II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja


3 maja 2016 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Jednym z celów edycji trzeciomajowej jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 maja. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


Koncert Niepodległości Trzeciego Maja 2016

Celem majowej edycji Koncertu Niepodległości jest upamiętnianie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja, wpisując je w szerszy kontekst dziejów Rzeczypospolitej. Podkreślamy dziedzictwo Konstytucji i jej wpływ na budowanie patriotyzmu i tożsamości narodowej Polaków. Narracja II Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja poświęcona będzie zrywom wolnościowym po 1944 r. Przypomnimy pierwsze, brutalnie stłumione przez sowieckie NKWD i polskie UB, patriotyczne manifestacje trzeciomajowe w Krakowie w 1946 r., które zostały zdławione przy użyciu broni palnej przez sowieckie oddziały NKWD. Nawiążemy do wydarzeń, które odbywały się na Placu Zamkowym i pobliskiej Katedrze św. Jana w dniu 3 maja – zarówno przed wybuchem Powstania Styczniowego, w roku 1920, jak i w dniu 3 maja 1982 r., kiedy wielka manifestacja solidarnościowa na warszawskiej Starówce przerodziła się w długotrwałe walki z ZOMO. Podobne zdarzenia miały tego dnia miejsce w Gdańsku, Krakowie i wielu innych miastach Polski.

Polewanie uczestnikow demonstracji w rocznicę Konstytucji

Na repertuar muzyczny koncertu złożą się nowoczesne aranżacje utworów, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości (m.in. „Rota„, „Ojczyzno ma„, czy też utwory J. Kaczmarskiego i P. Gintrowskiego). Odbędzie się premiera ”Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey”, czyli współczesnej aranżacji praktycznie zapomnianego utworu z 1791 r., którego autorem jest Franciszek Karpiński. Dopełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje instrumentalne dedykowane wydarzeniu. Tradycyjnie też, wspólnie z publicznością, zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego.

Ekipę II Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja tworzą doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni. Wystąpią między innymi wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyli im Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa współtworzona przez Kwartet smyczkowy „Obligato”.

 

Narrację wydarzenia poprowadzi znany aktor Arkadiusz Brykalski.

Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz wsparciem Polskiego Portalu Historycznego „Historia.org.pl”.

Więcej informacji: http://www.koncertniepodleglosci.pl/

 

Korekta: Zuzanna Świrzyńska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Polo pisze:

    Było warto iść!

Zostaw własny komentarz