Filmy o Szekspirze, które warto obejrzeć


Był i wciąż jest jedną z najbardziej fascynujących postaci w historii. Nic dziwnego, że inspiruje zarówno pisarzy, jak i reżyserów. Niestety, w dalszym ciągu filmów opowiadających jego historię nie jest wiele, ale te, które powstały z pewnością zasługują na naszą uwagę.

Strona tytułowa Pierwszego Folio, wydanego w 1623 roku

Strona tytułowa Pierwszego Folio, wydanego w 1623 roku

1. Zakochany Szekspir (1998)

Absolutny hit i zdecydowanie najbardziej popularny film opowiadający losy największego dramaturga w historii. William Shakespeare ma za zadanie stworzyć obiecaną sztukę Romeo i Ethel, córka pirata, ale nagle przeżywa kryzys twórczy. Na jego drodze staje piękna Viola de Lesspes, która jest córką bogatego kupca i narzeczoną Lorda Wessex. Jest szczerze zafascynowana jego twórczością i w końcu wdaje się z nim w romans. Miłość, której posmakowali staje się inspiracją do stworzenia nowej sztuki, która zmienia swój tytuł na Romeo i Julia.

Piękna, choć to historia uczucia, która ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, a jednak natchnęło Williama Szekspira i miało wpływ na jego dalszą twórczość. Wspaniała scenografia i przepiękne kostiumy są ogromnym atutem filmu. Nie sposób nie pochwalić też gry aktorskiej Josepha Fiennesa w roli Szekspira i Gwyneth Paltrow jako Violi, a także rewelacyjnej Judi Dench jako królowej Elżbiety I.

2. Anonimus (2011)

Czy William Szekspir naprawdę był tym, za kogo się podawał? Być może był tylko niezbyt utalentowanym aktorem, a jego sztuki pisał ktoś inny? Taką historię przedstawia film Anonimus. Edward de Vere nie może podpisywać się swoim nazwiskiem pod  dziełami, ze względu na swoje arystokratyczne pochodzenie, postanawia więc wykorzystać czyjąś tożsamość i stwarza w ten sposób jeden z największych spisków w historii. Anonimus to rewelacyjny, wciągający film z polityką w tle. Choć sama historia Szekspira jest tutaj w sporej mierze fikcją (choć jest to jedna z wersji, którą przyjmuje część historyków), to nie brakuje tu wielu autentycznych scen. Na wielki ukłon zasługuje tu Vanessa Redgrave, która w filmie zagrała postać królowej Elżbiety.

 

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz