„Jarocin. Po co wolność?” Muzyczny film dokumentalny |
W serwisie PolakPotrafi.pl trwa akcja crowdfundingowa, której celem jest realizacja dokumentu o najważniejszym muzycznym festiwalu czasów PRL - Jarocin. Dlaczego warto wesprzeć projekt? Bo tworzą go najlepsi, którym można zaufać - Leszek Gnoiński i Marek Gajczak.
„Jarocin, Po Co Wolność” to zamknięta w obrazach i dźwiękach, energetyczna historia Festiwalu w Jarocinie. Pełna anegdot, opowieść o wolności, młodości, niezależności i marzeniach, przeplatana tekstami piosenek zmieniającymi się tak, jak świat wokół. Film łączy biało-czarne archiwalne obrazy, niepublikowane dotąd amatorskie nagrania, z lekko zamazanymi, ale wciąż żywymi, wspomnieniami Bohaterów – legendarnych rockowych buntowników, dla których Jarocin był inspiracją i źródłem twórczej wolności. Całość łączy muzyka, która jako najważniejszy element festiwalu, staje się narratorem historii. Film o Jarocinie jest filmem o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie, ale również o wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze. Na kanwie opowieści o Festiwalu, zostanie pokazany trudny okres życia w systemie komunistycznym i muzyczna droga Polaków do wolności.
„To nie jest kolejny film o Jarocinie, a jedyny, który opowiada o pełnej historii festiwalu sięgającej jeszcze roku 1970. O fenomenie tej imprezy opowiadało kilka filmów, ale były to przeważnie filmy pokazujące poszczególne edycje imprezy. Powstało również kilka podsumowujących reportaży, jednak one głównie skupiały się na obyczajowości, a nie na tym, co na festiwalu było najważniejsze, czyli na muzyce i wpływie festiwalu na polską kulturę i historię” - mówi Leszek Gnoiński.
http://www.youtube.com/watch?v=YsbkJNk0J7U
W filmie występują kluczowe postaci polskiej sceny rockowej, punkrockowej i bluesowej, min.: Robert Brylewski - jeden z pierwszych muzyków punkrockowych, współzałożyciel Brygady Kryzys, Walter Chełstowski - współtwórca Jarocina w latach 1980-83, Krzysztof „Grabaż„ Grabowski - dziennikarz radiowy, lider zespołu Pidżama Porno, Jurek Owsiak - wielokrotny konferansjer na festiwalu i dyrektor artystyczny w latach 1991 i 92, Krzysztof Skiba - anarchizujący opozycjonista, aresztowany w Jarocinie w 85r. za rozrzucanie ulotek, Muniek Staszczyk - lider i wokalista zespołu T. Love, uważa się za „dziecko Jarocina„, Grzegorz „Patyczak„ Kmita - wokalista punkowy, założyciel i jedyny członek zespołu Brudne Dzieci Sida, Paweł ”Guma” Gumola - kompozytor i autor tekstów, założyciel zespołu Moskwa, Dariusz ”Maleo” Malejonek - kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Marek Piekaczyk - wokalista, autor tekstów, aktor, członek zespołu TSA.
Do ukończenia monumentalnego dzieła trwającego 110 minut, autorzy potrzebują jeszcze ponad 20 tyś. zł.
Jeśli uważacie, że warto wesprzeć ten projekt, odsyłamy na serwis PolakPotrafi.pl
O autorach:
Leszek Gnoiński:
Dziennikarz, autor książek i filmów o tematyce muzycznej. Największy rozgłos przyniósł mu film „Beats of Freedom”, który w nowatorski sposób pokazał wpływ muzyki rockowej na przemiany w świadomości młodych Polaków, głównie w latach 80. To jeden z najpopularniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich piętnastu lat (w kinach obejrzało go prawie 60 tysięcy widzów; pokazywano go na prawie stu festiwalach na całym świecie, gdzie zdobył kilka nagród). Gnoiński jest również współautorem sześcioodcinkowej serii filmowej „Historia polskiego rocka” i autorem poczytnych książek o zespołach Kult, Acid Drinkers, Myslovitz, a ostatnio ukazała się jego książka „Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora”. Jego teksty ukazywały się m.in. w „Newsweeku”, „Wprost”, „Super Expressie”, „Magazynie Muzycznym MUZA”, „Tylko Rocku”, „Machinie” czy „Dzienniku”. Jest też redaktorem ponad stu składanek płytowych i współautorem scenariusza wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie.
Marek Gajczak – reżyser, operator obrazu i montażysta
Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej na wydziale operatorskim (1998). Obecnie pracuje głównie jako reżyser i autor zdjęć do filmów dokumentalnych, których zrealizował kilkadziesiąt, oraz do filmów fabularnych. Za swoje etiudy zdobył wiele międzynarodowych nagród. Brał udział w przeglądzie młodych talentów na festiwalu w Cannes. Film „Antychryst„ z jego zdjęciami był zgłoszony do Oskara po otrzymaniu Grand Prix na festiwalu w Bilbao (2002). W 2006 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta w pełnometrażowym filmie fabularnym „Pod powierzchnią„. W ostatnich latach zrealizował zdjęcia między innymi do filmów fabularnych: „Oszukane„ (2013) reż. Marcin Solarz i „Bokser” (2012) reż. Tomasz Blachnicki oraz filmów dokumentalnych: „Bartoszewski. Droga” (2011) reż. Artur Więcek, „Boris Dorfman – A Mentsh” (2014) reż. Uwe i Gabriela von Seltmann, ”Endrju” (2014) reż. Tomasz Blachnicki i Robert N. Wachowiak oraz ”Viatoris. Między wschodem i zachodem” (2016) reż. Iwona Meus-Jargusz i Marek Gajczak. www.gajczak.pl
Aneta Zagórska – producentka
Mieszka i pracuje w Krakowie. Od 2003 roku prowadzi studio produkcji filmowej Barton Film, realizując jako producent lub producent wykonawczy filmowe projekty dokumentalne i fabularne. Od 2012 jest prezesem Stowarzyszenia Film Kraków, którego celem jest realizacja ambitnych, artystycznych dokumentów oraz nawiązywanie filmowej współpracy z organizacjami i twórcami. Inicjatorka powstania i współzałożycielka Krakowskiego Klastra Filmowego, zrzeszającego branżę filmową Małopolski. Przez ostatnie lata zajmuje się produkcją filmów muzycznych i spotów dla instytucji kultury.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.