„Syberyjska ukochana” Józefa Piłsudskiego – Leonarda Lewandowska


Okres zesłania na Syberię okazał się dla Józefa Piłsudskiego łaskawy. Poznał tam swoją pierwszą miłość – Leonardę Lewandowską. Kim była kobieta, która skradła serce przyszłego Komendanta? 

Józef Piłsudski

Józef Piłsudski

 1. W 1887 r. Józef Piłsudski wziął udział w nieudanym spisku na życie cara Aleksandra III, wskutek czego otrzymał karę pięciu lat osiedlenia się na Syberii. To tam poznał swoją pierwszą miłość – Leonardę Lewandowską (także odbywała karę za działalność przeciwko carowi).
 2. Leonarda Lewandowska była starsza od Józefa o sześć lat, ale wiek nie przeszkodził w tym, aby ich zażyłość przerodziła się w związek, który trwał rok, aż do momentu powrotu kobiety do ojczyzny.
 3. Wyjazd Leonardy spowodował, że Józef Piłsudski długo nie mógł odnaleźć swojego miejsca, nie miał się z czego utrzymać – zaczął udzielać lekcji dzieciom zaprzyjaźnionego doktora Michalewicza.
 4. Przez pewien czas Leonarda i Józef prowadzili miłosną korespondencję. Piłsudski nazywał ją „Leosią„, „Miłą Leosią„ czy „Ukochaną”. Z czasem zmienił się nawet charakter listów – Józef Piłsudski pisał o wiele rzadziej i bardziej oficjalnie. W ostatnich listach zwrócił się do niej ”Szanowna Pani Leonarda”.
 5. W listach do Leonardy Lewandowskiej Józef Piłsudski przyznał się do zdrady, którą mu wybaczyła. Nie wiadomo jednak, kim była kobieta, z którą zdradził Leonardę. Pewne jest tylko, że fakt ten w znaczący sposób wpłynął na ich dalsze relacje.
 6. Leonarda Lewandowska nigdy nie wyszła za mąż i kilka lat później popełniła samobójstwo. Podobna uczyniła to, gdy usłyszała o tym, że Piłsudski się ożenił.

Bibliografia:

 1. Kienzler Iwona, Leonarda Lewandowska – miłość na zesłaniu [w:] tejże, Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego, Warszawa 2014, s. 39-68.
 2. Koper Sławomir, Syberyjska miłość [w:] tegoż, Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej, Warszawa 2009-2014, s. 101-106.
 3. Koper Sławomir, Syberyjska miłość [w:] tegoż, Józef Piłsudski. Prywatne życie Marszałka, Warszawa 2013, s. 32-35.
 4. Koper Sławomir, Koniec romansu [w:] tegoż, Józef Piłsudski. Prywatne życie Marszałka, Warszawa 2013, s. 36-40.

Korekta: Zuzanna Świrzyńska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. KK pisze:

  Dobry pomysł z wypunktowaniem. Krótkie, treściwe, nie zanudza, ale zaciekawia.

  Ale oczywiście te dłuższe artykuły też są ciekawe, ale wymagają większego skupienia 😉

 2. Diana pisze:

  Bardzo dziękuję 😉 cykl kobiet Marszałka - a przed nami jeszcze 5 - będzie utrzymane właśnie w takiej konwencji 😀 oczywiście dłuższe artykuły też się pojawią;)

 3. KK pisze:

  Liczę, że Pani napisze o jego dwóch oczkach w głowie - Jadwidze i Wandzie!

  😀

 4. Diana pisze:

  Skupiłam się na żonach i „romansach” - o córkach natomiast wspominam przy okazji ciekawostek dotyczących Aleksandry Piłsudskiej, które to pojawią się już niebawem. Będzie można przeczytać o drodze życiowej, którą wybrały 🙂

 5. Mariusz pisze:

  Córki to też ważne kobiety w jego życiu : )

 6. Diana pisze:

  I to bardzo;) dlatego i one się pojawią, choć nie w tak dużym stopniu jak inne kobiety;)

 7. KK pisze:

  Odnośnie Jadwigi Piłsudskiej mogę Pani podesłać drobną ciekawostkę (obrazek, który był rozdawany na jej pogrzebie) w dniu 21 listopada 2014 roku. Może go Pani wykorzystać do ilustracji artykułu 😉

  • Diana pisze:

   Z zamiarem napisania artykułu na temat pani Jadwigi Piłsudskiej- Jaraczewskiej nosiłam się już od dawna, może to będzie okazja do zrealizowania tego zamiaru;)Będę bardzo wdzięczna;)

Zostaw własny komentarz