Duch olimpijski na Pomorzu Zachodnim


Dzięki staraniom Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej oraz Sekcji Historii Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej – w roku XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro, zorganizowana została ogólnopolska konferencja naukowa pt. Nowożytny ruch olimpijski w perspektywie teorii i praktyki, połączona z uroczystą inauguracją 52. Centralnych Dni Olimpijczyka.

13016522_1193241177352835_1933853235_oDnia 22 kwietnia br. o godzinie 10.00 w salach pięknego Pałacu w Przelewicach dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. prof. US Jerzy Eider dokonał uroczystego otwarcia konferencji. Następnie na sesji plenarnej wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali interesującego wywodu prof. dr hab. Wojciecha Lipońskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego zatytułowanego: „Nieobecność olimpizmu i Pierre de Coubertina w historiografii uniwersalnej oraz równie ciekawej rozprawy, związanej także z tym uniwersytetem, mistrza olimpijskiego z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, doktora Marka Kolbowicza pt. Aktywność fizyczna olimpijczyków w sportach wodnych po zakończeniu kariery sportowej, którą przygotował we współpracy z dr Katarzyną Kotarską i doktorem Krzysztofem Wilkiem. Po krótkiej przerwie uczestnicy konferencji rozpoczęli obrady w trzech różnych sekcjach: I Uwarunkowania współczesnych przygotowań do igrzysk olimpijskich, II Nowożytny ruch olimpijski w perspektywie historycznej i III Udział i osiągnięcia polskich sportowców w igrzyskach olimpijskich. Po przedstawieniu wszystkich referatów, a także długotrwałych i konstruktywnych dyskusjach, ok. godziny 16.15 zdecydowana większość gości i prelegentów konferencji udała się do Oranżerii Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, aby zachwycić się pięknem i bogactwem różnorodności znajdujących się tam roślin. Drugim etapem zwiedzania Przelewic były obiekty sportowe Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej, tj. boiska i hali sportowej, zaprojektowanej przez prof. Wojciecha Zabłockiego, których stan i funkcjonalność zasługują na wyróżnienie. Następnie uczestnicy konferencji udali się do pobliskich Pyrzyc, gdzie w miejscowym Domu Kultury wysłuchali koncertu poetycko - muzycznego „Olimpijczykom Polskim„, zorganizowanego przez dzieci i młodzież z Pyrzyc. Koncert poprzedziła uroczysta gala, na której Burmistrz Pyrzyc, pani Marzena Podzińska uhonorowała olimpijczyków z Pomorza Zachodniego oraz tamtejszą młodzież, odnoszącą sukcesy sportowe. Na zakończenie pierwszego dnia uroczystości uczestnicy konferencji udali się do pyrzyckiej restauracji ”Salwador” na spotkanie z olimpijczykami.

W dniu następnym, tj. 23 kwietnia goście uczestniczący w konferencji mieli możliwość uczestnictwa w Centralnej Inauguracji Dni Olimpijczyka, która odbyła się na hali sportowo – rekreacyjnej w Lipianach, na której wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć oraz wielu medalistów olimpijskich i olimpijczyków, wśród nich: Marek Kolbowicz, Daniel Jędraszko, czy Marian Woronin. Punktem kulminacyjnym spotkania w Lipianach było uroczyste wniesienie pochodni i zapalenie Znicza Olimpijskiego. Na olimpijskiej gali w Lipianach pożegnano także kończącego karierę sportową, mistrza olimpijskiego z Pekinu, wioślarza Konrada Wasielewskiego oraz wręczono wiele odznaczeń za szeroko pojęte zasługi dla polskiego sportu i ruchu olimpijskiego. Wczesnym popołudniem goście ogólnopolskiej konferencji zakończyli swój udział w 52. Centralnych Uroczystościach Dni Olimpijczyka.

Nad odpowiednią organizacją i nienagannym przebiegiem konferencji wzorowo czuwała Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji pani dr hab. prof. US Renata Urban.

 

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz