walczy 15 projektów w 3 kategoriach. Teraz internauci zdecydują o tym, które z nich ostatecznie wygra, którzy na swoich faworytów mogą głosować do 8 maja 2016 r.

whr2015 głosowanieZakończył się pierwszy etap Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2015, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie„, „Wystawa„ oraz ”Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogą wszyscy i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Na głosy czekamy do 8 maja (niedzieli) – włącznie.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty). Przypominamy, że kolejność wydarzeń (ich numeracja) na platformie do głosowania jest przypadkowa.

W tym roku nadesłano bardzo różnorodne projekty, co świadczy o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Swoje wydarzenia zgłaszały zarówno muzea o zasięgu ogólnopolskim, jak i regionalnym, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego oraz instytuty polskie za granicą. Wśród zgłoszonych inicjatyw były m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, książki, targi oraz filmy dokumentalne.

Komisja konkursowa, w składzie: Maciej Chmiel (Dyrektor TVP 2), Lena Dąbkowska-Cichocka (przedstawiciel Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (Redaktor portalu historia.org.pl), prof. UKSW dr hab. Piotr Majewski (Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków), prof. Andrzej Nowak (Kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim), zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostanie 15 wydarzeń, wśród których znalazły się (kolejność przypadkowa):

KATEGORIA „WYDARZENIE”

 1. Widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945″ (organizator: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”, Muzeum Okręgowe w Suwałkach)
 2. Otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie (organizator: Gmina Radzionków)
 3. Obchody 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora w Cricotece (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie)
 4. Otwarcie Muzeum Toruńskiego Piernika (organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu)
 5. Otwarcie Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie (organizator: Muzeum Regionalne w Siedlcach)

KATEGORIA „WYSTAWA”

 1. Wystawa stała Muzeum Katyńskiego (organizator: Muzeum Wojska Polskiego)
 2. Wystawa stała Muzeum Warszawskiej Pragi (organizator: Muzeum Warszawy)
 3. Wystawa stała Muzeum Emigracji w Gdyni (organizator: Urząd Miasta Gdyni)
 4. „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” (organizator: Muzeum Śląskie w Katowicach)
 5. „PLAN FILMOWY” (organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”

 1. Kronika Narodzin Solidarności (organizator: Program 1 Polskie Radio SA)
 2. „Być Wielkim” – wirtualny spacer po Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (organizator: Teatr Wielki – Opera Narodowa)
 3. Wolne Dźwięki - dajemy głos historii (organizator: Fundacja Wolne Dźwięki)
 4. „Chwalimy się Powstaniem” (organizator: Głos Wielkopolski)
 5. „Historia dla Polonii” – Historia Polski na Multimedialnej Platformie Edukacyjnej dla polskich dzieci i młodzieży zamieszkałych za granicą (organizator: Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii)

Ostateczne wyniki głosowania internautów poznamy 24 maja. Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie nagród głównych – cennych statuetek, wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

Plebiscyt został objęty honorowym patronatem Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

„Wydarzenie Historyczne Roku„ jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenia historyczne 2014 r. uznało:  „Krakowscy Wyklęci„ (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), ”Projekt: Pilecki” (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento) oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

W poprzednich latach internauci wybrali m.in.: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak„, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki (2012 r.), organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011 r.) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji ”Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010 r.).

Harmonogram plebiscytu

II etap: głosowanie internautów

7 kwietnia – 8 maja 2016 r.

7.04: start głosowania - internauci głosują na najlepsze projekty historyczne minionego 2015 roku na stronie projektu: www.whr.muzhp.pl

Ogłoszenie wyników:

24 maja 2016 r.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Partner: historia.org.pl

Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Historia, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Nasza Historia, Polska Press Grupa

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Justyna Solar - Mościcka pisze:

  Wybór będzie trudny. Dla mnie wydarzenie, to bez wątpienia otwarcie Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Znakomita sprawa to też Wolne Dźwięki. Szkoda, że nie ma kategorii książka. Wiem, że są inne konkursy książkowe, ale przecież nigdy za wiele dobrego. A taka rzecz jak „Saga wrocławska” pani Fastnacht, to naprawdę świetna sprawa. Pozdrowienia dla Waszego portalu i wszystkich ceniących historię.

Zostaw własny komentarz