Tydzień tematyczny - w kręgu marszałka Józefa Piłsudskiego - zapowiedź


Miesiąc maj przywodzi na myśl wiele dat, które na zawsze zapisały się na kartach historii Polski. Wiele z nich związane jest z osobą Józefa Piłsudskiego. Mąż stanu, wybitny strateg, uprzejmy gospodarz, nieprzejednany polityk – to tylko niektóre z określeń, jakie przylgnęły do Marszałka. Już od 9 maja zapraszamy na tydzień tematyczny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

Józef Piłsudski

Józef Piłsudski

Dzień 9 maja 2016 r. otwiera cykl artykułów, recenzji i ciekawostek poświęconych wspomnianej postaci. W czasie tygodnia tematycznego będzie można przeczytać o kobietach, które wpłynęły na życie Piłsudskiego i trwały u jego boku, aż do samego końca. Rozważania na ten temat otwiera kobieta, którą Marszałek kochał najbardziej – jego matka. Ponadto będzie to możliwość do zapoznania się z sylwetką – Leonardy Lewandowskiej – „syberyjskiej narzeczonej„, przeczytania o rywalizacji Piłsudskiego z Dmowskim o rękę pięknej Marii Juszkiewiczowej, czy o osobliwym ”trójkącie miłosnym”… Będzie to także okazja do rozprawienia się z narosłymi mitami dotyczącymi tych kobiet i wskazania jakie znaczenie miały dla Komendanta relacje z nimi.

Mówi się, że jeśli prowadzi się dobre życie, to i śmierć przychodzi łatwo… Teksty, które przygotowałam będą traktować także o uroczystym pogrzebie Marszałka i jego legendzie, która poruszyła serca i umysły nie tylko twórców literatury, ale także jego współpracowników. A co z ciekawostkami na temat Józefa Piłsudskiego? Odkryję przed Wami ulubione zajęcia Naczelnika, wspomnę o zwierzętach, które były jego nieodłącznymi „kompanami” i wreszcie zacytuję słowa, które padły z ust Komendanta. Wszyscy wiemy jak cięty język może mieć polityk …

Kolejnym omawianym aspektem będzie kultywowanie pamięci o Józefie Piłsudskim, stąd pojawią się teksty mówiące o Muzeum w Sulejówku poświęconym jego osobie czy wystawie stworzonej z własnej kolekcji zapalonego zbieracza „piłsudczan”.

Niech będzie to okazja do poznania Józefa Piłsudskiego nieco z innej strony – nie jako polityka, ale jako zwykłego człowieka – targanego wieloma sprzecznymi emocjami. Serdecznie zachęcam do lektury!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Mariusz pisze:

  Czekam z niecierpliwością! : )

 2. Ela pisze:

  Ja też nie mogę się doczekać! 🙂

 3. Bilbo pisze:

  Jest taki konkurencyjny portal internetowy poświęcony Piłsudskiemu i jego czasom jpilsudski.org

  • Diana pisze:

   Owszem jest;) na łamach tego portalu, też miałam okazję publikować swój tekst, co nie znaczy, że temat Marszałka Józefa Piłsudskiego został wyczerpany. Tam zaglądają Ci, którzy interesują się przede wszystkim jego osobą, a na historia.org wszyscy, których interesuje historia w każdym aspekcie. Myślę, że tydzień poświęcony Komendantowi - szczególnie, gdy już niedługo przypada okrągła rocznica zamachu majowego jest jak najbardziej wskazany. Dajmy szanse poczytania o Piłsudskim tym, którzy na tamten portal nie zaglądają;)

 4. Bilbo pisze:

  Temat Marszałka Piłsudskiego w oczywisty sposób nie jest wyczerpany. Niedawno wyszła publikacja dotycząca jego problemów zdrowotnych, zwłaszcza pod koniec życia, więc tematów jest mnóstwo.

Zostaw własny komentarz