Wernisaż wystawy „100 lat Legii Warszawa” - relacja


7 kwietnia 2016 roku w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie mieszczącym się w Centrum Olimpijskim odbył się uroczysty wernisaż wystawy „100 lat Legii Warszawa”.  

510491459425591Piękny i nowoczesny budynek siedziby Centrum Olimpijskiego przy ul. Wybrzeże Gdyńskie w Warszawie, będący siedzibą między innymi: Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Muzeum Sportu i Turystyki był wręcz idealnym miejscem do uczczenia obchodów stulecia „Dumy Stolicy”, czyli Legii Warszawa.

Klub Legia Warszawa to kontynuator tradycji powołanej w marcu 1916 w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu – piłkarskiej drużyny Legjonowej, reaktywowanej 14 marca 1920 w Warszawie. Początkowo jako klub futbolowy stał się miejscem, w którym na przestrzeni lat funkcjonowało dwadzieścia siedem sekcji sportowych. W dziejach polskiego sportu zapisał się jako drużyna zdobywców 53 medali olimpijskich, 53 tytułów mistrza Polski w sportach drużynowych i niemal półtora tysiąca złotych medali w rywalizacji indywidualnej oraz ponad dwieście tytułów mistrza świata i Europy.

Legia jest bezdyskusyjnie najbardziej utytułowanym klub wielosekcyjnym w Polsce z największą liczba sympatyków nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Jej stulecie to wielkie święto dla każdego z nich i równie wielki dzień w historii Wojskowych, który dziś jest klubem o największych przychodach i budżecie. Jego pozycja oraz stabilizacja pozwalają na swobodne rozwijanie kolejnych sekcji i daje nadzieję na następne trofea. Tymi najpewniej będą: dwunasty tytuł mistrza kraju i osiemnasty Puchar Polski.

Wernisaż rozpoczął się od wysłuchania Snu o Warszawie  Czesława Niemena (utwór uważany za nieoficjalny hymn kibiców Legii Warszawa). Część oficjalną otworzyło wystąpienie Tomasza Jagodzińskiego,  Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. T. Jagodziński powitał zgromadzonych gości m.in.: prezesa Legii Bogusława Leśnodorskiego, współwłaściciela klubu Macieja Wandzela, wiceprezesa zarządu Jakuba Szumielewicza, byłych trenerów sekcji piłkarskiej: Andrzeja Strejlaua i Stefana Białasa. Następnie skrótowo przedstawił historię stołecznego klubu. Zaprosił również do odwiedzania ekspozycji podczas Nocy Muzeów. Wtedy to na przybyłych na przybyłych czekać będą dodatkowe atrakcje, m.in.: pokaz  Sekcji Gimnastycznej, zaś między Muzeum Legii a Muzeum Sportu i Turystyki zaplanowano specjalne połączenia autobusowe.

Następnie głos zabrał obecny Prezes Legii, który również podziękował zgromadzonym za przybycie i przekazał na ręce Dyrektora MSiT Tomasza Jagodzińskiego pamiątkową koszulkę z numerem „100”.

Jako ostatni ze względu na nieobecność Marszałka Woj. Mazowieckiego Adama Struzika wystąpił Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Mirosław Krusiewicz, który odczytał jego list gratulacyjny.

Po części oficjalnej Bogusław Leśnodorski, Maciej Wandzel, Jakub Szumielewicz oraz Tomasz Jagodziński przecięli wstęgę otwierającą okolicznościową wystawę.

Wystawa „100 lat Legii Warszawa” jest prezentacją zasobów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Muzeum Legii. Nad jej treścią czuwali Michał Polakowski (Muzeum) oraz Wiktor Bołba i Grzegorz Karpiński (Legia). Pośród setek eksponatów przypominających sukcesy stołecznego klubu znalazły się m.in.: puchar ufundowany przez aktorów teatru Qui Pro Quo (w którym występował Eugeniusz Bodo) z 1931 roku za wygranie rywalizacji z Polonią Warszawa w Turnieju Wielkanocnym i medal Józefa Ciszewskiego z 1928 roku (wystąpienie Michała Polakowskiego opowiadającego o tych artefaktach dostępne będzie na kanale YouTube portalu Historia.org.pl). Nad głowami odwiedzających powiewały plakaty z twarzami jedenastki stulecia Legii wybranych przez Wiktora Bołbę oraz Tomasza Jagodzińskiego. Na fotografiach widnieli: Grotyński, Mahseli, Zieliński, Grzybowski, Woźniak, Pisz, Gadocha, Nawrot, Deyna, Brychczy, Żmijewski. Najnowszym eksponatem był zaś proporczyk z meczu pomiędzy drużynami  Legii i Górnika Zabrze z marca 2016 roku.

Bogusław Leśnodorski, prezes i współwłaściciel Legii Warszawa specjalnie dla portalu Historia.org.pl opowiedział o planach zarządu klubu z okazji obchodów stulecia „Wojskowych”, w których zaznaczył, że lada dzień w sprzedaży pojawi się jubileuszowa książka, odbędą się również okolicznościowe biegi oraz wiele innych wydarzeń, o jakich będziemy informować Państwa na bieżąco (całe wystąpienie Bogusława Leśnodorskiego dostępne będzie na kanale youtube portalu Historia.org.pl).

Ekspozycja ma charakter czasowy i potrwa do 15 maja. Wystawę można oglądać w godzinach 9-17 (dni powszednie, w poniedziałki nieczynne) i 10-17 (sobota oraz niedziela).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz