Noc Muzeów w Białymstoku 2016. Program, bilety, muzea, atrakcje


W tym roku w odwiedziny na Noc Muzeów w Białymstoku 2016 zaprasza kilkadziesiąt instytucji. Na gości czekać będą muzea, galerie, a także miejsca na co dzień zamknięte dla turystów. Poniżej przedstawiamy tegoroczny program.

2016_05_14_NM_plakat* * *

K O N I E C Z N I E P R Z E C Z Y T A J

Jeżeli doceniacie naszą pracę włożoną w przygotowanie poniższego zestawienia, to koniecznie zostańcie naszymi fanami ➤ na Facebooku, by mieć dostęp do najnowszych wiadomości o tematyce historycznej oraz do najciekawszych artykułów, które codziennie są publikowane na naszym portalu. Odwiedzajcie nas 🙂

Z kolei dla fanów aktywnej i kulturalnej turystyki dedykujemy nowy profil ➤ na Facebooku. A może chcesz z nami współpracować? Wtedy przeczytaj ➤ ten artykuł. Noc Muzeów w innych miastach? Zobacz ➤ tutaj. Możesz też założyć ➤ bloga.

Zagłosujcie także w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, by uhonorować organizatorów najważniejszych przedsięwzięć o tematyce historycznej ubiegłego roku w Polsce.

Do wydarzenia Noc Muzeów na Śląsku możecie także dołączyć ➤ na Facebooku.

* * *

Programy Nocy Muzeów w Białymstoku

Muzeum Wojska w Białymstoku
ul. Jana Kilińskiego 7, Białystok

17.00-18.00 - wernisaż wystawy czasowej „Tygrysy” na Podlasiu
18.00-23.30 - z filmem wojennym przez historię - zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
17.00-22.00 - plenerowa wystawa sprzętu wojskowego
17.00-24.00 - Muzealny Kiermasz Pamiątek
18.00-22.00 - wojskowe sety z balkonu, gra DJ Szymon EsDwa Kubas

RATUSZ
Rynek Kościuszki 10, Białystok

godz. 18.00 – 24.00 TAJEMNICE Z PRZESZŁOŚCI
Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co pół godziny w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy. Widzowie będą poruszać się po muzeum uczestnicząc w zaplanowanym dla nich programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.

Zaprosimy na ekspozycje czasowe:
RYSUNKI MISTRZÓW oraz KALIGRAFIA I ILUMINACJA ZE ZBIORÓW ALBARAKATÜRK z pokazem kaligrafii

oraz prezentacje:
Archeologia i …
Obecny obraz archeologii to sztuka wieloaspektowej i interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy różnymi, niekiedy z pozoru abstrakcyjnymi dziedzinami nauki. Rozwój technologii umożliwia również coraz pełniejsze odtworzenie świata przeszłości. Zapoznamy m. in. z:

nowoczesnymi, niedestrukcyjnymi możliwościami badań stanowisk archeologicznych
metodami datowań bezwzględnych (zasady i możliwości wykonywania analiz 14C oraz dendrochronologii)
osteologią – nauką badającą materiał kostny
możliwościami analiz fizykochemicznych metalu, szkła i ceramiki
zastosowaniem fotografii rentgenowskiej w archeologii

Etnografia i …
Prezentacja badań barwników w tkaninach dwuosnowowych z kolekcji Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego.

W Muzealnej Pracowni Digitalizacji…

godz. 22.00 SPACER HISTORYCZNY pod hasłem TECHNIKA W MIEŚCIE
Początek spaceru przed Ratuszem. Spacerowiczów, śladami dawnego Białegostoku, poprowadzi jak zwykle Dyrektor Andrzej Lechowski.

MUZEUM HISTORYCZNE
ul. Warszawska 37, Białystok

godz. 18.00 – 24.00
Ekspozycja specjalna: „POD NAPIĘCIEM”
Znane już przez starożytnych Greków zjawiska elektrostatyki, dopiero w XVII w. stały się tematem naukowego zainteresowania. W XIX w udało się ustalić i opisać najważniejsze prawa rządzące tym zjawiskiem, a co ważniejsze wykorzystać je w praktyce. Pod jego koniec powstały pierwsze elektrownie i miejskie sieci elektryczne, dzięki którym prąd trafił do domów. Żarówki oświetliły ulice i wnętrza oraz opatentowano wiele urządzeń z jego wykorzystaniem. Dzisiaj żyjemy „pod napięciem”, a brak prądu sprawia, że wszelka aktywność zamiera.
Ekspozycja prezentować będzie dawne urządzenia AGD oraz współczesne, w których zastosowano zasilanie prądem elektrycznym, z ich zmieniającym się designem
i funkcjonalnością.

Ekspozycje stałe:
„Odzyskana historia. Hotel Ritz„- makieta legendarnego hotelu rozbudowana o animację w grafice 3D. Nowoczesne techniki cyfrowe umożliwiają „ożywienie„ historii, odtworzenie na podstawie zachowanej ikonografii nie tylko wyglądu miejsc i ludzi, ale także wprawienie ich w ruch. Przy odrobinie wyobraźni technika 3D pozwoli nam przenieść się, w tym wypadku, w lata świetności białostockiego hotelu ”Ritz”.
„Białystok-makieta barokowego miasta”
„Widoki Białegostoku z przełomu XIX/XX w.”
„Białostocki salon artystyczny”
„Białostocki salon mieszczański” – wzbogacona wystawą lamp naftowych z kolekcji
ks. ppłk Stefana Zdasienia. Wynalazek Ignacego Łukasiewicza z 1853 r. dał początek wykorzystania nafty, a lampy naftowe, również jego konstrukcji w II połowie XIX wieku stanowiły najpopularniejszy i tani sposób oświetlenia wnętrz mieszkalnych. Prawie równocześnie zbudowana została żarówka elektryczna, która dosyć szybko wyeliminowała lampy naftowe z powszechnego użytku. Obecnie lampy naftowe są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów jako piękne, dekoracyjne przedmioty.

Ekspozycja czasowa: „Pieniądz fałszywy”
Wystawa prezentująca proceder fałszowania monet i banknotów towarzyszący od wieków obiegowi pieniężnemu. Wykorzystywano przy nim różne techniki – od prymitywnych do najnowocześniejszych, dostępnych w danej epoce.

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO
ul. Świętojańska 17, Białystok

godz. 18.00 – 24.00

godz. 19.00 - otwarcie wystawy STAN WYS. MUZYKA FORM RZEŹBA
Rzeźbiarz studiował w Hochschule der Kunst w Berlinie w pracowni amerykańskiego profesora J.H. Lonasa. Praktykę rzeźbiarską odbył w giserni Henrego Moora. Uczestniczył w przygotowaniu odlewów tego wybitnego rzeźbiarza. Rzeźby Stanisława Wysockiego były prezentowane w Niemczech, Szwecji Danii , Szwajcarii, Francji a w Polsce w muzeach i galeriach sztuki w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Legnicy
godz. 21.00 DZIEŁO ANTYCZNE WE WSPÓŁCZESNEJ TECHNOLOGII - prezentacja realizacji repetycji dzieła sztuki prowadzona przez profesora Jerzego Grygorczuka. Będzie to odtworzenie dzieła sztuki z wykorzystaniem współczesnych technologii i materiałów. Na bazie wcześniej przygotowanych form i odlewów, artysta objaśni celowość wykonania repetycji , które często wykorzystywane są do celów wystawienniczych i dekoracyjnych. Przedstawi szeroką paletę różnych materiałów rzeźbiarskich, w tym również sztuczny marmur. Szczegółowo omówi etapy odtwarzania dzieła, a w finale wykona zabiegi, które nadadzą formie kształt i walory dzieła zbliżone do oryginału.
Czas trwania: 45 mim. Ilość miejsc: 30 osób, bez ograniczenia wiekowego. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862
godz. 18.00 i godz. 20.00 TECHNIKI MOZAIKI WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI w wieku 6 – 10 lat.
Dzieci dowiedzą się, na czym polega ta znana od starożytności technika zdobnicza, a także same wykonają własne prace inspirowane antycznymi wzorami.
Czas trwania: ok. 45 minut. Ilość miejsc ograniczona do 15 dzieci w grupie. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY
ul. Pałacowa 2, Choroszcz

godz. 18.00 – 24.00
Pałac

18.00-24.00 Nowinki techniki kontra antyki – instalacja na wystawie czasowej „Podano do stołu” zestawiająca ze sobą dawne i współczesne nakrycia i akcesoria stołowe stwarzająca możliwość bezpośredniego kontaktu z obiektem, porównania faktur, ciężaru, dekoracji, itp.
19.00-20.00 Od portretu silhouette do tyflografiki – zajęcia plastyczne inspirowane XVIII- wiecznym portretem konturowym dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku
20.00-21.00 Stare czy nowe. Zajęcia interaktywne pokazujące sposoby rozpoznawania i badania zabytków:
- Lampa UV prawdę ci powie - badanie obrazów
- Nie wszystko srebro co się świeci - rozpoznawanie wyrobów ze srebra (także będących własnością zwiedzających)
- Jak to dawniej wyglądało - oglądanie pod mikroskopem próbek i odtwarzanie na komputerze kolorystyki pawilonu gościnnego.

Park

22.00 Lampiony na szczęście – park pałacowy - puszczanie na wodę lampionów z życzeniami

Miasto

godz. 17.00 - 20.00 Spacer z „Choroszczą Minioną” – zbiórka w MGCKiS, ul. ul. Sienkiewicza 29, oprowadzają wolontariusze portalu Choroszcz Miniona

MUZEUM W TYKOCINIE
ul. Kozia 2, Tykocin

godz. 18.00 – 24.00
godz. 18:00 do 23:00 zwiedzanie ekspozycji w Wielkiej Synagodze i Domu Talmudycznego
godz. 20:00, 21:00 – zwiedzanie Muzeum w Tykocinie z przewodnikiem

DOM TALMUDYCZNY

godz. 18:00-19:30 wernisaż wystawy „TWARZE I DŁONIE. FOTOGRAFIE JULII PIROTTE” ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Wykład kurator wystawy Teresy Śmiechowskiej pt. „Życie i twórczość Julii Pirotte”
Wystawa wzbogacona będzie pokazem starych aparatów fotograficznych (ze zbiorów inż. Mirosława Bujanowskiego z Politechniki Białostockiej i z Muzeum Historycznego). W Salonie będzie wystawa gramofonów (ze zbiorów inż. Mirosława Bujanowskiego z Politechniki Białostockiej i z Muzeum Historycznego). Zwiedzającym towarzyszyć będzie muzyka odtwarzana z jednego z nich i opowieść inż. Mirosława Bujanowskiego, prowadzącego Izbę Pamięci Politechniki Białostockiej o prezentowanych w muzeum aparatach i gramofonach oraz o innych skarbach techniki, które gromadzi na Politechnice.
Przedstawimy też prezentację multimedialną poświęcona działalności zakładów fotograficznych z Tykocina - Kułowskiego i Kaczorowskiego.
godz. 20:00 pokaz bajek dla dzieci na rzutniku do przeźroczy ze zbiorów Muzeum Historycznego
godz. 19:00-21:00 - przed Domem Talmudycznym – w zaaranżowanym mobilnym studiu fotograficznym wraz z ciemnią i stuletnim aparatem, Andrzej Górski poprowadzi pokaz wykonywania portretów w historycznej technice mokrego kolodionu.

WIELKA SYNAGOGA

godz. 21:00 - 23:00 prezentacja multimedialna „Przywrócenie wyposażenia Sali Wielkiej Synagogi w Tykocinie z okresu międzywojennego”
godz. 23:15 – Recital artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy (90 minut)

Monika Chrząstowska wystąpi w repertuarze Wiery Gran. Akompaniować na akordeonie będzie Paweł Leszczyński
Henryk Rajfer wystąpi z recitalem popularnych piosenek żydowskich. Akompaniować mu będzie Teresa Wrońska.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU
ul. Klasztorna 1, Supraśl

godz. 19.00 – 24.00 TAJEMNICE IKON

Premiera wystawy plenerowej:
PODLASKIE HISTORIE – IKONY CHRYSTUSA WIELKIEGO ARCYKAPŁANA (ekspozycja prezentowana będzie na ogrodzeniu monasteru od strony rzeki).
19.00–24.00 – zwiedzanie wystawy stałej muzeum:
TEJ NOCY – nastąpi inauguracja cyklu wystawienniczego: „Arcydzieła sztuki ikony” w ramach, którego eksponować będziemy zabytki o wyjątkowej ikonografii, historii, odznaczające się datowaniem, pochodzeniem, a niekiedy też technologią wykonania:
CZĘŚĆ I MADRE DELLA CONSOLAZIONE
prezentacja unikatowej ikony ze szkoły italo-kreteńskiej, XVI w. – kolekcja prywatna.
Pokazowi towarzyszyć będzie projekcja filmu: „Teologia ikon – malarstwo bizantyńskie ze szkoły kreteńskiej”, reż. Drawgnac Alekos (sala warsztatowa Muzeum Ikon – film będzie wyświetlany od 19.30 w powtarzających się cyklach).
TAKŻE TEJ NOCY
będzie można zobaczyć najstarsze zabytki sztuki chrześcijańskiej z całego świata w nowatorskiej oprawie multimedialnej z bezpośrednim komentarzem.

MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM
ul. Mickiewicza 45, Bielsk Podlaski

godz. 18.00 – 24.00

godz. 18.00 Wystawa jednego zabytku – prezentacja Księgi Inwentarzowej Bielska Podlaskiego
godz.19.00; 21.00; 23.00 zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Indie - odcienie kolorów na zdjęciach Bartka Wileńskiego”.
godz. 19.30 autorskie oprowadzenie po wystawie „Moja historia” - wycinanki Olgi Baburyny z Mińska na Białorusi
godz. 20.00 Pokaz wycinanki połączony z warsztatami.
godz. 18.00-22.00 kącik dla dzieci z atrakcjami na stałej wystawie „Tajemniczy ręcznik”
godz. 20.00 – 22.00 Technika w służbie estetyki – warsztaty tkania krajek na bardkach.
godz. 19.00-23.00 Szlachetne techniki fotograficzne – możliwość wykonania fotografii techniką talbotypii aparatem skrzynkowym w strojach z epoki początków fotografii (XIX wiek) Prowadzący: Emil Stankiewicz. Obowiązują zapisy - 15 osób.
od godz. 18.00 Selfie w przestrzeni muzealnej – konkurs, w którym Muzeum zapewnia przestrzeń i antyki (eksponaty), a uczestnicy wykorzystując współczesną technikę wykonują selfie.

Instrukcja do konkursu Selfie w przestrzeni muzealnej:

Odwiedź Muzeum w Bielsku Podlaskim.
Zapoznaj się z wystawami muzealnymi.
Wykonaj oryginalne i zaskakujące selfie na dowolnej wystawie.
Umieść zdjęcie z zabawnym komentarzem na Fanpage Muzeum Podlaskiego w Białymstoku do północy 15 maja 2016r.
Wygraj nagrodę!

Uwaga: Tylko w Noc Muzeów wydawnictwa muzealne w promocyjnej cenie:
1. „BIELSK PODLASKI I JEGO MIESZKAŃCY na przełomie XIX i XX wieku w kolekcji zdjęć Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” - 20 zł
2. „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka” - 25 zł

Ekspozycja Kolejowa
Białystok, ul. Kolejowa 26a

Już po raz szósty Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa „Kolejowe Podlasie” oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku podczas Europejskiej Nocy Muzeów pragną zaprosić na nocne poznawanie tajników i historii kolei. Na Ekspozycji Kolejowej tego wieczoru przybliżone zostaną Państwu arkana dróg żelaznych: sterowania ruchem kolejowym, kasy i obsługi podróżnych oraz budowy taboru kolejowego. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną modele kolejowe z kółka modelarskiego w Łapach oraz pamiątki związane z komunikacją miejską pochodzące ze zbiorów Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku.
Nasza wystawa jest przyjazna dzieciom. Większość eksponatów można wziąć do ręki.

Podobnie jak w latach ubiegłych uruchomiona zostanie bezpłatna specjalna linia autobusowa „A” relacji Sienkiewicza/Rzeka Biała-Instytut Pamięci Narodowej-Sienkiewicza/Rzeka Biała.

Odjazdy z przystanku Sienkiewicza/Rzeka Biała w kierunku Ekspozycji Kolejowej i IPN:
17:00, 17:40, 18:20, 19:00, 19:40, 20:20, 21:00, 21:40, 22:20, 23:00

Odjazdy z Ekspozycji Kolejowej w kierunku IPN:
17:16, 17:56, 18:20, 19:15, 19:55, 20:35, 21:15, 21:55, 22:35, 23:15

Odjazdy z przystanku IPN w kierunku Ekspozycji Kolejowej i Sienkiewicza/Rzeka Biała:
17:40, 18:20, 19:05, 19:45, 20:25, 21:05, 21:45, 22:25, 23:05, 23:45

Odjazdy z Ekspozycji Kolejowej w kierunku Sienkiewicza/Rzeka Biała:
18:03, 18:43, 19:26, 20:06, 20:46, 21:26, 22:06, 22:46, 23:26 00:06.

Kiedy:
14 maja 2016 roku w godz. 17:00-24:00

Gdzie:
Ekspozycja Kolejowa
Białystok, ul. Kolejowa 26a
vis a vis ramp Urzędu Pocztowego przy dworcu PKP Białystok.

WSTĘP WOLNY

Szczegóły na stronach poszczególnych muzeów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz